Gareth Southgate angleška nogometna reprezentanca Harry Kane Euro 2024 Euro 2024

Ponedeljek, 15. 7. 2024, 1.18

Odzivi iz tabora poražencev

Harry Kane: To nas bo še dolgo peklo

Anglija 2024 | Harry Kane je še enkrat izgubil finale in ostal brez lovorike. | Foto Reuters

Harry Kane je še enkrat izgubil finale in ostal brez lovorike.

Vse je bilo pripravljeno za veliko slavje. Anglija je začutila, da bi lahko po 58 letih končno osvojila lovoriko na velikem tekmovanju in se prvič zavihtela na evropski prestol. Čeprav se na Euru z igro sprva ni izkazala, se je uvrstila v finale. Tam pa je trčila v špansko čer, zadetek, ki je odločil evropskega prvaka, pa prejela v 86. minuti. Kapetan Harry Kane ni skrival razočaranja. Znova je ostal brez lovorike, obveljalo je njegovo prekletstvo, na Otoku pa je še kako aktualno vprašanje o tem, ali bo Gareth Southgate še vztrajal na položaju selektorja.

Španija Anglija
Sportal La Roja se je spet dotaknila neba, Angleži pa ...

Trije levi so še drugič zapored izkusili grenkobo poraza v velikem finalu evropskega prvenstva. Pred tremi leti jih je na Wembleyju po strelih z bele točke premagala Italija, tokrat pa so v Berlinu, kjer je po izenačenju Cola Palmerja v 73. minuti zadišalo po podaljšku, ostali praznih rok proti Španiji (1:2). Razočaranje v vrstah Anglije, ki je pred začetkom Eura na stavnicah veljala za prvega favorita, imela pa tudi najdražjo ekipo glede na tržno vrednost igralcev, je nepopisno.

Španci so edini na tem Euru premagali Angleže. Zanimivo je, da je bila edina reprezentanca, ki ni prejela niti enega zadetka proti trem levom, na tem Euru prav Slovenija. | Foto: Reuters Španci so edini na tem Euru premagali Angleže. Zanimivo je, da je bila edina reprezentanca, ki ni prejela niti enega zadetka proti trem levom, na tem Euru prav Slovenija. Foto: Reuters

"Najtežje je izgubiti finale," je priznal kapetan Harry Kane, ki je po neprepričljivi predstavi zapustil zelenico že po uri igre in še enkrat v finalu ostal brez zmage. "Opravili smo veliko delo, da smo se vrnili v igro po zaostanku z 0:1, a nato nismo znali izkoristiti psihološke prednosti. Zamudili smo priložnost. Takšna priložnost se ti ne ponudi pogosto. Morali bi jo izkoristiti, a nam je spodletelo že drugič. Težko je sprejeti poraz, ko dobiš zadetek v zadnjih minutah. To je zelo boleče, to nas bo še dolgo peklo," je povedal napadalec Bayerna za ITV ter dodal, da so se v prvem polčasu mučili, saj niso znali zadržati žoge v svoji posesti, v drugem pa so pokazali več, a ostali brez zmage.

Harry Kane
Sportal Prekletstvo angleškega kapetana, ki ga je težko razumeti

Southgate mora govoriti s pravimi ljudmi

Kar se tiče reprezentance, je na Otoku po porazu v finalu v Berlinu zelo aktualno vprašanje, ali bo Gareth Southgate še vztrajal na položaju selektorja. "Ne vem, ali bo odšel. Potrebuje nekaj časa, da sprejme odločitev. Zdaj se bo najprej spočil. Mi smo želeli osvojiti ta naslov zanj," je razkril Kane. Načrt angleških nogometašev se ni posrečil. Na zadnji stopnički so ostali praznih rok, Southgate, ki se je kljub prvemu mestu v "slovenski" skupini C, v domovini soočal z velikimi kritikami, njegova priljubljenost pri navijačih pa ni bila na zavidljivo visoki ravni, se je za zdaj izognil javnemu odgovoru na to temo.

Gareth Southgate je še drugič zapored prejel "srebrno" medaljo na evropskem prvenstvu. | Foto: Reuters Gareth Southgate je še drugič zapored prejel "srebrno" medaljo na evropskem prvenstvu. Foto: Reuters

"Mislim, da zdaj ni primeren trenutek za takšne odločitve. Moram govoriti s pravimi ljudmi," je zaupal angleški selektor, ki ga tako v kratkem čakajo pogovori z vodstvom krovne nogometne zveze. Od finala je pričakoval več, na koncu pa ostal brez vsega in še drugič zapored kot selektor v finalu Eura objokoval poraz. Ta bo, tako je dejal kapetan Kane, Angleže pekel še dolgo.