Vuelta Vuelta Primož Roglič Primož Roglič Dirka po Španiji Dirka po Španiji

Nedelja, 8. 9. 2024, 19.04

1 minuta

Dirka po Španiji, 21. etapa

V živo: startal je še zadnji na stratni listi, rdeči Primož Roglič

Primož Roglič, Vuelta 2024 | Primoža Rogliča od četrte zmage na Dirki po Španiji loči še kronometer. Startal bo zadnji, ob 19:04. | Foto Reuters

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič (Red Bull - BORA - hansgrohe) je tik pred skupno zmago na Dirki po Španiji. Za konec letošnje 79. izdaje mora odpeljati še 24,6 kilometra dolgo vožnjo na čas v Madridu. Tudi zadnjo etapo je začel kot eden glavnih favoritov, nato pa bo po vsej verjetnosti četrtič poziral kot skupni zmagovalec Vuelte. Roglič je startal ob 19.04.

Roberto Heras Vuelta 2003 BRUYNEEL
Sportal Kdo je španski rekorder Vuelte, ki ga uspešno lovi Primož Roglič?

Dirka po Španiji, 21. etapa:

Vuelta 2024, trasa 21. etape | Foto: zajem zaslona Foto: zajem zaslona

Trenutni vrstni red v cilju:
1. Stefan Küng (Švi/Groupama - FDJ) 26:28 (55,75 km/h)
2. Mattia Cattaneo (Soudal – Quick Step) 27:10
3. Filippo Baronchini (Ita/UAE Emirates) 27:11
4. Mauro Schmid (Švi/Jayco AlUla) 27:14
5. Mathias Vacek (Češ/Lidl - Trek) 27:20
...

19:13 - Tudi Roglič leti po progi in je bil na prvem vmesnem času 13 sekund za Küngom.

19:10 - O'Connor je izjemno hiter in je na prvem merjenju vmesnega časa zaostal le za Küngom.

19:04 - In na progo se je podal še zadnii na startni listi, nosilec rdeče majice Primož Roglič!

19:02 - Start tudi za drugega v skupnem seštevku, Bena O'Connorja (Decathlon AG2R La Mondiale)

19:00 - Na progi je Enric Mas (Špa/Movistar).

18:58 - Startal je Richard Carapaz (EF Education – EasyPost).

18:55 - Startali so že nekateri najbolje uvrščeni kolesarji v skupnem seštevku dirke, vsak čas bodo tudi najboljši trije.

18:32 - Švicarski državni prvak v vožnji na čas Stefan Küng (Groupama - FDJ) je prevzel vodstvo v cilju s časom 26:28! Progo je prevozil s povprečno hitrostjo 55,75 km/h!

18:29 - Küng je bil na drugem merjenju vmesnega časa že 41 sekund hitrejši od Vacka.

18:18 - Vodstvo je v cilju prevzel Italijan Filippo Baronchini (UAE Emirates) s časom 27:11, medtem Stefan Küng leti po progi in je bil na prvem vmesnem času kar 18 sekund hirtrejši od Vacka. McNulty je v cilju z velikim zaostankom (+ 3:08), kaže, da je nekje na progi celo padel.

Konec kariere za veterana
V cilj je prišel tudi nizozemski veteran Robert Gesink (Visma | Lease a Bike), ki je tako končal svojo zadnjo dirko v bogati, 18 let trajajoči karieri. Bil je Rogličev pomočnik pri vseh treh do zdajšnjih  zmagah na Vuelti (2019, 2020 in 2021). 38-letnik je v profesionalni karieri zbral 13 zmag.

18:06 - Startal je še švicarski državni prvak v vožnji na čas Stefan Küng (Groupama - FDJ).

18:00 - Vodstvo v cilju je prevzel Švicar Mauro Schmid s časom 27:14, a je na progi izjemno hiter Čeh Vacek, ki je bil najhitrejpi na obeh merjenjih vmesnega časa.

17:52 – Na progi pa je že tudi zmagovalec uvodnega kronometra, Američan Brandon McNulty (UAE Emirates). Medtem je najboljša vmesna časa postavil Švicar Mauro Schmid (Jayco AlUla).

17:48 - S startne rampe se je pognal še Avstralec Jay Vine (UAE Emirates), najboljši hribolazec letošnje Vuelte.

17:42 - Startal je Čeh Mathias Vacek (Lidl - Trek), ki je bil na uvodnem kronometru dirke v Lizbonu pred tremi tedni drugi.

17:34 - Na progo se je podal francoski državni prvak v vožni na čas Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale).

17:21 - Victor Campenaerts je prevzel vodstvo v cilju, bil je kar 12 sekund hitrejši od Affinija.

17:14 - Edoardo Affini je v cilju prevzel vodstvo s časom 27:34. Campenaerts je medtem odlično na poti, na drugem merjenju vmesnega časa (16,8 km etape) je bil pet sekund hitrejši od Italijana.

Campenaerts je bil na prvem merjenju vmesnega časa (7,9 km etape) dobri dve sekundi hitrejši od Affinija.

16:54 - Na progi je tudi Belgijec Victor Campenaerts (Lotto Dstny).

Affini je startal na kolesu z obema polnima obročema, kar morda ni bila najboljša izbira, saj ima v dokaj močnem bočnem vetru na odprtih avenijah Madrida velike težave z držanjem smeri, Italijana močno premetava. Na prvem merjenju vmesnega časa je bil vseeno najhitrejši.

16:46 – Na progo se je pognal že prvi od favoritov za današnjo zmago Edoardo Affini (Visma | Lease a Bike). Italijan je na uvodnem kronometru letošnje Vuelte v Lizboni zasedel peto mesto.

Startni časi nekaterih favoritov za današnjo zmago:
16:54 – Victor Campenaerts (Bel/Lotto Dstny)
17:34 – Bruno Armirail (Fra/Decathlon AG2R La Mondiale)
17:42 – Mathias Vacek (Češ/Lidl - Trek)
17:48 – Jay Vine (Avs/UAE Emirates)
17:52 – Brandon McNulty (ZDA/UAE Emirates)
18:06 – Stefan Küng (Švi/Groupama - FDJ)
18:54 – Mattias Skjelmose (Dan/Lidl – Trek)
19:04 – Primož Roglič (Slo/Red Bull – BORA – hansgrohe)

Start: Zaključni kronometer 79. Vuelte se je začel ob 16.30, ko se je na 24,6 kilometra dolgo progo podal nizozemski kolesar Tim Naberman (DSM – firmenich PostNL). Ta je v skupnem seštevku po 20 etapah na zadnjem mestu, startna lista vožnje na čas pa je na glavo obrnjeno stanje v skupnem seštevku.

Primož Roglič bo tako startal kot zadnji, na progo se bo podal ob 19:04. Brani 2:02 prednosti pred Avstralcem Benom O'Connorjem in 2:11 pred Špancem Enricom Masom (Movistar).

Startni časi zadnjih desetih tekmovalcev

Čas Ime
18:46 Carlos Rodriguez (Špa/Ineos Grenadiers)
18:48 Pavel Sivakov (Fra/UAE Emirates)
18:50 Mikel Landa (Špa/Soudal – Quick Step)
18:52 Florian Lipowitz (Nem/Red Bull – BORA – hansgrohe)
18:54 Mattias Skjelmose (Dan/Lidl – Trek)
18:56 David Gaudu (Fra/Groupama – FDJ)
18:58 Richard Carapaz (Ekv/EF Education – EasyPost)
19:00 Enric Mas (Špa/Movistar)
19:02 Ben O'Connor (Avs/Decathlon AG2R La Mondiale)
19:04 Primož Roglič (Slo/Red Bull – BORA – hansgrohe)

Pred etapo

V seštevku ima Kisovčan po tretjem mestu v sobotni kraljevski etapi dve minuti in dve sekundi naskoka pred Avstralcem Benom O'Connorjem (Decathlon AG2R), dve minuti in 11 sekund pred Špancem Enricom Masom (Movistar) ter natanko tri minute pred četrtouvrščenim Ekvadorcem Richardom Carapazom (EF Education-EasyPost).

...

Roglič je tako tik pred četrto zmago na Vuelti, potem ko je bil najboljši že v letih 2019, 2020 in 2021. Leta 2022 je po 16. etapi zaradi grdega padca odstopil z drugega mesta v generalni razvrstitvi, lani pa je zasedel tretje mesto za takratnima moštvenima kolegoma pri tedanji Jumbo-Vismi, Američanom Seppom Kussom in Dancem Jonasom Vingegaardom.

T - Primož Roglič, Vuelta 2024
Sportal Težave pri Rogličevih, a Kisovčan pomirja: Z mano je vse v redu

Kisovčan bo tudi v zadnji etapi eden izmed favoritov, s startne rampe pa se bo kot zadnji podal ob 19.04. Prvi tekmovalec bo 24,6 kilometra dolgo ravninsko traso v Madridu začel ob 16.30.

Četrta država v zgodovini

Po slavjih Tadeja Pogačarja na Dirkah po Italiji in Franciji bi lahko Slovenija z Rogličevo zmago na Vuelti postala četrta država z zmagami na vseh tritedenskih preizkušnjah v eni sezoni. To je uspelo tudi Franciji (1964), Španiji (2008) in Veliki Britaniji (2018).

Trasa kronometra | Foto: Vuelta Trasa kronometra Foto: Vuelta

Sportal Primož Roglič pokazal, da je najmočnejši! Slovenec spet v rdeči majici.