Nov zgodovinski mejnik Dončića, Dallas se je poigral z Detroitom

4

Luka Dončić | Luka Dončić je bil znova zelo razpoložen. | Foto Guliverimage

Luka Dončić je bil znova zelo razpoložen.

Košarkarji Dallas Mavericks so v noči na sredo v ligi NBA vknjižil še tretjo zaporedno zmago. Mavericks so brez večjih težav s 116:86 odpravili Detroit, ki je na lestvici višje uvrščen le od zadnjeuvrščenega Orlanda. Luka Dončić, ki je do tega obračuna na zadnjih štirih srečanjih vknjižil kar tri trojne dvojčke, je znova blestel. Srečanje z Detroitom je končal pri 33 točkah, 11 asistencah in sedmih skokih.

Nov dan, nova odlična predstava Luke Dončića. Slovenski košarkar je na tekmi z Detroitom poskrbel za nov statistični zgodovinski mejnik, saj je 32. v svoji karieri v ligi NBA tekmo končal z več kot 30 točkami in desetimi asistencami. S tem se je na prvem mestu košarkarjev, ki jim je to uspelo pred dopolnjenim 23. letom, izenačil z legendarnim Oscarjem Robertsonom. Slovenski košarkar je tekmo končal pri 33 točkah, zadel je pet trojk iz devetih poskusov (4/9 za 2, 10/14 prosti meti), k temu dosežku pa dodal še sedem skokov, enajst asistenc, eno ukradeno žogo in dve blokadi. Izgubil je pet žog. Dončić je na zadnjih petih od šestih tekem vselej dosegel mejo vsaj 30 točk in desetih asistenc.

Predstava Luke Dončića:

Ljubljančan v zadnjem času odlično razigrava svoje soigralce, že na sedmih zaporednih tekmah je v statistiko vpisal vsaj deset asistenc, kar je drugi najdaljši niz v zgodovini franšize. Pred njim je na lestvici le še njegov trener Jason Kidd, ki mu je to v dresu Mavericks uspelo osemkrat zapored.

Detroit brez možnosti

Dallas je dobil tudi peto zaporedno tekmo proti Detroitu, ki je v ligi NBA izgubil kar devet od zadnjih desetih srečanja. Dallas, ki je v letu 2022 med najbolj vročimi ekipami lige, pa jih je dobil kar 16 od zadnjih 21. Domača zasedba je bila na domačem parketu ves čas vsaj za korak pred nasprotnikom. Detroit je vodil le v začetku srečanja (5:1), nato pa so dogajanje v svoje roke vzeli gostitelji. Dallas je prvo četrtino dobil s 36:26, kar 15 točk je za domačo zasedbo že v prvih 12 minutah prispeval Dončić. Do konca prvega polčasa je bil pri 20 točkah, vodstvo Dallasa pa do konca tekme ni bilo ogroženo niti za sekundo, zato je Ljubljančan v zadnjih minutah dobil priložnost za počitek, s tem pa so se ustavile tudi misli o novem trojnem dvojčku.

Dallas je dosegel 29. zmago v sezoni. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Dallas je dosegel 29. zmago v sezoni. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Kot je po tekmi v smehu povedal Kidd, je Dončić vztrajal in lobiral, da bi igral vsaj prvih nekaj minut v zadnji četrtini. "Luka hoče igrati vseh 48 minut. On vodi šov," je malo v šali, malo zares dejal trener Dallasa, ki je Dončića devet minut pred koncem poklical na klop. Gostitelji so vodili z največ 37 točkami naskoka, na koncu je prednost znašala 30 točk (116:86). Dallas je zadel več kot polovico poskusov iz igre, na drugi strani pa je bil Detroit uspešen le pri slabih 38 odstotkih metov.

"Res zna dobro prebrati tekmeca, brati igro. Na parketu odlično najde soigralce. Fantje dobivajo povsem odprte mete na koš. To je izvrstno. Res je neverjetno, kaj vse je Luka naredil in zna v tako kratki karieri," je hvale na račun svojega varovanca podeljeval Kidd.

Je pa Dončić poskrbel za novo manjšo črno piko, saj je na obračunu z Detroitom dobil svojo enajsto tehnično napako v sezono, s čimer je izenačen na vrhu lestvice košarkarjev z največ tovrstnimi napakami. "Upam, da bodo to tehnično napako odstranili, saj mislim, da si je res nisem zaslužil. Nisem niti zakričal ali karkoli podobnega. Verjamem, da bodo to opustili, saj si tega nisem zaslužil," je po tekmi dejal Dončić.

Vrhunci tekme:

Dober odziv soigralcev

Slovenski reprezentant je imel v areni American Airlines tudi dobro pomoč soigralcev, saj so vsi štirje košarkarji, ki so tekmo z njim začeli v prvi postavi (Reggie Bullock, Dorian Finney-Smith, Dwight Powell in Jalen Brunson) dosegli dvomestno število točk. Skupno jih je mejo desetih točk preseglo šest. Brunson je srečanje končal pri 21 točkah, Trey Burke, ki je v tej sezoni zaigral le na 30 tekmah, pa je ob vstopu s klopi dosegel 16 točk in tako dobro stopil v čevlje Tima Hardawaya Jr., ki ni igral zaradi poškodbe.

Z Mavs so v zadnjem času veliko povezovali košarkarja Detroita Jeramija Granta, ki pa danes ni prebudil apetitov Dallasa. Dosegel je 15 točk. Tri točke več je dosegel Hamidou Diallo.

Dallas se je z zmago utrdil na petem mestu zahoda, dosegel je svojo 32. zmago, ob tem imajo Mavericks še 23 porazov. Na drugi strani je bil Detroit na svoji 54. tekmi v sezoni neuspešen še 42. Zasedbo Jasona Kidda zdaj čakata dve zaporedni tekmi z Los Angeles Clippers, ki je danes klonil pred Memphisom. Prva tekma bo na sporedu v noči na petek.

Goran Dragić
Sportal Neznanke pri Dragiću, ki je vse bolj v središču pozornosti

Dončić je sicer za nov podvig poskrbel že v nedeljo, ko je vknjižil svoj že 45. trojni dvojček v karieri (18 točk, 11 asistenc in 10 skokov). Verjetno bi bil v igri za novega tudi danes, če ne bi v zadnji četrtini dobil priložnosti za nekaj več odmora. Več trojnih dvojčkov od njega je v zgodovini tekmovanja zbralo le osem igralcev, Dončić, ki bo konec meseca dopolnil šele 23 let in v ligi NBA igra šele četrto sezono, pa jih je že zdaj zbral več od kar osmih klubskih franšiz. To je izjemen dosežek, ki zgovorno priča o tem, s kako razkošno statistiko se lahko pohvali slovenski reprezentant.

Dončić je v ligi NBA torej zbral več trojnih dvojčkov, kot so jih Miami Heat (41), New Orleans Pelicans (40), Minnesota Timberwolves (37), Orlando Magic (34), Charlotte Hornets (32), Toronto Raptors (30), Utah Jazz (24) in Memphis Grizzlies (22) v vsej zgodovini franšize.

Luka Dončić Dallas Atlanta
Sportal Noro, kaj vse se je tokrat dogajalo Dončiću in Dallasu! #video

Grk "uničil" Lakers

Izjemna noč pa je za grškim orjakom Giannisom Antetokounmpom, ki je ob zmagi prvakov iz Milwaukeeja Los Angeles Lakers (131:116) nasul 44 točk, k temu dosežku pa dodal še 14 skokov in osem asistenc. Milwaukee si je zmago zagotovil že v prvem polčasu, ki ga je dobil s prednostjo 22 točk, do konca pa se Lakers niso več vrnili v igro. Za klub iz mesta angelov je LeBron James dosegel 27 točk in osem skokov.

Giannis Antetokounmpo je dosegel 44 točk. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Giannis Antetokounmpo je dosegel 44 točk. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Boston Celtics so mrežicam iz Brooklyna prizadejali deveti zaporedni poraz in v gosteh zmagali s 126:91. Nets imajo le dve zmagi ob desetih porazih, vse odkar v ekipi od sredine januarja zaradi poškodbe ni Kevina Duranta. Poraz jih je potisnil na osmo mesto v vzhodni konferenci.

Iz Washingtona pa so sporočili slabo novico. Bradley Beal bo moral namreč zaradi operacije levega zapestja moral predčasno končati sezono. "Čeprav sem imel zadnjih deset dni intenzivne terapije za zdravljenje poškodovanega zapestja, je postalo jasno, da to ne bo dovolj. Razočaran sem, da moram sezono končati na takšen način, vendar smo se s klubom skupaj odločili, da je to najboljša rešitev," je dejal izkušeni Beal.

McCollum k New Orleansu, Sabonis k Sacramentu

Domantas Sabonis zapušča Indiano, kjer ga je vodil Rick Carlisle. | Foto: Gulliver/Getty Images Domantas Sabonis zapušča Indiano, kjer ga je vodil Rick Carlisle. Foto: Gulliver/Getty Images V severnoameriški košarkarski ligi NBA so štiri ekipe opravile nekaj odmevnih menjav igralcev. Med drugim bo po novem C. J. McCollum kariero nadaljeval pri New Orleansu, Domantas Sabonis pa v Sacramentu. McCollum, ki je bil ob Damianu Lillardu več let vodja Portlanda, se po skoraj desetih letih seli v New Orleans, poleg njega pa bosta tam kariero nadaljevala tudi Larry Nance mlajši in Tony Snell. Portland je zanje dobil Josha Harta, Nickeila Alexander-Walkerja, Tomaša Satoranskega in Didija Louzado ter en izbor v prvem krogu ter dva v drugem krogu nabora.

Menjala pa sta tudi Indiana in Sacramento. Domantas Sabonis, sin legendarnega litovskega centra Arvydasa, bo po novem igral za kalifornijsko ekipo, Indiana pa je tja poslala še Jeremyja Lamba in Justina Holidaya. Sacramento je v obratno smer poslal Buddyja Hielda, Tyresa Haliburtona, Tristana Thompsona in izbor v drugem krogu nabora.

Vir: STA

Liga NBA, 8. februar:

Dallas Mavericks : Detroit Pistons 116:86
Dončić 33 (4/9 za 2, 5/9 za 3, 10/14 prosti meti), 7 sk., 11 as., 1 ukr. žoga, 2 blokadi, 5 izg. žog v 32:52, Brunson 21, Burke 18; Diallo 18, Grant 15, Stewart 14 (15 sk.)

Philadelphia 76ers : Phoenix Suns 109:114
Embiid 34 (12 sk.), Harris 30 (7 sk.); Booker 35, Bridges 23, Paul 16 (12 as.)

Atlanta Hawks : Indiana Pacers 133:112
Young 34 (11 as.), Collins 20; Duarte 25, Stephenson 24 (9 sk., 8 as.)

Brooklyn Nets : Boston Celtics 91:126