Tour de France Tour de France Dirka po Franciji Primož Roglič Primož Roglič

Pred posamičnim kronometrom (31 km) na dirki po Franciji

Roglič z izjavo pokazal, da je neustrašen

1

Primož Roglič Tour 2018 | Foto Twitter/LottoNL-Jumbo

Da je slovenski kolesar Primož Roglič neustrašen, smo se lahko večkrat že prepričali. Nazadnje v 19. etapi dirke po Franciji, ko si je z izjemnim spustom prikolesaril zmago. Zelo je prepričan o svojih sposobnostih. Za današnji kronometer, na katerega se bo podal ob 16.25, pravi: "Naredil bom vse, da ostanem na stopničkah, kdo ve, kaj lahko še naredimo."

V 19. etapi je Primož Roglič prišel do velike druge etapne zmage na dirki po Franciji. Lani je slavil zmago v 17., vendar takrat ni bil v igri za izvrstno uvrstitev v skupni razvrstitvi. Letos je, zato dajejo številni letošnji zmagi še večji poudarek, čeprav je bila že lanska neverjeten podvig.

Primož Roglič
Sportal Sanjska zmaga in vratolomna vožnja izjemnega Rogliča: Vesel sem, neverjetno!

Po petkovem uspehu v gorski etapi je v skupnem seštevku stopil pred velikega Chrisa Frooma. Zaostanek 16 sekund je spremenil v prednost 13 sekund. Drugi Tom Dumoulin je pred njim 19 sekund, medtem ko je v rumeno odeti Geraint Thomas pred Roglo že dve minuti in 24 sekund.

"Če bi bil Rogla Anglež in v Skyju, bi zmagal na Touru"

Primož Roglič | Foto: Reuters Foto: Reuters Če bi imel slovenski kolesar boljšo ekipo, na moštvenem kronometru je v primerjavi s Thomasom izgubil minuto in 11 sekund, bi bil zdaj že drugi, za Otočanom pa bi v boju za rumeno majico zaostajal 1:13.

"Mislim, da bo Primož skupno ostal tretji. Nadomestiti zaostanek za Thomasom je nemogoče. Morda bi lahko stresel Dumoulina. Pustimo se presenetiti. Primož je vsega sposoben. V dobri formi je. Moramo vedeti, da bi bil Primož lahko zmagovalec. V ekipnem kronometru je njegova ekipa veliko izgubila. Zame je zmagovalec Toura. Če bi bil Anglež in v Skyju, bi zmagal na Touru," je dejal njegov nekdanji trener pri Adria Mobilu Boštjan Mervar.

Primož roglič
Sportal Roglič dekle z razlogom pustil 30 km pred ciljem, nato šel na glavo

Roglič se bo na štart podal ob 16.25 (najboljši bodo kolesarili v razmaku dveh minut), medtem ko se bo kronometer začel že ob 12. uri.

Kako bodo najboljši na Touru štartali na kronometru

16.21, Steven Kruijswijk (Niz/LottoNL-Jumbo)
16.23, Chris Froome (VBr/Sky)
16.25, Primož Roglič (Slo/LottoNL-Jumbo)
16.27, Tom Dumoulin (Niz/Sunweb)
16.29, Geraint Thomas (VBr/Sky)

En dan ga še loči od velikih stopničk

Na lanskem svetovnem prvenstvu v Bergnu je v posamičnem kronometru osvojil srebrno medaljo. | Foto: KZS/Aleš Kalan Na lanskem svetovnem prvenstvu v Bergnu je v posamičnem kronometru osvojil srebrno medaljo. Foto: KZS/Aleš Kalan Roglič je trenutno na izvrstnem tretjem mestu in njegov cilj je, da bo v nedeljo na Elizejskih poljanah v Parizu na zmagovalnem odru.

"Že zdaj se veselim kronometra. Naredil bom vse, da ostanem na stopničkah in kdo ve, kaj lahko še naredimo," je takoj po petkovi zmagi dal Roglič spet vedeti, da se ne ustraši nobenega izziva in da verjame vase. Prav zaradi tega je tako visoko v skupnem seštevku dirke vseh dirk.

Danes ga bo čakalo 31 kilometrov dolge vožnje, ki bo zelo razgibana.

Ko se bo spustil z rampe, ga bo najprej čakalo 4,2 kilometra vožnje navkreber s povprečnim naklonom 3,2 odstotka. Od tega bo 800 metrov naklon 6,1 odstotka. Po začetnem vzponu bo sledil krajši spust, nato pa se bo cesta spet dvignila. Pri 12 kilometru bo 400 metrov naklon 4-odstoten. Vse do 16,2 kilometra se bo cesta spet dvigovala.

Po dveh kilometrih spusta bo cesta znova pokazala zobe. V 2,7 kilometra dolgem odseku bo večino vožnje v klanec (tudi 8-odstotni naklon), nekaj pa bo tudi ravnega dela. Po petih kilometrih novega spuščanja, pride na vrsto najtežji del trase. Vzpon na Col de Pinodieta bo predstavljal poseben izziv. Sicer bo dolg le 900 metrov, a bo povprečni naklon 10,2 odstotka. Najtežji del bo imel kar 21-odstotni naklon! Ko bodo na vrhu, bo do cilja še tri kilometre. Cesta se bo večinoma spuščala, za zadnjih 500 metrov pa jih čaka dvig terena za približno tri odstotke.

Sportal Zaradi Rogliča je Froomov Sky zamenjal proizvajalca pnevmatik

Razgiban je bil tudi zadnji kronometer na svetovnem prvenstvu, na katerem je bil klanec nekoliko daljši. V Bergnu na Norveškem je Roglič osvojil izvrstno srebrno medaljo. Svetovni prvak je postal Dumoulin, bronast pa je bil Froome. Thomas na posamičnem kronometru ni nastopil, a je že večkrat pokazal, da je tudi v tej disciplini zelo hiter.