Sreda, 2. 5. 2012, 13.02
9 let
Z Iztokom Čopom na veslaškem simulatorju

Veslaška vadba je učinkovita, dokaj preprosta in varna telesna aktivnost, ki je namenjena vsakomur, ne glede na njegovo starost in fizično pripravljenost. Veslaški simulator vadečemu med vadbo približa pogoje veslanja na vodi in mu omogoča aerobno ali anaerobno vadbo ter doseganje in vzdrževanje telesne teže. Med vabo namreč delujejo skoraj vse večje mišične skupine, zato način gibanja zahteva veliko porabo kalorij.
V vsak zavesljaj so vključene mišice stopal, meč, stegen, zadnjice, bokov in podkolenske kite, pritisk na kolena pa je majhen. Z vadbo na veslaških simulatorjih topite maščobo v pasu in učvrstite trebušne in hrbtne mišice ter zgornji del vašega telesa, saj med zavesljajem delajo tudi roke in ramena. Ker je v vadbo vključeno celotno telo, potrebujete dobro podporo srčno-žilnega in dihalnega sistema, ki ju z redno vadbo na simulatorju izboljšujete.
Veslaški program Iztoka Čopa obsega šesttedensko vadbo z dvema treningoma tedensko. Preden se posameznik vključi v program vadbe na veslaških simulatorjih, se na brezplačnih uvajalnih tečajih nauči pravilne tehnike veslanja. Sledita treninga, na katerem inštruktorji ocenijo sposobnosti vadečega in mu določijo pet intenzivnostnih nivojev, na katerih je sposoben delati. Prvi treningi so lažji, daljši in sestavljeni iz aerobnih serij, v drugi polovici vadbe (po treh tednih) pa se posameznik med vadbo približuje anaerobnemu pragu in ga tudi preseže.
Iztok Čop pravi, "da specifičnost veslaškega simulatorja omogoča učinkovito obnovo mišične mase in moči ter fleksibilnost sklepov, zato je vadba pogosto vključena v program rehabilitacije vrhunskih športnikov in rekreativcev".
Podrobnosti vadbe na veslaških simulatorjih si oglejte v videu.