26. 9. 2024,
17.19

12 ur, 4 minute

Thermometer Blue Green 3,46

Zürich 2024 Erazem Valjavec Tadej Pogačar Tadej Pogačar svetovno prvenstvo v kolesarstvu

Četrtek, 26. 9. 2024, 17.19

Zürich, SP v cestnem kolesarstvu, cestna dirka, mladinke in mladinci

Več padcev na mladinski dirki, v enega vpleten tudi Slovenec #video

Lorenzo Finn, Zürich SP | Mladinski svetovni prvak v Zürichu je postal Italijan Lorenzo Finn, sicer član mladinskega pogona nemškega moštva Red Bull - BORA - hansgrohe. Slovenci so danes pogoreli. | Foto Guliverimage

Na svetovnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu v Zürichu v Švici so se danes začele cestne preizkušnje. Najprej so startale mladinke, zmagala je Britanka Cat Ferguson, nato so dirko opravili še mladinci, slovenska reprezentanca pa je z Erazmom Valjavcem merila na medaljo oz. uvrstitev med top deset. A na mokri in nevarni dirki se Slovenci niso znašli, Bor Ebner je bil vpleten tudi v množični padec, zmage pa se je veselil Italijan Lorenzo Finn. Včeraj zvečer je na prizorišče prvenstva pripotoval tudi Tadej Pogačar, prvi favorit za zmago na cestni dirki v kategoriji članov, ki bo na sporedu v nedeljo, 29. septembra.

Že danes so se v lov na medalje podali slovenski mladinci Bastian Petrič, ki je bil na cestni dirki EP sedmi, Sven Aleksander Mernik, Bor Ebner, Gašper Štajnar in glavni adut Erazem Valjavec. A na zahtevni in kaotični dirki, ki so jo zaznamovali močan dež, spolzke ceste in številni padci, se niso najbolje znašli.

Preizkušnja za mladince je bila speljana po isti trasi kot članska dirka (273,9 kilometra in kar 4.470 višinskih metrov), le da je bila bistveno krajša. Mladinci so odpeljali 127,2 kilometra dolgo traso, pri čemer so krog okoli Züricha prevozili trikrat (člani v nedeljo sedemkrat) s 1.913 višinskimi metri.

Vreme mladim tekmovalcem ni bilo naklonjeno, močno je deževalo in na spolzki cesti je že po 15 kilometrih dirke prišlo do množičnega padca, v katerega je bil vpleten tudi slovenski reprezentant Bor Ebner. Vsi so lahko nadaljevali dirko, tudi slovenski mladenič ni utrpel poškodb.

Kakšnih 70 kilometrov pred ciljem je glavnini ušla petnajsterica kolesarjev, v kateri pa ni bilo slovenskih predstavnikov, 60 kilometrov pred ciljem je v napad skočil še Italijan Lorenzo Finn, sam je v vodstvu vztrajal dobrih 20 kilometrov, nato so se mu na čelu dirke pridružili še Danec Albert Withen Philipsen, Španec Hector Alvarez in Britanec Sebastian Grindley, četverico pa sta lovila še Francoz Paul Sexias in Nizozemec Senna Remijn. Glavnina s slovenskimi reprezentanti je tedaj že močno zaostajala.

Štiriindvajset kilometrov pred ciljem je na enem od nevarnih spustov padel še Danec Philipsen in obležal na pločniku ob cesti. Martinez in Finn sta ostala sama v vodstvu, stik z vodilnima je namreč izgubil tudi Grindley. Enaindvajset kilometrov pred ciljem je Finn spet ostal sam v vodstvu.

Tudi branilec naslova Philipsen je padel:

Izjemni Lorenzo Finn, sicer član nemške razvojne ekipe Greneke - Auto Eder, ki je mladinska izpostava ekipe Red Bull - BORA - hansgrohe, katere dres nosi slovenski zvezdnik Primož Roglič, je naposled tudi osvojil naslov svetovnega prvaka. Srebrno kolajno je osvojil Britanec Sebastian Grindley, bronasto pa Nizozemec Senna Remijn. Valjavec, Petrič, Ebner in Mernik dirke niso končali, edini uvrščeni Slovenec je bil Gašper Štajnar na 63. mestu, za zmagovalcem je zaostal 17 minut in 51 sekund.

Results powered by FirstCycling.com

Valjavec je sicer v pogovoru za Sportal odkrito napovedal poskus boja za medaljo ali uvrstitev med prvo deseterico. "Forma je tam, kjer mora biti, in to potrjujejo tudi številke. Trener pravi, da sem dobro pripravljen, zdaj se mora samo še vse uskladiti. Poleg tega je zelo pomembno, da dirko odpeljem z glavo," se je zavedal zahtevnosti izziva, na dirki pa se nato Slovenci na čelu z Valjavcem niso vmešali v boj za odličja.

Erazem Valjavec
Sportal Erazem Valjavec pred svetovnim prvenstvom: Pomembno je, da dirko odpeljem z glavo

Že ob 10. uri pa so se na 73,5 kilometra dolgo traso podale mladinke. Naslov mladinske svetovne prvakinje je v zahtevnih razmerah (dež in spolzke ceste) osvojila Britanka Cat Ferguson, ki je bila najboljša že v vožnji na čas. Najboljša Slovenka je bila Sara Pestotnik na 69. mestu, Dominika Štrukelj je osvojila 89. mesto, Zoja Ferlež je dirko končala na 99. mestu, Anet Trakonja pa mesto za njo.

Pogačar prispel v Zürich

Vrste slovenske kolesarske reprezentance se počasi polnijo. Zvečer so v Zürich pripotovali še Tadej Pogačar, prvi favorit in glavni zvezdnik tega svetovnega prvenstva, Domen Novak, Jan Tratnik, Matevž Govekar, Jaka Primožič in Urška Žigart, ki jo cestna preizkušnja čaka v soboto, 28. septembra. Matic Žumer, ki bo v ekipi članov nadomestil poškodovanega Mateja Mohoriča, bo v Švico tako kot Luka Mezgec, ki je še včeraj dirkal v Belgiji, pripotoval danes, medtem ko Primož Roglič, ki je svoje nastope na prvenstvu začel že v nedeljo, ko je bil v vožnji na čas 12., ves ta čas izkorišča za trening v Švici.