Andraž Šporar Tim Matavž Roman Bezjak Josip Iličić Jasmin Kurtić Boštjan Cesar Valter Birsa Luka Elsner Matjaž Kek Jan Oblak Jan Oblak Goran Cvijanović legionarji

Torek, 19. 12. 2017, 1.17

Slovenski nogometaši na delu v tujini

Kriza Luke Elsnerja, ki je ostal brez enega rojaka, se nadaljuje

Luka Elsner | Foto Grega Valančič/Sportida

Kaj se je zadnji teden dogajalo slovenskim trenerjem in nogometašem na delu v tujini? Matjaž Kek je nastope v letu 2017 končal s četrto zaporedno zmago na klopi Rijeke. Josip Iličić je za Atalanto zadel še na tretji tekmi v nizu, tokrat je v polno meril kar dvakrat. V ponedeljek smo spremljali nastope naših legionarjev na Cipru in v Turčiji.

Slovenski trenerji, ki delajo v tujini:

Luka Elsner: padec Pafosa v prvi ciprski ligi se nadaljuje. V ponedeljek je izgubil pri Alkiju Orokliniju z 1:2, kar je njegov tretji poraz v zadnjih štirih prvenstvenih krogih, v katerih je osvojil le točko. Tolaži se lahko le s tem, da je po skoraj enem mesecu oziroma štirih tekmah brez zadetka vsaj zadel. Pafos je trenutno sedmi. V nadaljevanju prvenstva Elsner ne bo več računal na Mitjo Lotriča, ki se je razšel s klubom in išče novega delodajalca.

Matjaž Kek: po hudi krizi, ki jo je na klopi Rijeke preživljal novembra in del oktobra, je spet prišel v zmagovite tirnice. Najprej je poskrbel za odmevno nad slovitim Milanom v ligi Europa, potem je prejšnji konec tedna zmagal v prvenstvu, in bil med tednom uspešen še v hrvaškem pokalu, v katerem se je prebil v polfinale, v nedeljo je na Rujevici s 3:0 premagal še Rudeš v hrvaškem prvenstvu.

Rijeka, ki brani naslov, je odigrala zadnjo tekmo v letošnjem letu. S prvenstvom bo nadaljevala februarja prihodnje leto. Z Rijeko bo v prvenstvu prezimil na četrtem mestu. Za vodilnim Dinamom ima 15 točk zaostanka. Za Hajdukom na drugem mestu zaostaja tri točke. Boj za lovoriko ga čaka v pokalu, v katerem tudi brani naslov. Žreb Rečanom ni prizanesel, namenil jim je Dinamo.

Slaviša Stojanović: letošnja prvenstvena sezona se je v Latviji končala v začetku novembra. Riga je osvojila tretje mesto in se uvrstila v Evropo, Ljubljančan pa je bil izbran za najboljšega trenerja meseca. Najverjetneje bo Rigo vodil tudi v prihodnji sezoni.

Slovenski reprezentanti v tujini:

Jan Oblak je z Atleticom nadaljeval s pozitivnim nizom in potrdil, da ima zelo trdno obrambo. | Foto: Getty Images Jan Oblak je z Atleticom nadaljeval s pozitivnim nizom in potrdil, da ima zelo trdno obrambo. Foto: Getty Images

Vratarji:

Vid Belec: prvič po dveh mesecih je branil za Benevento, ki je v nedeljo gostil Spal, a spet ostal brez točk. Izgubil je z 1:2 in ostaja pri vsega točki po 17 odigranih tekmah v prvi italijanski ligi.

Jan Koprivec: z dosežki Pafosa ne more biti zadovoljen. V ponedeljek je pri Alkiju Orokliniju v prvi ciprski ligi izgubil z 1:2, kar je bil njegov tretji poraz na zadnjih štirih tekmah, na katerih je osvojil le eno točko in prejel kar deset golov. Branil je vso tekmo.

Jan Oblak: Atletico je v španski ligi v soboto doma z 1:0 premagal Alaves in je ob vodilni Barceloni še naprej edini v ligi, ki ne pozna poraza. Škofjeločan je še desetič v tej sezoni v prvenstvu ohranil nedotaknjeno mrežo.

Aljaž Struna v drugi italijanski ligi redno igra za Palermo, ki je na dobri poti nazaj v prvo ligo. | Foto: Getty Images Aljaž Struna v drugi italijanski ligi redno igra za Palermo, ki je na dobri poti nazaj v prvo ligo. Foto: Getty Images

Branilci:

Boštjan Cesar: Chievo je v prvi italijanski ligi v nedeljo z 0:1 izgubil v gosteh pri Crotoneju. Kapetan Slovenije je sedel na klopi in ni dočakal priložnosti za igro.

Antonio Delamea Mlinar: New England Revolution se po rednem delu lige MLS, ki ga je bilo konec v drugi polovici oktobra, ni uvrstil v končnico. Prvi Slovenec, ki je zaigral v ligi MLS, je lahko s prvo sezono v ZDA vseeno zelo zadovoljen. Navijači njegovega kluba so ga izbrali za najboljšega posameznika sezone.

Bojan Jokić: prvi del sezone v ruski premier ligi je z Zenitom končal na šestem mestu. Zbral je 17 prvenstvenih nastopov in dosegel en gol. Elitna ruska liga se bo nadaljevala marca prihodnje leto.

Miha Mevlja: prvi del sezone v ruski premier ligi je z Zenitom končal na drugem  mestu. Zbral je osem prvenstvenih nastopov. Elitna ruska liga se bo nadaljevala marca prihodnje leto.

Aljaž Struna: Palermo v drugi italijanski ligi ostaja na prvem mestu, potem ko je v soboto doma z 1:0 premagal Ternano. Pirančan je spet igral od prve do zadnje minute.

Miral Samardžić: prvi del sezone v ruski premier ligi je z Anžijem Mahačkalo končal na 15., predzadnjem mestu. Zbral je deset prvenstvenih nastopov in zabil en gol. Elitna ruska liga se bo nadaljevala marca prihodnje leto.

Nejc Skubic: s Konyasporjem je v ponedeljek v prvi turški ligi z 0:1 izgubil v gosteh pri Götzepeju.

Prav lahko se zgodi, da se bo Benjamin Verbič že to zimo poslovil od navijačev Köbenhavna. | Foto: Getty Images Prav lahko se zgodi, da se bo Benjamin Verbič že to zimo poslovil od navijačev Köbenhavna. Foto: Getty Images

Vezisti:

Valter Birsa: pri nedeljskem porazu Chieva z 0:1 v gosteh pri Crotoneju je igral od prve do zadnje minute in se v statistiko vpisal z rumenim kartonom.

Rene Krhin: po poškodbi, zaradi katere ni igral v zadnjem mesecu, je okreval in se znašel na klopi Nantesa, ki je v nedeljo v prvi francoski ligi doma z 1:0 premagal Angers. Priložnosti za igro ni dočakal.

Jasmin Kurtić: pri nedeljskem domačem remiju Atalante proti Laziu s 3:3 v prvi italijanski ligi je sodeloval od 71. minute. Ko je vstopil v igro, je Atalanta še vodila s 3:2.

Jan Repas: po poškodbi, zaradi katere skoraj en mesec ni igral, se je uspešno vrnil in zaigral še na tretji tekmi zapored. V soboto je bil v prvi francoski ligi v začetni enajsterici Caena, ki je doma brez zadetkov remiziral proti Guingampu. Igral je do 68. minute.

Rajko Rotman: Göztepe je v ponedeljek v prvi turški ligi zabeležil še četrto zaporedno zmago, potem ko je doma premagal Konyaspor z 1:0. Mariborčan je spet odigral vseh 90 minut.

Benjamin Verbič: Köbenhavn je zadnjo tekmo v letošnjem letu že odigral, Vojničan je tako na dopustu, a ima telefon vseskozi ob sebi. Po sijajnem prvem delu sezone, v katerem je na 28 tekmah v vseh tekmovanjih dosegel enajst golov in prispeval še sedem podaj, zanimanja zanj ne manjka. To je priznal tudi njegov agent Amir Ružnić, v nedavnem pogovoru za Ekipo in dodal, da se bo njegov varovanec verjetno selil že pozimi. Imel naj bi konkretne ponudbe klubov iz prve angleške in italijanske lige, Ekipa pa poroča o tem, da se zanj resno zanima kijevski Dinamo. Bogati ukrajinski klub naj bi danskemu prvaku plačal odškodnino v vrednosti štirih milijonov evrov, 24-letni nogometaš iz Vojnika pa naj bi podpisal štiriletno pogodbo

Josip Iličić je v sijajni formi v prvi italijanski ligi. Mrežo Lazia je zatresel dvakrat. | Foto: Getty Images Josip Iličić je v sijajni formi v prvi italijanski ligi. Mrežo Lazia je zatresel dvakrat. Foto: Getty Images

Napadalci:

Roman Bezjak: v prvih treh mesecih nove sezone ga ni bilo niti enkrat vsaj na klopi nemškega drugoligaša Darmstadta, potem je na dveh tekmah zaigral in v prejšnjem krogu spet ni dobil priložnost. Na zadnji tekmi Darmstadta v tej sezoni, ta je v 94. minuti prišel do remija z 1:1 v gosteh pri Greuther Fürthu, je igral od 77. minute.

Josip Iličić: v zadnji tekmi 16. kroga italijanske prve lige je blestel v dresu Atalante in se med strelce vpisal še na tretji prvenstveni tekmi v nizu, tokrat je zadel kar dvakrat pri domačem remiju proti Laziu s 3:3. Najprej  je v 22. minuti poskrbel za mojstrovino, ko je Atalanto popeljal v vodstvo z 2:0. Potem je v 50. minuti uspešno realiziral enajstmetrovko in zadel za vodstvo s 3:2. Igral je od prve do zadnje minute. Zdaj je pri šestih golih v prvenstvu v tej sezoni. V prvi italijanski ligi jih je zbral že 55.

Mojstrovina Josipa Iličića za 1:0:

Če vam brskalnik ne zaigra videa, poizkusite s klikom na povezavo TUKAJ.

Tim Matavž: čeprav je v prvih 16 prvenstvenih tekmah v tej sezoni vseskozi igral od prve minute, se v zadnjem krogu vpisal med strelce in je z osmimi prvenstvenimi goli z naskokom najboljši strelec Vitesseja, je njegovo zadnjo tekmo v letošnjem letu začel na klopi. Moštvo iz Arnhema je v soboto v gosteh z 1:1 remiziralo v gosteh pri Twenteju. Primorec je na igrišče vstopil v 72. minuti. Trener Vitesseja Henk Fraser je z nepričakovano odločitvijo razjezil številne navijače rumeno-črnih, ki so se na spletu jezno spraševali, zakaj je najboljšega strelca posadil na klop.

Andraž Šporar: Arminia Bielefeld, ki je na šestem mestu, je prvi del drugoligaške sezone v Nemčiji končala v soboto, ko jo z 2:3 izgubila v gosteh pri Jahnu iz Regensburga. Nekdanji napadalec Olimpije, ki so ga v Nemčijo posodili iz švicarskega Basla, zaradi zobozdravstvenih težav spet ni igral, kar najverjetneje pomeni, da je zadnjo tekmo za Bielefeld že odigral. Pri Arminii namreč ni zadovoljen, njegov zastopnik Amir Ružnić je že napovedal, da se bo pozimi selil. Za Arminio je v polovici sezone nastopil le na devetih prvenstvenih tekmah. Le dvakrat je bil v začetni postavi. Dosegel je dva gola.

Preostali slovenski nogometaši, ki igrajo v tujini:

Igralec Liga Tekma Podatki
Jon Gorenc Stanković (Huddersfield Town) Anglija, 1. liga Watford : Huddersfield Town 1:4 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Rajko Rep (LASK) Avstrija, 1. liga Salzburg : LASK 0:0 Igral je od 62. minute.
Zlatko Dedić (Wacker Innsbruck) Avstrija, 2. liga Jesenskega dela sezone je konec.
Robert Berić (Anderlecht) Belgija, 1. liga Club Brugge : Anderlecht 5:0 Po tem, ko je v dozdajšnjem delu sezone zbral je 40 prvenstvenih minut in je njegov agent Amir Ružnić že napovedal, da se bo pozimi zagotovo selil, je tokrat presenetljivo igral od prve do zadnje minute, a se, podobno kot njegovi soigralci, ni izkazal.
Željko Filipović (Mechelen) Belgija, 1. liga Kortrijk : Mechelen 2:0 Ni igral, sedel je na klopi.
Nicolas Rajsel (Oostende) Belgija, 1. liga Mouscron : Oostende 1:0  Zaradi zdravstvenih težav ni kandidiral za tekmo.
Dino Martinović (Lokomotiv Plovdiv) Bolgarija, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Rok Elsner (Željezničar Sarajevo) BiH, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Ivica Guberac (Borac Banja Luka) BiH, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Emil Velić (Mladost Doboj) BiH, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Erik Janža (Pafos) Ciper, 1. liga Alki Oroklini : Pafos 2:1 Igral je vso tekmo.
Mitja Lotrič (Pafos) Ciper, 1. liga Alki Oroklini : Pafos 2:1 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi. V ponedeljek je prekinil sodelovanje s Pafosom in išče novega delodajalca.
David Poljanec (Nea Salamis) Ciper, 1. liga APOEL : Nea Salamis 2:1 Igral je vso tekmo.
Nermin Haljeta (FK Teplice) Češka, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Milan Kocić (Bohemians) Češka, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Gregor Sikošek (Silkeborg) Danska, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Filip Valenčič (HJK Helsinki) Finska, 1. liga Prvenstva je konec.
Denis Petrić (Guingamp) Francija, 1. liga Caen : Guingamp 0:0 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Patrik Eler (Nancy) Francija, 2. liga Nancy : Paris 0:1 Ni kandidiral za tekmo.
Ivan Firer (Auxerre) Francija, 2. liga AC Ajaccio : Auxerre 3:1 Ni kandidiral za tekmo.
Matic Kotnik (Panionios) Grčija, 1. liga Levadiakos : Panionios 2:1 Igral je vso tekmo.
Matic Črnic (Rijeka) Hrvaška, 1. liga Rijeka : Rudeš 2:0 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Petar Stojanović (Dinamo Zagreb) Hrvaška, 1. liga Dinamo Zagreb : Cibalia 1:0 Igral je vso tekmo.
Samir Handanović (Inter) Italija, 1. liga Inter : Udinese 1:3 Branil je vso tekmo.
Andrej Kotnik (Crotone) Italija, 1. liga Crotone : Chievo 1:0 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Siniša Anđelković (Venezia) Italija, 2. liga Foggia : Venezia 2:2 Igral je vso tekmo.
Erik Gliha (Avellino) Italija, 2. liga Avellino : Ascoli 1:1 Ni igral, sedel je na klopi.
Enej Jelenič (Carpi) Italija, 2. liga Carpi : Frosinone 1:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Luka Krajnc (Frosinone) Italija, 2. liga Carpi : Frosinone 1:1 Igral je od 17. minute.
Jan Mlakar (Venezia) Italija, 2. liga Foggia : Venezia 2:2 Ni igral. Ostal je na klopi.
Leo Štulac (Venezia) Italija, 2. liga Foggia : Venezia 2:2 Ni igral. Ostal je na klopi.
Miha Zajc (Empoli) Italija, 2. liga Cremonese : Empoli 1:1 Igral je od 77. minute.
Armin Bačinović (Sambenedettese) Italija, 3. liga Sambenedettese : Triestina 1:1 Igral je 88 minut in prejel rumen karton.
Zlatan Ljubijankić (Urawa Reds) Japonska, 1. liga Prvenstvo je končano.
Lucas Mario Horvat (Okzhetpes) Kazahstan, 1. liga Prvenstvo je končano.
Miha Blažič (Ferencvaroš) Madžarska, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Kevin Kampl (RB Leipzig) Nemčija, 1. liga RB Leipzig : Hertha 2:3 Igral je vso tekmo.
Dominic Maroh (Köln) Nemčija, 1. liga Köln : Wolfsburg 1:0 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Mišo Brečko (Nürnberg) Nemčija, 2. liga Kaiserslautern : Nürnberg 1:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Nik Omladič (Greuther Fürth) Nemčija, 2. liga Greuther Fürth : Darmstadt 1:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Jovan Vidović (Meppen) Nemčija, 3. liga Würzburger Kickers : Meppen 2:0 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Dejan Trajkovski (Twente) Nizozemska, 1. liga Twente : Vitesse 1:1 Prvič po avgustu je zaigral v prvenstvu in bil na igrišču od prve do zadnje minute.
Etien Velikonja (Willem II) Nizozemska, 1. liga Willem II : PEC Zwolle 2:3 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Haris Vučkić (Twente) Nizozemska, 1. liga Twente : Vitesse 1:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi, saj je poškodovan.
Roy Rudonja (RKC Waalwijk) Nizozemska, 2. liga RKC Waalwijk : Volendam 1:3 Ni kandidiral za tekmo.
Slobodan Vuk (Tromsö) Norveška, 1. liga Sezona je končana.
Sandi Arčon (Gornik Zabrze) Poljska, 1. liga Gornik Zabrze : Cracovia Krakov 0:4 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Goran Cvijanović (Korona Kielce) Poljska, 1. liga Korona Kielce : Piast Gliwice 1:1 Igral je vso tekmo.
Matic Fink (Cracovia Krakov) Poljska, 1. liga Gornik Zabrze : Cracovia Krakov 0:4 Igral je vso tekmo in v 28. minuti zadel za vodstvo gostov z 1:0.
Boban Jović (Slask Vroclav) Poljska, 1. liga Slask Vroclav : Jagiellonia Bialystok 1:0 Ni kandidiral za tekmo.
Uroš Korun (Piast Gliwice) Poljska, 1. liga Korona Kielce : Piast Gliwice 1:1 Ni igral. Ostal je na klopi.
Nemanja Mitrović (Jagiellonia Bialystok) Poljska, 1. liga Slask Vroclav : Jagiellonia Bialystok 1:0 Igral je vso tekmo.
Saša Živec (Piast Gliwice) Poljska, 1. liga Korona Kielce : Piast Gliwice 1:1 Ni kandidiral za tekmo.
Dejan Djermanović (Stal Mielec) Poljska, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Miha Goropevšek (Olimpia Grudziadz) Poljska, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Matic Žitko (Olimpia Grudziadz) Poljska, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Gregor Balažic (Ural) Rusija, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Matija Boben (Rostov) Rusija,1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Žan Majer (Rostov) Rusija, 1. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Denis Popović (Orenburg) Rusija, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Matej Pučko (Oviedo) Španija, 2. liga Sevilla II : Oviedo 0:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Domen Črnigoj (Lugano) Švica, 1. liga Thun : Lugano 0:2 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Džengis Čavušević (Zürich) Švica, 1. liga Laussane Sport : Zürich 5:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Kenan Fatkić (Chiasso) Švica, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Nejc Mevlja (Schaffhausen) Švica, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Dalibor Stevanović (Servette) Švica, 2. liga Prvega dela prvenstva je konec.
Sašo Fornezzi (Antalyaspor) Turčija, 1. liga Istanbul Basaksehir : Antalyaspor 4:1 Ni igral, ni ga bilo niti na klopi.
Andraž Struna (New York City) ZDA, 1. liga Sezone je konec.