Ponedeljek, 8. 6. 2020, 4.00

Sergej Jakirović po zmagovitem debiju

Novi trener Maribora prekinil urok, o katerem ni hotel govoriti

2

Sergej Jakirović | Sergej Jakirović je z zmago debitiral na klopi Maribora. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Sergej Jakirović je z zmago debitiral na klopi Maribora.

Sergej Jakirović se je bal, da se bo urok debitantskih tekem v klubih, ki jih je vodil do zdaj, nadaljeval tudi na klopi NK Maribor, a je preobrat v zaključku tekme v Domžalah poskrbel, da se je njegov do zdaj najpomembnejši debi razpletel sijajno. Z zmago z 2:1 in skokom na tretje mesto prvenstvene lestvice. "Zelo sem zadovoljen. Moram biti," je povedal mladi hrvaški trener.

Domžale Maribor Sergej Jakirović
Sportal Noro, kakšen preobrat Maribora! #video

Zmagoviti zadetek Maribora v Domžalah:

Na klopi hrvaškega drugoligaša Sesvet je avgusta 2017 ob debiju z 2:4 izgubil proti Solinu. Na prvi tekmi v vlogi trenerja Gorice, iz katere je prišel v Ljudski vrt, je v tamkajšnji prvi ligi v gosteh pri Rijeki takratnega trenerja Matjaža Keka klonil z 0:2. Tudi pri Mariboru je na prvi tekmi gostoval in tudi tokrat je vse do samega zaključka tekme kazalo, da bo izgubil. Po enajstmetrovki v 79. minuti in izključitvi domžalskega branilca Nikole Vujadinovića se je vse zasukalo v drugo smer. Maribor je v zaključku tekme navdušil, dosegel preobrat in bi lahko zmagal s še višjo razliko.

Ko je Sergej Jakirović po tekmi ob nevsakdanjem koronaprotokolu ob močnem deževju med novinarje prišel kar na tribuno, je bil zadovoljen. Mlademu hrvaškemu debitantu na klopi najbolj trofejnega slovenskega kluba, ki bo skupaj s športnim direktorjem Oliverjem Bogatinovim še nekaj časa zagotovo pod povečevalnim steklom zaradi zapuščine prejšnjega trenerja Darka Milaniča in predvsem Zlatka Zahovića, je zagotovo odleglo.

V družbi pomočnika Saše Gajserja na tekmi v Domžalah | Foto: Grega Valančič/Sportida V družbi pomočnika Saše Gajserja na tekmi v Domžalah Foto: Grega Valančič/Sportida

Za vami sta dva različna polčasa. V drugem ste bili veliko boljši. Kaj se je dogajalo v prvem?
Domžale so dobro stale na igrišču. Ni lahko prebiti 10, 11 nogometašev. Ko smo prišli v klub, smo vedeli, kaj nas čaka. V prvem polčasu nam je manjkalo predrznosti v zadnji tretjini igrišča. Ni nam uspelo ustvarjati priložnosti. Ob polčasu smo se sestavili in začeli igrati bolj tvegano. Tudi menjave so naredile, česar smo si želeli. Gol, ki smo ga dobili, nas je zbudil. Domžale so pokazale, da so močne ob prekinitvah, a na koncu smo se razveselili pomembne zmage. Zelo sem zadovoljen. Moram biti. Dali smo vse od sebe. To je bil Maribor, ki si ga želimo gledati. Maribor, ki se nikoli ne preda in ki pokaže značaj.

Pred preobratom ste izkoristili vseh pet menjav, ki so po novem na voljo. Je odločila svežina, ki ste jo z njimi prinesli na igrišče?
Ta novost je super odločitev, ki bi jo lahko uvedli že prej. Sploh takrat, ko si tekme sledijo na tri dni, je težko. Zdaj, ko smo se vrnili po treh mesecih, je seveda še težje. Menjave so nam prinesle veliko in predvsem pokazale, da imamo širok kader. Vsi bodo dobili priložnost, da pokažejo, koliko lahko pomagajo.

Vas je kateri od igralcev presenetil, razočaral?
Ne. Vsi so dali vse od sebe, kar je najpomembnejše. Jasno je, da med samo tekmo nihaš, a najpomembneje je, da ohranjaš kontinuiteto.

Ste bili pred debijem na klopi najbolj trofejnega slovenskega kluba živčni?
Nisem bil, je pa res, da je to prvi debi, na katerem sem zmagal. Na klopeh Sesvet in Gorice mi ni uspelo, a fantom o tem nisem hotel govoriti, saj bi s tem le ustvarjal dodaten pritisk.

Mariborčani so v Domžalah zmagali še drugič v tej sezoni.  | Foto: Grega Valančič/Sportida Mariborčani so v Domžalah zmagali še drugič v tej sezoni. Foto: Grega Valančič/Sportida

Kako pomembna je ta zmaga za vas?
Zelo. Prinaša veter v hrbet. Zdaj vidimo, da lahko. V ekipi imamo tudi izkušenejše nogometaše, ki so v klubu že deset let, a so pokazali, da imajo motivacijo in igrajo do zadnjega atoma moči.

Vratar Kenan Pirić je imel nekaj težav.
Situacija pri golu se mi je zdela čudna. Moram si ogledati, kaj se je zgodilo. Znano je, da se vratarja v petmetrskem prostoru ne smeš dotikati, ampak sodniki so gol priznali. To nas je zbudilo. Pritisnili smo na plin in z menjavami dosegli preobrat.

Maribor je v zadnjih 15 minutah pokazal res veliko in bi lahko zabil še kakšen gol. Je ta igra predvsem posledica izključitve pri Domžalah ali pa je to Maribor, ki ga bomo gledali v prihodnosti?
Želim si, da bi ga, a počakajmo. Pomembno je, da smo pokazali značaj in to, da se nikoli ne predajamo. Zagotovo pa je igralec več, ki smo ga imeli na igrišču, vplival na dogajanje.

Skočili ste na tretje mesto.
Da. Zdaj je lažje, a bolj kot to mi je pomembno, da fantje verjamejo vase in v to, da so lahko uspešni. Nismo pa odvisni samo od sebe.

Pravi, da spoštuje vsakega nasprotnika, verjame v svojo ekipo, a je previden. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Pravi, da spoštuje vsakega nasprotnika, verjame v svojo ekipo, a je previden. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida

Zlatko Zahović je v nedavnem intervjuju za Sportal rekel, da ima Maribor, čeprav za vodilno Olimpijo zaostaja sedem točk, odprto avtocesto do novega naslova. Se strinjate z njim?
Mi moramo predvsem spoštovati nasprotnike, ki so pred nami. Smo na tretjem mestu. Kar zadeva igralski kader, pa se z njim strinjam, ampak počasi. Nismo odvisni samo od sebe. Moramo iti tekmo za tekmo in zmagovati, da bi koga prehiteli.

Ste si ogledali tekmi Celja in Olimpije v tem krogu? Kaj ste videli?
Ogledal sem si vse. Najbolj me je navdušil velenjski Rudar, ki je igral zelo dobro. Hitro, organizirano in naprej. Domen Beršnjak je pokazal, da je iz pravega testa.

Tekme brez gledalcev. Kako jih dojemate?
Brezzvezne so. Glede na to, da klube kaznujejo tako, da morajo igrati brez gledalcev, je jasno, kaj to zdaj pomeni za vse nas. Upam, da se navijači čim prej vrnejo na stadione. Mislim, da bi se z manjšim socialnim distanciranjem lahko že zdaj.

Nogometaš Olimpije Nejc Vidmar je pred kratkim dejal, da je smešno, da se ljudje lahko družijo v gostinskih lokalih, na stadionih pa ne. Se strinjate z njim?
Moramo poslušati stroko in spoštovati odločitve, ki jih sprejemajo odgovorni, a lahko rečem, da ima v marsičem prav.