Petek, 29. 1. 2021, 21.58

SP v rokometu, 15. dan

Skandinavski finale v Egiptu

Danci - Sp Egipt 2021 | Branilci naslova Danci so se morali močno potruditi, da so v polfinalu premagali Špance. | Foto Reuters

V finalu rokometnega svetovnega prvenstva v Egiptu se bosta v nedeljo pomerili reprezentanci Švedske in danske. Švedi so v današnjem polfinalu z 32:26 premagali Francijo, Danci pa so v dramatični drugi polfinalni tekmi s 35:33 premagali  Španijo. Poraženki bosta obračunali za bronasto odličje.

Obračun zadnjih svetovnih prvakov iz Danske in lanskih evropskih prvakov iz Španije se je končal z zmagoslavjem rokometašev iz Skandinavije, ki bodo v nedeljo imeli priložnost, da ubranijo prvo mesto s tekmovanja na domačih tleh in v Nemčiji 2019.

Na najbolj prestižni tekmi na letošnjem turnirju jih čakajo senzacionalni Švedi, ki kljub številnim manjkajočim igralcem v deželi faraonov meljejo svoje tekmece, na današnji prvi polfinalni tekmi v Kairu so "zmleli" šestkratne svetovne prvake iz Francije.

Izbranci danskega selektorja Nikolaja Jacobsena so od prve minute rezultatsko nadzorovali tekmece s Pirenejskega polotoka, ki so v prvem polčasu prikazali zelo slabo predstavo. Šepala je predvsem igra v obrambi, ki je prejela kar 18 golov, najvišji zaostanek pa so si Španci pridelali v 18. minuti (8:13).

Dvakratni svetovni prvaki iz Španije so v končnici več kot prepolovili primanjkljaj in drugo polovico tekme pričeli z dvema goloma zaostanka (16:18). V nadaljevanju so zaigrali veliko bolje v obeh smereh, v 46. minuti so se po golu Alexa Dušebajeva približali na 25:26, tekme pa niso postavili na glavo.

Prelomni trenutki dvoboja so minili v znamenju Dancev, ki so v 54. minuti znova povedli s 33:29, lepo prednost pa z manjšimi težavami zadržali do konca dvoboja.

Španci so v 59. minuti znižali zaostanek na 33:34 in imeli v zadnji minuti tudi napad za izenačenje, žoga pa je strelu Rubena Marchana 15 sekund pred koncem dvoboja zadela okvir vrat.

Pri Dancih je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Mikkel Hansen z 12 goli, pri Špancih pa nekdanji igralec Celja Pivovarne Laško Daniel Dušebajev s sedmimi zadetki.

Švedi so v polfinalu premagali Francijo in se uvrstili v veliki finale. | Foto: Reuters Švedi so v polfinalu premagali Francijo in se uvrstili v veliki finale. Foto: Reuters

Švedi hit prvenstva

Švedski rokometaši so pravi hit letošnjega zaključnega turnirja. Pred prihodom v Egipt jih nihče ni uvrščal v krog najresnejših kandidatov za kolajne, a zdesetkani Skandinavci med celotnim turnirjem kažejo navdušujoče predstave in se bodo v nedeljo potegovali za najbolj žlahtno kolajno.

Švedi so po treh zmagah v skupinskem delu nad tekmeci iz Severne Makedonije, Čila in Egipta v drugem delu tekmovanja na kolena položili Ruse in dvakrat igrali nedoločeno s Slovenci in Belorusi, v četrtfinalu pa odpihnili Katarce in zmagali s 35:23.

Sijajno predstavo so pokazali tudi na današnjem polfinalu in na kolena položili šestkratne svetovne prvake iz Francije, v nedeljo pa bodo naskakovali svojo peto zlato kolajno po letih 1954, 1958, 1990 in 1999.

Že prva polovica tekme je minila v absolutnem znamenju varovancev norveškega strokovnjaka na švedski klopi Glenna Solberga. V 22. minuti so si priigrali štiri gole prednosti (12:8), na veliki odmor pa odšli z vodstvom treh zadetkov (16:13).

V začetku drugega polčasa so jim galski petelini zadihali za ovratnik (17:16), a nato so Skandinavci znova strnili svoje vrste in po golu Jima Gottfridssona v 43. minuti povedli s 23:18, lepo prednost pa zadržali do konca dvoboja.

V švedski izbrani vrsti je bil na današnji polfinalni tekmi najbolj učinkovit Hampus Wanne z 11, v francoski pa Hugo Descat s petimi goli.

Veliki finale med Danci in Švedi se bo v nedeljo pričel ob 17.30, mali finale med Francozi in Španci pa ob 14.30.