Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 3. 2008,
17.07

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 3. 2008, 17.07

8 let, 9 mesecev

Carlström junak etape

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zmagovalec prve gorske etape na kolesarski dirki Pariz-Nica je Finec Kjell Carlström. Simon Špilak odličen 15. Sylvain Chavanel je novi nosilec rumene majice.

Današnja 3. etapa s ciljem v Saint Etiennu je bila pretežka za šprinterje. Na sporedu je bilo kar pet klancev: Cote de Plantigny (na 28 km, 3. kategorije), Cote de St Martin-en-Haut (94 km, 2. kat.), Cote de l’Aubepin (108 km, 2. kat.), Cote de la Croix Blanche (122 km, 3. kat.) in Col de la Croix de Chaubouret (147 km, 1. kat.). Danes je Saint Etienne že 57. gostil etapo dirke Pariz-Nica.

Vprašanje je bilo, kateri izmed nastopajočih kolesarjev se bo uspel vpisati na listo etapnih zmagovalcev v Saint Etiennu. Spisek zadnjih desetih kolesarjev, ki so slavili v tem mestecu je naslednji: Andreas Kappes (1991), Team Ariostea (1992), Johan Museeuw (1993), Fabio Baldato (1994), Lance Armstrong (1995), Bo Hamburger (2000), Peter Van Petegem (2001), Laurent Jalabert (2002), Davide Rebellin (2003) in Patxi Vila Errandonea (2006).

Že na osmem kilometru so glavnini pobegnili Kjell Carlström (Liquigas), Bradley McGee (Team CSC) in Clement Lhotellerie (Skil Shimano). Ubežniki so si hitro privozili več kot 11 minut prednosti pred glavnino. Slednja se je dodobra raztegnila na predzadnji klanec v etapi. Po pričakovanju se je boj razplamtel na zadnji klanec, katerega vrh sta prva prečkala Lhotellerie in Carlström. Za njima je vrh prečkala skupina petnajstih kolesarjev med katerimi je bil tudi Simon Špilak.

Ubežnika sta imela osem kilometrov do cilja še minuto prednosti pred prvo skupino zasledovalcev. Prednost je zadostovala, da je Carlstrom lahko hladnokrvno čakal v zavetrju Francoza in ga premagal v ciljnem šprintu. Carlström, ki ima 31 let je prvi Finec, ki je uspel slaviti etapno zmago na »dirki proti soncu.« Prva zasledovalna skupina v kateri je bil tudi Simon Špilak je za njima zaostala 43 sekund. Špilak ni šprintal in je ciljno črto prečkal kot

Jutri bo na sporedu 176 kilometrov dolga etapa s ciljem na Mont Ventouxu.

Ne spreglejte