Petek, 17. 2. 2012, 14.29
9 let
Slovenija raj za turno smučanje

Ko smo ugotovili, da je turno smučanje šport za nas in si priskrbeli opremo, se moramo samo še podati v hribe. Bistvena vprašanja so, kaj si želimo, kako dobro smo pripravljeni in kakšne so snežne razmere. Nekaterim je pri turnem smučanju najpomembneje pohajkovanje po samotnih krajih. Nekateri si želijo stopiti pozimi na vrh drznega vršaca in jim smuči služijo zgolj za lažji dostop do stene. Drugim so pomembnejši smučarski izzivi. Za njih je pomembno, da je dober "celc" in dobra "flanka". Številnim so najljubši klasični dolgi turni smuki ali pa ture, ki spadajo v kategorijo alpinističnega smučanja.
V Sloveniji imamo ogromno možnosti za vse mogoče vrste smučanja. Ob turnem smučanju največ ljudi pomisli na zasnežene dvatisočake, ki pa so v na novo zapadlem snegu prenevarni cilji. Takrat se je najbolje podati v predalpski svet. Hribi v Škofjeloškem hribovju, Ratitovec, Blegoš in Porezen so že tako visoki, da ponujajo kakovostno smučanje s precejšnjo višinsko razliko. Dobre "flanke" greste lahko iskat tudi v nižja hribovja, Idrijsko, Posavsko ali Zasavsko.
Največ možnosti za turno smučanje v Sloveniji ponujajo Julijske Alpe. Začetniki pa tudi izkušeni smučarji obožujejo Viševnik, ki pa ni tako lahek, kot bi sklepali po številu obiskov. Eden najbolj znanih turnosmučarskih ciljev pri nas je Kredarica, na kateri je vse leto odprta koča in vas bo tudi pozimi pričakal vroč čaj. Boljši smučarji radi izberejo Grintovec v Kamniško-Savinjskih Alpah ali pa Kanjavec, najbolj "turnosmučarsko" goro v Sloveniji. V zgornjo mejo zahtevnosti spada znameniti Jalovčev ozebnik pod slikovito Jalovčevo piramido.
Skratka, v Sloveniji je ciljev ogromno. Če nimate ideje, malo pobrskajte po internetu ali pa v roke vzemite katerega od turnosmučarskih vodnikov. Zelo dober je tisti od Igorja Jenčiča.
Ampak pozor, v tokratnih člankih o nevarnostih nismo pisali. Turno smučanje je lahko zelo nevaren šport, če se ga lotijo neuki in tisti, ki precenjujejo svoje sposobnosti ali podcenjujejo težave in nevarnosti. Zato obisk tečajev, hoja z izkušenimi turnimi smučarji in študij turnosmučarskih priročnikov niso nikoli odveč, za začetnike pa so to nujna opravila.