Nedelja,
30. 10. 2022,
10.31

Osveženo pred

2 leti, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,06

Natisni članek

Natisni članek

Planinska zveza Slovenije jesen planinska koča pohodništvo

Nedelja, 30. 10. 2022, 10.31

2 leti, 1 mesec

Nasveti za varno pot v gore

Zakaj kičasto vreme v gorah lahko pomeni pasti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,06
Dobrča | Jesen je idealen čas za obisk gora, a ima tudi svoje pasti.  | Foto Matic Klanšek Velej/Sportida

Jesen je idealen čas za obisk gora, a ima tudi svoje pasti.

Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Jesen je po mnenju številnih idealen čas za planinarjenje, a ima ta letni čas tudi svoje pasti, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije, kjer so pripravili analizo poletne planinske sezone. Ta je bila v marsičem drugačna od preteklih.

Po številu prenočitev v planinskih kočah je letošnja poletna planinska sezona primerljiva oziroma za odtenek še boljša od rekordnega leta 2019, so ugotovili na PZS. A množičen obisk ni vedno samo pozitiven. Velik obisk gora dodatno vpliva na okolje, za dodatno težavo pa je poskrbela še poletna suša, ki je visokogorske koče pripeljala do pomanjkanja vode.

Sportal Čez obraz, ki ga vsi poznate: spektakularna nova smer v Julijskih Alpah

120 tisoč prenočitev v slovenskih gorah

Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120 tisoč prenočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019, so sporočili iz Planinske zveze Slovenije.

"Največ prenočitev je bilo v Julijskih Alpah, še posebno v planinskih kočah na širšem območju Triglava. V nekaterih kočah okoli Triglava je delež tujcev presegel 75 odstotkov. Na sploh je delež prenočitev tujcev v planinskih kočah v Sloveniji že presegel polovico, v letu 2022 je bilo to kar 58 odstotkov," je pojasnil strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar. Dodal je še, da ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov v sredogorju ni bilo presežkov.

Planinski dom na Zelenici | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Planinski dom na Zelenici Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Lepo vreme in težave s pomanjkanjem vode

Posebnost letošnje poletne sezone je bilo večinoma lepo vreme brez padavin, posledično pa so se v planinskih kočah, ki se oskrbujejo z deževnico, ukvarjali s pomanjkanjem vode, zato so morali izvesti nekatere ukrepe. 

"V kočah so omejili, ponekod celo zaprli vodo za osebno higieno obiskovalcev, na Kredarici so v določenem obdobju zmanjšali število ležišč, koče so omejile uporabo vode za osebje v kočah, ponekod so namesto posode za pranje uporabili papirnate/kartonaste posode za enkratno uporabo. V večini primerov so obiskovalci koč strpno sprejemali te ukrepe," je dodal Prašnikar.

Smeti kljub opozorilom ostajajo težava

Dodatna obremenitev za koče so tudi smeti, ki jih nekateri obiskovalci gora puščajo v kočah. Kljub letom ozaveščanja planincev o zmanjšanju količine smeti in odnašanju smeti v dolino je to še vedno težava, so opozorili na PZS. 

Posebnosti jesenskega obiskovanja visokogorja

Če se v jesenskih dneh odpravljate v gore, imejte v mislih, da so jesenski dnevni krajši, oktobrski dan je kar za 4,5 ure krajši od julijskega. Spremenjen je tudi odpiralni čas planinskih koč. Planinske koče so v visokogorju zaprte, nižje odprte po zimskem režimu. 

Vodnikov dom
Sportal Če razmišljate o planinski turi, morate biti na nekaj zelo pozorni

"Naj ne bo odveč dodaten kos toplejšega oblačila, saj se sonce rado skrije za oblake in z njim hitro postane hladno. Če piha veter, je občutek mraza še večji. V tem času so sploh v nižjih predelih planinske poti skrite pod odejo jesenskega listja. Korak naj bo počasen in zanesljiv. Pod listjem se namreč skrivajo mokre korenine in kamni, ki se ob obremenitvi prevrnejo in lahko staknemo neprijetno poškodbo noge. Svetujemo uporabo planinskih palic za boljše ravnotežje in tipanje terena pred seboj," je opomnil strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi.

Strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi | Foto: Ana Kovač Strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi Foto: Ana Kovač

Držite se markiranih planinskih poti, svetujejo na PZS. Pot predhodno načrtujte s pomočjo planinskih zemljevidov novejše izdaje, saj se narava v gorskem svetu burno spreminja in pot, ki je nekoč obstajala, lahko poteka drugje ali pa je ni več. Stanje planinskih poti lahko vedno preverite na spletni strani PZS (https://stanje-poti.pzs.si/). Med izletom pa vam je lahko v pomoč aplikacija maPZS z vrisanimi planinskimi potmi, ki jih redno preverjamo in posodabljamo.

Opozorilo: sneg in "instafotografije"

Glede na to, da je določene vrhove že pobelil sneg, velja še dodatna previdnost. Na predelih okrog 1.500 metrov in na severnih straneh so poledenele zaplate snega, nad 2.000 metri pa je sneg. Na vrhove se povzpnite le s primerno opremo, ki jo morate znati tudi primerno uporabljati, turo pa prilagodite svojim fizičnim sposobnostim in vremenskim razmeram.

"Še posebej bodimo pozorni ob vrnitvi v dolino, saj se takrat zgodi največ nesreč. Visokogorje v tem času zahteva predvsem veliko izkušenj posameznika. Naj vas ne zaslepi želja po lovu za 'instafotografijami'," je sklenil Šerkezi.