Petek, 18. 7. 2014, 14.04
8 let, 7 mesecev
Privrženci jeseniškega hokeja razočarani, Acroni ne želi, da vse sloni na njem
Da je slovenski hokej v hudi krizi, ni potrebno posebej poudarjati. Olimpija je sicer sredi tedna predstavila ime novega trenerja, pred podpisom pogodb za "zmaje" naj bi bilo 22 hokejistov, a položaj je daleč od rožnatega, na Jesenicah pa začetno navdušenje po novem tednu čakanja in novi odpovedi občnega zbora, na katerem naj bi razpravljali o usodi jeseniškega članskega hokeja, počasi hlapi.
Če so bili pri novoustanovljenem društvu HDD Jesenice pred časom polni energije za to, da bi brez pomoči Hokejske zveze Slovenije na noge spet sami postavili članski hokej, je optimizma, kot kaže, vse manj. Zataknilo se je pri sponzorju, in sicer tistem, ki naj bi bil glavni pomočnik in brez katerega si članskega moštva železarji ne morejo privoščiti.
"V to zgodbo ne bomo šli kar tako, s praznimi obljubami ..."
"Glavni razlog za odpoved je bil ta, da so pogajanja s podjetjem Acroni, ki bi bil generalni sponzor, obstala na mrtvi točki. Stvar je namreč taka, da če njih ni, ni niti drugih večjih podjetij, ki svoje sponzorstvo pogojujejo z vstopom Acronija," je predsednik HDD Jesenice Anže Pogačar obrazložil ponovno odpoved občnega zbora in pojasnil: "Če želimo speljati sezono, se je treba začeti pripravljati, tako da smo določili datum, a se do tega datuma pri Acroniju niso odločili. Ne moremo več čakati in prestavljati na drugi teden, pa potem spet na prihodnji teden … Tako ne gre, saj je sezona tu. Že pred časom sem rekel, da v to zgodbo ne bomo šli kar tako, s praznimi obljubami oziroma na pol. Res me žalosti, da ne vidijo interesa, saj v tej zgodbi ne gre za milijone."
Acroni naj bi po Pogačarjevih besedah prispeval dobrih sto tisoč evrov, okoli 50 tisoč naj bi jih imeli zagotovljenih prek projekta tisoč, prek katerega zbirajo sredstva iz širše lokalne okolice, saj v Zgornjesavski dolini nočejo, da bi celotno finančno breme padlo na Acroni (za izpeljavo sezone v ligi INL, ki so jo že zapustili vsi italijanski klubi, naj bi potrebovali okoli 250 tisoč evrov, op. a.).
V skupini SIJ pa pri tem opozarjajo – njihovo obrazložitev si lahko preberete v nadaljevanju članka –, da je za pridobivanje sponzorskih sredstev pomembna predvsem v širši lokalni okolici sprejeta in podprta vsebina projekta, ne pa, kot se neuradno omenja, da mora biti za izvedbo projekta prvopodpisani sponzor podjetje Acroni, saj tovrstna praksa sodelovanja zanje ni sprejemljiva.
Je še kaj upanja?
Kot pravi Pogačar, bodo na Acroni še nekoliko počakali: "Malo bomo še počakali, a brez njih te zgodbe ni. Če se Krka umakne iz novomeške košarke ali Laško iz rokometnega Celja, potem bi verjetno tudi tisti klubi težko obstajali. Enako je tukaj. Kdor pozna malo zgodovine jeseniškega hokeja, ve, da ga je železarna v preteklosti vedno podpirala, ne nazadnje so prve drsalke naredili tam. Tudi mi se zavedamo, da se je v preteklosti dogajalo veliko nepravilnosti v jeseniškem hokeju, da so razočarani, da so prizadeti. A mislim, da si zaslužimo priložnost."
In kaj bo s HDD Jesenice, če se vremena nad železarskim mestom ne bodo razjasnila? "Moja načela so taka, da igralci ne bodo igrali zastonj. To sem povedal že na začetku. Pa tukaj ne govorimo o ne vem kakšnih plačah, pač pa o tem, da dobijo povrnjene stroške. Govorimo morda o 300, 400, 500 evrih na mesec."
Pogačar pravi, da je pripravljen svoje mesto celo prepustiti komu drugemu oziroma je pripravljen, da gre denar HD Mladim Jesenice, da oni peljejo to zgodbo, a žalostno ugotavlja, da očitno iz te moke ne bo kruha. Žalost in razočaranje sta se naselila tudi med pripadnike jeseniškega hokeja, ki se v pismu, naslovljenem medijem, sprašujejo, ali bodo Jesenice ostale le mesto ali bodo spet postale mesto hokeja. V pismu direktorja Acronija in župana rotijo, naj hokeju priskočita na pomoč.
Da bi predstavili še drugo plat zgodbe, smo za pojasnilo poklicali glavnega direktorja Acronija Blaža Jasniča, ki nam je plat "železarne" predstavil v izjavi za javnost. To si lahko preberete v nadaljevanju.