22.18

8 let, 3 mesece

Petek, 11. 1. 2008, 22.18

Kako je SLO igrala na SP?

Svetovno prvenstvo v Nemčiji leta 2007 je bilo za slovensko moško rokometno reprezentanco že peto. Prinesel je tudi najboljšo uvrstitev na tekmovanju tega ranga – 10. mesto.

Uvrstitve na svetovnih prvenstvih:

10. mesto SP 2007 Nemčija 12. mesto SP 2005 Tunizija 11. mesto SP 2003 Portugalska 17. mesto SP Francija 2001 SP 1999 Egipt - Slovenija ni nastopila SP 1997 Japonska - Slovenija ni nastopila 17. mesto SP 1995 Islandija

Islandija - SP 1995 - 4 porazi, ena zmaga

Premierni nastop na prvenstvu najboljši reprezentanc vsega sveta je naša mala alpska dežela doživela na oddaljeni otoški državi Islandiji. Prvo tekmo na SP-ju so odigrali proti Hrvaški in jo tudi izgubili s 26:24, nato pa se niso več pobrali. Takrat so se pomerili še z Rusijo, Češko, Kubo in Marokom. Proti prvim trem so doživeli poraz, kar jih je stalo napredovanja v drugi krog tekmovanja. Edino zmago pa je Slovenija na prvenstvu vseh celin doseglo proti Maroku in s tem osvojilo predzadnje 17. mesto. Takratno reprezentanco je vodil Miro Požun, njegov pomočnik pa je bil Slavko Ivezič. Sicer pa je bila to generacija Romana Pungartnika, Uroša Šerbca, Tomaža Jeršiča, Teteyja Banfra itd.

Predtekmovanje - skupina B (Hafnarfjordur): Slovenija : Hrvaška 24:26 (9:13) Slovenija : Rusija 22:27 (12:13) Slovenija : Kuba 26:34 (16:17) Slovenija : Češka 22:23 (12:11) Slovenija : Maroko 37:16 (18:9)

Slovenija je izpadla po prvem delu tekmovanja in se uvrstila od 17. do 24. mesta.

Francija - SP 2001 - Slovenija do dveh zmag

Po šestih sušnih letih, ko se slovenski moški članski reprezentanci, ni uspelo kvalificirati na svetovno prvenstvo, se je le-tega spet udeležila leta 2001 v Franciji pod vodstvom Matjaža Tominca. Takrat je Slovenija igrala v skupini D v Dunkerquju, kjer so jim družbo delale Rusija, Norveška, Tunizija, Ukrajina in Saudska Arabija. Čeprav je naša izbrana vrsta ob koncu osvojila isto mesto kot ob krstnem nastopu na svetovnem prvenstvu, je Slovenija v Franciji dvakrat zmagala v svoji skupini. Premagala je Ukrajino in državo s Perzijskega zaliva, preostale tekmice pa so bile prevelika uganka. Barve Slovenije so takrat branili: Andrej Kastelic, Renato Vugrinec, Ivan Simonovič, Tomaž Tomšič, Sergej Sokolov, Zoran Jovičič, Gregor Cvijič, Luka Žvižej, Zoran Lubej, Aleš Pajovič, David Imperl, Matjaž Brumen, Beno Lapajne, Boštjan Ficko, Mustafa Torlo.

Predtekmovanje - skupina B (Dunkerque): Slovenija : Ukrajina 28:24 (16:08) Slovenija : Savdska Arabija 35:22 (17:13) Slovenija : Norveška 29:30 (12:18) Slovenija : Tunizija 23:28 (10:13) Slovenija : Rusija 30:33 (15:15)

Slovenija je izpadla po prvem delu tekmovanja in osvojila končno 17. mesto.

Portugalska - SP 2003 - Prvič v drugem krogu

Najboljšo uvrstitev na svetovnih prvenstvih je Slovenija dosegla na tekmovanju, ki je potekalo na Pirenejskem polotoku. Ponovno nastopanje v skupini D, skupaj z Dansko, Švedsko, Egiptom, Brazilijo in Alžirijo, je leta 2004 prinesla prvo napredovanje v drugi krog tekmovanja. Tam je naša reprezentanca naletela na prevelik odpor Madžarov in Francozov ter tekmovanje končala na 11. mestu. Pod vodstvom Nika Markoviča so takrat igrali Andrej Kastelic, Miladin Kozlina, Ivan Simonovič, Luka Žvižej, Roman Pungartnik, Uroš Zorman, Renato Vugrinec, Sergej Sokolov, Tomaž Tomšič, Beno Lapajne, Matjaž Brumen, Mustafa Torlo, Ognjen Backovič, Zoran Lubej, Ivan Simonovič, Tomaž Tomšič, Marko Oštir.

Predtekmovanje skupina D (Sao Joao da Madeira): Slovenija : Danska 24:33 (10:17) Slovenija : Švedska 29:25 (14:12) Slovenija : Egipt 26:27 (14:13) Slovenija : Brazilija 30:27 (15:10) Slovenija : Alžirija 35:25 (16:13)

drugi del (Espinho): Slovenija : Francija 22:31 (11:14) Slovenija : Madžarska 25:28 (10:13)

Slovenija je osvojila končno 11. mesto.

Tunizija - SP 2005 - Razočaranje in 12. mesto

Na prvenstvu na Črni celini je Slovenija nastopila s skoraj idealnim moštvom. Zdelo se je, da je končno prišel čas, da tudi na svetovnem prvenstvu poseže po visokem mestu. A na koncu se je morala četa Slavka Iveziča zadovoljiti le z 12. mestom, kar je bilo precej pod pričakovanji. Višja uvrstitev pa je ušla le za šivankino uho. V predtekmovalni skupini B so premagali Kuvajt, Islandijo in Alžirijo ter izgubili s Češko in Rusijo ter v nadaljnje tekmovanje napredovali brez točk. V drugem krogu pa je premagala Grčijo ter ob nekaj smole remizirala s Tunizijo in Francijo, kar je pomenilo zadnje mesto v skupini ter boj za 11. mesto. A tudi tega je ob nizki morali in razočaranju izpustila iz rok ob porazu s Švedsko. Slovensko reprezentanco so sestavljali Dušan Podpečan, Beno Lapajne, Gorazd Škof, Zoran Jovičič, Matjaž Brumen, David Špiler, Miladin Kozlina, Ognjen Backovič, Sergej Rutenka, Uroš Zorman, Boštjan Ficko, Jure Natek, Vid Kavtičnik, Marko Oštir, Matjaž Mlakar, Goran Kozomara.

Predtekmovanje - Skupina B (Tunis) Slovenija : Kuvajt 34:17 (15:11) Islandija : Slovenija 33:34 (16:14) Slovenija : Alžirija 33:27 (19:14)

Drugi del - Skupina I (Tunis) Grčija : Slovenija 29:37 (13:17) Slovenija : Tunizija 26:26 (9:11) Francija : Slovenija 26:26 (12:10)

Tekma za 11. mesto (Nabeul) Slovenija : Švedska 29:32 (14:17)

Slovenija je osvojila končno 12. mesto.

Nemčija – SP 2007 – Najboljša uvrstitev doslej, 10. mesto

Prvenstvo v deželi rokometa je Slovenijo pripeljalo do najboljše uvrstitve doslej, saj se je zavihtela na 10. mesto. V prvem delu tekmovanja v Wetzlarju so fantje pod vodstvom Kasima Kamenice premagali Grenlandijo, Tunizijo in Kuvajt ter se s popolnim izkupičkom uvrstili v drugi del tekmovanja. V Halleju pa ni več šlo. Prva tekma z gostiteljico Nemčijo, ki bi se lahko končala precej drugače je podrla optimizem Slovencem, ki so nato izgubili vse tekme – s Francijo, Islandijo ter Poljsko. Dokončno deseto mesto pa so osvojili po porazu z Madžarsko v Hamburgu. Za Slovenijo so v Nemčiji nastopali: Dušan Podpečan, Beno Lapajne, Gorazd Škof, Zoran Jovičič, Luka Žvižej, Matjaž Brumen, Dragan Gajič, Miladin Kozlina, Ognjen Backovič, Sergej Rutenka, David Špiler, Rok Ivančič, Jure Natek, Boštjan Kavaš, Zoran Lubej, Matjaž Mlakar in Goran Kozomara.

Predtekmovanje - Skupina A (Wetzlar) Slovenija : Grenlandija 35:21 (17:9) Kuvajt : Slovenija 23:33 (11:17) Tunizija : Slovenija 27:34 (14:16)

Drugi del – Skupina I (Halle) Slovenija : Nemčija 29:35 (14:17) Francija : Slovenija 33:19 (18:10) Islandija : Slovenija 32:31 (17:15) Slovenija : Poljska 27:38 (13:17)

Za 9. mesto Slovenija : Madžarska 33:34 (16:16)