Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić NBA Liga NBA

Stop za Dončića, ne pa za Dallas

1

Luka Dončić | Luka Dončić se je prvič po enem mesecu spustil pod mejo 20 doseženih točk. | Foto Guliver Image

Luka Dončić se je prvič po enem mesecu spustil pod mejo 20 doseženih točk.

Čeprav je Minnesota v noči na četrtek v večjem delu tekme učinkovito zaustavila slovenskega zvezdnika Luka Dončiča, ki je kljub temu na koncu prišel do 15 točk, štirih skokov in štirih asistenc, je Dallas na gostovanju visoko premagal Minnesoto (128:108) in pripravil nastavke za zmagoviti niz.

"Moral bi zadeti še tisti zadnji met za tri točke," se je po ponedeljkovi predstavi proti Portlandu, ko je v treh četrtinah dosegel 37 točk in za tri točke meta 8:9, pošalil Luka Dončić. Da svojega strelskega navdiha ni prenesel v Minnesoto, je spoznal že kmalu po začetku sredine tekme, na kateri se je soočil s taktično odlično pripravljeno in praviloma prav na njem osredotočeno obrambo.

Ko je šest minut pred koncem tekme v šele sedmem poskusu Ljubljančan zadel svoj prvi met za tri točke, je cinično dvignil stisnjeni pesti in se nasmehnil. Manj prijaznih pogledov in besed je, prepričan o pregrobi igri in neustreznem kriteriju, namenil sodnikom in tekmecem. Po tehnični napaki štiri minute in pol pred koncem, se je gostujoči trener Rick Carlisle odločil ohladiti svojega prvega zvezdnika.

Prav v zadnji četrtini je sicer Dončić poskrbel za nadaljevanje svojega niza tekem z dvomestnim številom točk. Na koncu je v 27. minutah ob skromnem odstotku zadetih metov (za tri točke 2:9, za dve točki 4:7, prosti meti 1:2) dosegel 15 točk. Dodal je še po štiri skoke in asistence ter po eno pridobljeno žogo in blokado. Predvsem pa je tekmo končal z nasmeškom in novo zmago.

Stop znak, ki ga je pred Dončića postavila Minnesota, je bil namreč deloma učinkovit, saj je bil LD77 glavnino tekme "odrezan" od napadalnih akcij, a za zmago nad Dallasom vendarle premalo. "Slabo sem začel. To je vse. Pomembno je, da smo zmagali. Igramo bolje. A še vedno sem prepričan, da bomo še napredovali," je po tekmi dejal Dončić.

Kristaps Porzingis je igraje nadomestil Dončićev "manko" točk. | Foto: AP / Guliverimage Kristaps Porzingis je igraje nadomestil Dončićev "manko" točk. Foto: AP / Guliverimage

Dallas vendarle ni le Luka Dončić

Da bodo morali tekmo tokrat dobiti tudi brez izstopajočih številk svojega nespornega prvega moža, so preostali košarkarji Dallasa spoznali že v zgodnji fazi tekme. Čeprav je Luka v prvem polčasu dosegel le pet točk, so Teksačani ob odhodu na osrednji odmor vodili za točko (56:55). Odločilno prednost so si nato priigrali v tretji četrtini, ko je Minnesota svojo agresivno obrambno strategijo začela plačevati tudi v obliki težav nosilcev z osebnimi napakami.

Po delnem rezultatu 15:5 na sredini tretje četrtine je Dallas na krilih izjemno razpoloženega Kristapsa Porzingisa (na koncu 29 točk, devet skokov) povedel z desetimi točkami prednosti (77:67). V zadnji četrtini so latvijskemu velikanu na pomoč priskočili tudi soigralci (Tim Hardaway je bil na koncu z 21 točkami drugi strelec). Tudi ohlajeni Dončić je v tem delu prispeval osem točk, tako da je prednost Mavericks poskočila celo na +23 (128:105).

Dallas je tako proti najbolj skromni zasedbi v ligi prišel do druge zaporedne zmage. Naslednja koraka proti mestom, ki vodijo neposredno v končnico, bo skušal storiti ob koncu tedna v tekmi proti Indiana Pacers in New Orleans Pelicans.

Toronro Denver | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Čančarjeva trojka

Trojko, ki jo je Dončić lovil vse do zaključka tekme, je v edinem poskusu na tekmi svojega Denverja proti Toronu dosegel Vlatko Čančar.

Primorec je priložnost dobil v zadnji četrtini, ko je bila usoda Denverja že zapečatena. Igral je slabih šest minut. Ob omenjeni trojki (edini met iz igre) so mu v statistiko vpisali še asistenco in pridobljeno žogo.

Denver je sicer vodil le z uvodnih 2:0, v nadaljevanju pa so imeli škarje in platno v rokah Kanadčani, ki v tej sezoni domujejo na Floridi. Vodili so celotno tekmo, največ s kar 35 točkami naskoka, na koncu pa tekmo dobili s 135:111. Za Čančarjevo druščino so bili usodni predvsem razigrani Pascal Siakam (27 točk), OG Anunoby (23) in Norman Powell (22).