Panvita Pomgrad Calcit Volley i-Vent Maribor ACH Volley finale 1 DOL

Nedelja, 21. 4. 2024, 20.40

1. DOL za moške, finale in tekma za bron, drugi tekmi

ACH Volley zmago oddaljen od 20. naslova

ACH Volley : Calcit Volley, finale DP | ACH Volley je v finalu, v katerem igrajo na tri zmage, povedel z 2:0. | Foto www.alesfevzer.com

ACH Volley je v finalu, v katerem igrajo na tri zmage, povedel z 2:0.

Na drugi finalni tekmi državnega prvenstva so člani ACH Volley z 0:3 (-28, -22, -23) premagali Calcit Volley in v seriji na tri zmage povedli z 2:0. Od 20. naslova jih loči še ena zmaga. Odbojkarji Panvite Pomgrada so v soboto na drugi tekmi dvoboja za tretje mesto 3:1 (24, 27, -23, 20) premagali i-Vent Maribor in izenačili izid v zmagah na 1:1.

ACH Volley : Calcit Volley, finale DP
Sportal ACH Volley finale začel z zmago

Odbojkarjem ACH Volleyja do jubilejnega, 20. naslova državnega prvaka manjka le še ena zmaga. Potem ko so v Ljubljani dobili prvo tekmo finalne serije proti Calcitu Volleyju, so bili od Kamničanov boljši tudi na njihovem terenu, zmagali so s 3:0.

Tekma je bila povsem izenačena, vse nize so odločale končnice. V prvem gostitelji niso izkoristili štirih zaključnih žog, niz izgubili z 28:30, v drugem so imeli gosti sicer ves čas prednost, pred končnico vodili tudi s petimi točkami razlike, a so se jim domači povsem približali. Ujeli pa jih niso, kot tudi ne v tretjem, v katerem so vodili s 16:14, nato pa jim dovolili štiri zaporedne točke. Minimalne prednosti varovanci Matjaža Hafnerja niso več izpustili iz rok.

Hafner ljubljanski trener je začel z isto postavo, kot je odigral prvo tekmo, ko je Alena Šketa postavil na mesto korektorja, Nikolo Gjorgieva pa na mesto sprejemalca. Tokrat se je kot posledico začetnega zaostanka, domači so takoj ušli za tri točke, pozneje pa vodili tudi za štiri (13:9), hitro odločil za zamenjavo, namesto Makedonca je v igri vstopil Luka Marovt.

Tretja, morda odločilna tekma, bo v sredo v Tivoliju. | Foto: www.alesfevzer.com Tretja, morda odločilna tekma, bo v sredo v Tivoliju. Foto: www.alesfevzer.com

Menjava obrodila sadove, Ljubljančani so tekmece ujeli na 17. točki, prvič v nizu pa povedli šele s 23:22. Toda domači so spet dosegli dve zaporedni točki, prišli do zaključne žoge, toda kot pri treh naslednjih priložnosti niso izkoristili. V odločilnih trenutkih je najprej napako storil Uroš Nikolić, niz pa z blokom končal Matic Videčnik.

V drugem nizu je kazalo na lažje delo branilcev naslova. Ves čas so bili v vodstvu, pri izidu 19:24, je bilo videti, da težav ne bo. A so se ob koncu te pojavile na sprejemu, domači so osvojili tri zaporedne točke, a Luka Lazar je naposled vendarle storil napako in pomagal tekmecem do vodstva z 2:0.

Kljub temu pa domači niso izgubili upanja. V tretjem nizu so po dobrih servisih Lazarja povedli s 5:2, pozneje tudi z 8:4, po izidu 14:11, ki ga je z asom postavil Lazar, pa so se začele težave. Vodili so še s 16:14, nato pa nekaj časa niso uspeli prebiti ljubljanske obrambe, po napaki Lazara Bruneta, ki v finalu ni tako razpoložen kot v polfinalih dvobojih proti Mariborčanom, so tekmecem podarili četrto zaporedno točk. In čeprav so oranžni zmaji do konca zgrešili skoraj vse servise, pa so bili dovolj dobri pri sprejemu in zanesljivi v napadu, da so minimalno prednost zadržali do konca.

Tretja tekma bo v sredo v Tivoliju.

Kaj so povedali po tekmi?

Matjaž Hafner, trener ACH Volleyja: "Podobno kot v prvi finalni tekmi smo tudi tokrat vztrajali, nismo odstopali od svoje igre, ekipa stoji skupaj, kar se vidi na igrišču. V prvem nizu smo bili večji del igre v zaostanku, vendar smo se borili, in ko nas ena točka dvigne, začnemo igrati odbojko. Na igrišču smo imeli dva osemnajstletnika in enega celo sedemnajstletnika ter tri, štiri izkušene igralce in ta kemija se je povezala. Luka Marovt je vstopil v velike čevlje kapetana Gjorgieva in dobro odigral srečanje, resda z nekaj nihanji, kar velja za celotno ekipo, ampak na koncu, smo zmagali. Škoda je bilo zadnjega niza, ko smo nasprotnika v končnici vrnili v igro, toda ker smo bili pošteni do športa, odbojke in samih sebe, smo bili nagrajeni. V obe tekmi smo vstopili zelo samozavestno, se pa zavedamo, da finalna serija še ni odločena."

Uroš Pavlović, kapetan Calcit Volleyja: "Po vsakem porazu lahko damo izjave kar na copy paste, še zlasti, če izgubljaš proti istemu nasprotniku in se pojavljajo podobne napake. Danes smo še slabše servirali kot na prvi tekmi, sprejem je bil približno izenačen, zagotovo pa je šlo preveč žog na Kovačiča, kar je Ljubljančanom omogočilo, da so bili v napadu bolj raznovrstni. Ampak po drugi strani smo vse tri nize izgubili z minimalno razliko, kar pa ni nobena tolažba za nas. V sredo je nova tekma, še ena priložnost, da se vrnemo v Kamnik. Res mi je žal današnjega prvega niza, ki smo ga po lastnih neumnostih izgubili. Verjamem, da če bi prvi niz dobili, bi bilo v nadaljevanju lažje, toda zdaj je, kar je. Imamo dva dni časa za trening, popraviti zadeve, ki smo jih delali slabo, nekaj pa bo treba tudi spremeniti v naši igri."

Panvita izsilila tretjo tekmo

Odbojkarji Panvite Pomgrada so z zmago izenačili serijo na 1:1 in izsilili odločilno, tretjo tekmo. Obračun v Murski Soboti, v katerem ni igral mariborski reprezentančni kandidat Rok Bračko, a ga je dobro nadomestil Martin Valenčič, je bil zelo izenačen. V prvih treh nizih si nobena ekipa ni priborila več kot štiri točke prednosti, vse pa je odločila končnica.

Panvita Pomgrad je izsilila tretjo tekmo malega finala. | Foto: Aleš Cipot/fotolens.si Panvita Pomgrad je izsilila tretjo tekmo malega finala. Foto: Aleš Cipot/fotolens.si

V prvih dveh so bili v njej bolj zbrani gostitelji. V prvem so s točko razpoloženega Stefana Mirkovića izkoristili drugo zaključno žogo, v katerem so že imeli prednost štirih točk, v drugem pa šele peto, za katero je poskrbel blok Vida Suhadolnika, eden od njegovih petih na tekmi.

Tretji niz so nato dobili Mariborčani, ki so vodili s 23:20, a dovolili izenačenje. A zadnji točki v nizu so vendarle osvojili gosti, niz je z blokom končal Miha Fink.

Še najmanj izenačen je bil četrti niz, v katerem so gostitelji po dobrih servisih Nenada Šormaza povedli s 17:13, nato z asom Mirkovića še z 19:14, prednosti pa niso več izpustili iz rok. Mirković je dosegel 26 točk, tri z asi, Šormaz jih je prispeval 24, štiri z asi, ki so bili tokrat močno orožje prekmurske ekipe.

Tretja tekma bo v sredo, 24. aprila v Mariboru.