Nedelja,
21. 4. 2019,
18.13

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,16

Natisni članek

Natisni članek

Jan Tratnik Tadej Pogačar Tadej Pogačar Matej Mohorič Matej Mohorič kolesarska dirka Amstel Gold Race Mathieu Van der Poel Grega Bole

Nedelja, 21. 4. 2019, 18.13

5 let, 7 mesecev

Amstel Gold Race 2019

Van der Poel obnorel občinstvo na Amstel Gold Race, Bole bežal #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,16
Amstel Gold Race Mathieu Van der Poel | Mathieu Van der Poel se je veselil nove zmage. | Foto zajem zaslona

Mathieu Van der Poel se je veselil nove zmage.

Foto: zajem zaslona

Prva ardenska kolesarska klasika, 54. dirka Amstel Gold Race, se je končala po okusu domačih, nizozemskih navijačev. Po izredno zanimivem zaključku dobrih 265 kilometrov dolge dirke je sprint večje skupine dobil vzhajajoči zvezdnik svetovnega kolesarstva Mathieu Van der Poel (Corendon-Circus). Slovenskih kolesarjev ni bilo v ospredju, Grega Bole je bil 37., Matej Mohorič 45., Tadej Pogačar in Jan Tratnik pa sta odstopila.

Svetovni prvak v ciklokrosu, nizozemski državni prvak in zmagovalec četrtkove generalke za Amstel, Barbantske puščice, je imel v sprintu več moči od Avstralca Simona Clarka in Danca Jakoba Fuglsanga. Van der Poel je postal prvi domači zmagovalec po letu 2001, ko je zmagal Erik Dekker, skupno pa je to za Nizozemsko 18. zmaga in je najuspešnejša država dirke. Belgija ima 13, Italija pa sedem zmag.

Van der Poel z neverjetnim ritmom ujel ubežnike

Še kilometer pred ciljem je kazalo, da se bodo za zmago udarili Francoz Julian Alaphilippe, Fuglsang in Poljak Michal Kwiatkowski, zmagovalec dirke leta 2015, a je Van der Poel z neverjetnim ritmom pripeljal zasledovalno skupino do ubežnikov, tako da je odločal sprint večjega števila kolesarjev. V njem je domače občinstvo obnorel Van der Poel, ki je zabeležil že šesto zmago v sezoni in 17. v karieri.

Nizozemec je na dirki s 35 zahrbtnimi vzponi tudi odprl napade v zadnjem delu. Približno 50 kilometrov pred ciljem si je na vzponu priboril prednost, njegov napad je pokril le Španec Gorka Izagirre, toda španski prvak ni kazal zanimanja za sodelovanje, zato je bil poskus neuspešen. Mnogi nizozemski navijači so takrat zmajevali z glavo, češ da je bil napad prezgoden, da mladeniču manjkajo izkušnje za takšne dirke in da bo moral na zmago še počakati.

Alaphilippe in Fuglsang napadla

Še posebej po tem, ko se je za protinapad odločil Alaphilippe. Njemu je lahko sledil le Fuglsang, ubežnika sta dolgo časa vozila na varni razdalji od prvih zasledovalcev, Kwiatkowskega in evropskega prvaka Italijana Mattea Trentina, ki se jima je v zadnjih kilometrih pridružil še Nemec Maximilian Schachmann. Fuglsang se je v ospredju nekajkrat poskušal znebiti Alaphilippa, a neuspešno, njun ritem pa je bil na koncu vse slabši, kar je ugotovil Kwiatkowski, ki je za seboj pustil preostala člana zasledovalne skupine in pred zadnjim kilometrom ujel ubežnika. Pričakoval se je sprint treh kolesarjev, toda iz ozadja je pridrvela skupina Van der Poela in povsem zmešala štrene.

Nizozemec mislil, da je "brcnil v temo"

"Ne morem verjeti. Nisem verjel, da lahko zmagam. Sicer sem se odlično počutil, zato sem na Guiperbergu napadel. A ni se obrestovalo, videti je bilo, da sem brcnil v temo. Potreboval sem nekaj časa, da sem prišel k sebi, tekmeci so se odpeljali naprej, meni pa je preostalo le, da narekujem ritem in upam, da bodo v ospredju pazili en na drugega. In prav ti moji upi so se uresničili, v sprintu sem dobil še dodatno moč, spodbujalo me je tudi občinstvo, tako da mi je uspelo neverjetno," je bil vzhičen 24-letni Nizozemec, ki je letos že opozoril nase tudi na prvih spomladanskih klasikah, katerih značilnosti so tlakovci.

Bole bežal

Slovenskih kolesarjev ni bilo povsem v ospredju, Grega Bole je bil član ubežne skupine, ki je imela že osem minut prednosti in katere beg se je končal slabih 50 kilometrov pred ciljem. Bole, kolesar Bahrain Meride, je bil s 37. mestom in zaostankom štirih minut in deset sekund na, isti zaostanek je na 45. mestu beležil tudi njegov moštveni kolega Matej Mohorič, Tadej Pogačar (UAE Emirates) in Jan Tratnik (Bahrain Merida) pa sta odstopila.

Preberite še:

Marko Kump
Sportal Kump zmagovalec zadnje etape dirke Beograd - Banja Luka
Monika Hrastnik
Sportal Monika Hrastnik v Mariboru začela s tretjim mestom
Felix Grosschartner
Sportal Avstrijec v Turčiji do uspeha kariere
Primož Roglič
Sportal Kristalno jasno je: s Primožem Rogličem spisati zgodovino #video