Petek, 19. 12. 2014, 10.43
9 let, 2 meseca
Včasih je treba biti že ob šestih zjutraj v bazenu

Po besedah trenerjev je plavanje zelo zdrav šport. Otroci pridobijo na motoriki, gibljivosti, zelo dobro se razvijejo tudi dihalni organi. Plavalno šolo velikokrat obiščejo otroci, ki imajo težave z astmo ali pa imajo težave s preveliko težo. Gre za široko športno panogo, saj se pozneje lahko plavalci specializirajo v različnih disciplinah (kravl, prsno, delfin, hrbtno) in različnih razdaljah.
V nekaterih klubih imajo precejšnjo prostorsko stisko
Po besedah našega sogovornika bi bilo mladih nadobudnih plavalcev lahko še več, a v Ljubljani ne najdejo pravega pokritega 50-metrskega bazena. V plavalnem klubu Ljubljana lahko na leto sprejmejo 32 otrok, kar pomeni štiri skupine po osem otrok. Za nasvete smo prosili Saša Juršiča, ki dela z mladimi v omenjenem plavalnem klubu. In kdaj lahko otroci napravijo prve plavalne zamahe? "Pri nas otroci lahko začnejo plavati pri štirih letih. Sicer lahko že prej v spremstvu staršev. Pravo plavanje pa se začne pri šestih. Žal imamo precejšnjo prostorsko stisko, saj imamo na voljo le štiri proge. Lahko rečem, da ima Ljubljana v Sloveniji najslabše pogoje za treniranje," nam je razkril naš sogovornik.
Pri desetih letih se začne že bolj zares
Veliko otrok na začetku goji več športov, a pri plavanju se morajo kmalu odločiti, kaj bo njihova športna prioriteta. "Otrok se mora odločiti že pri desetih letih, saj so od takrat naprej treningi štirikrat do petkrat na teden. Že osnovnošolci morajo biti ob šestih zjutraj v bazenu, potem pa odidejo k pouku. Tukaj ni več šale," je razlagal ljubljanski trener, ki pravi, da v Sloveniji na generacijo uspe nekako dvema plavalcema.
Ali bodo starši vključili svojega otroka v določeno športno panogo, je veliko odvisno tudi od stroškov. "Naš klub je subvencioniran s strani mestne občine Ljubljane, zato so vadnine nekoliko nižje. So pa tudi rekreativni klubi, kjer so stroški višji. Mesečna vadnina je 55 evrov, otroci pa imajo treninge dvakrat ali trikrat na teden. Če ne bi bilo subvencij, se cena lahko povzpne do 80 evrov."
Tako kot pri vsakem športu so tudi pri plavanju krizna leta, ko se otroci ali mladostniki odločijo, da se bodo raje posvetili drugim stvarem. Največji usip tekmovalcev je po navadi v srednji šoli. Tisti, ki vztrajajo dlje in dosegajo dobre rezultate, pa imajo velikokrat možnost oditi na izobraževanje v ZDA, zraven pa še trenirajo. Za takšno pot se je odločila tudi naša nekdanja vrhunska tekmovalka in dobitnica olimpijske medalje v Pekingu Sara Isakovič.