Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
31. 7. 2009,
21.21

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 31. 7. 2009, 21.21

8 let, 9 mesecev

V Rimu nič novega, rekordi od 30 do 35

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Plavalno svetovno prvenstvo, bazen, polne tribune, plavalci, vročina in novi svetovni rekordi. V Rimu torej nič novega.

V petek so plavalci 29 svetovnim rekordom iz prejšnjih dni dodali še šest novih najboljših dosežkov človeštva ter s tem poskrbeli, da bo Rim vsaj po številu rekordov večno mesto tudi za plavanje.

Za jubilejni 30. svetovni rekord na prvenstvu je v uvodni disciplini dneva poskrbela dvakratna olimpijska prvakinja iz Sydneyja Nemka Britta Steffen. Slednja je že v nemški štafeti pred dnevi dosegla rekord 52,22, v posamičnem finalu pa je izid dvignila na 52,07. "Na koncu sem le še čakala cilj, fantastično," je veselje izrazila Nemka, ki je imela na tribunah tudi veliko število navijačev: "Prav neverjetno, koliko navijačev se veseli z mano. Ti občutki so zato še toliko lepši." Njena glavna tekmica in branilka naslova Avstralka Libby Trickett je tekmo sicer bolje začela, a se je v veliki želji preveč "zaletela", zato jo je v finišu ugnala še Britanka Fran Halsall in Avstralka se je morala zadovoljiti z bronom.

Že v naslednji disciplini je Američan Ryan Lochte podobno kot v Pekingu in na SP v Melbournu želel presenetiti rojaka Aarona Peirsola. To mu je uspevalo skoraj 150 metrov, v zadnjem delu proge je Peirsol močno potegnil in si nabral veliko prednost, košček pa uspel obdržati do konca, kjer ga je ogrožal Japonec Irie Rjosuke. Peirsol z 1:51,92 in Rjosuke z 1:52,91 sta bila tudi hitrejša od starega Peirsolovega rekorda 1:53,08, pri čemer je Američan preskočil kar debelo sekundo. Lochte se je moral zadovoljiti z bronom.

Med nekaterimi novinarji v Rimu že kroži misel, da bi izpostavili tekme, kjer ni svetovnega rekorda. To je na stadionu Foro Italico, ki je gostil že olimpijske igre leta 1960, res težko. V tretji disciplini dneva na 50 delfin je Nizozemka Marleen Veldhuis v prvi skupini s 25,28 za pet stotink izboljšala lasten svetovni rekord, v naslednji ga je s 25,07 še popravila 32-letna Švedinja Therese Alshammar, dobra znanka slovenskih bazenov.

Brez rekorda, zato pa morda z največjim presenečenjem tekme, pa se je končala ženska tekma na 200 prsno, kjer je Američanka Rebecca Soni do 170 metrov plavala v času nove mejne znamke na zemeljski obli, nato pa popolnoma popustila in ostala brez medalje. V ozadju so jo tekmice lovile, prva favoritinja je bila Kanadčanka Annamay Pierse, ki je v četrtek postavila svetovni rekord, a jo je povsem v finišu prehitela mlada srbska plavalka Nadja Higl, ki je do univerzijade v Beogradu, kjer je osvojila dve srebrni medalji, ni poznal nihče, v Rimu pa se je plavalka iz Pančeva zavihtela še na "vrh sveta". Še ena prijateljica slovenskih bazenov, Hrvatica v avstrijski reprezentanci Mirna Jukić, je osvojila bron.

S svetovnim rekordom 50 delfin 50,01 je v polfinalu nadaljeval Srb Milorad Čavić, 35. svetovni rekord pa je postavila ameriška štafeta na 4 x 200 prosto v postavi Michael Phelps, Ricky Berens, David Walters in Ryan Lochte, ki je bila s 6:58,56 za stotinko hitrejša od ameriške lanske štafete v finalu olimpijskih iger.

Nekaj zanimivih disciplin je ostalo brez svetovnega rekorda, a je Madžar Daniel Gyurta na 200 prsno z 2:07,64 ob zmagi dosegel tudi evropski rekord in le za stotinko sekunde po fotofinišu premagal Američana Erica Shanteauja, bron pa je osvojil Latvijec Giedrinus Titenis, ki je bil hitrejši tudi od obeh prvih favoritov Avstralcev Brentona Rickarda in Christiana Sprengerja, ki sta bila najhitrejša v polfinalu, slednji tudi z novim svetovnim rekordom.

Izredno zanimiv obračun se v soboto obeta tudi v finalu na 50 prosto, kjer sta bila Hrvat Duje Draganja in Francoz Frederick Bousquet najhitrejša z rekordoma prvenstev, prav na koncu pa ga je v dodatnem razplavanju za osmo finalno mesto z 21,20 dosegel še George Bovell, nedavno gost Jerneja Godca v Ljubljani, ki se je prav tako pridružil krogu favoritov. Za rekord prvenstev je v polfinalu na 200 hrbtno poskrbela tudi Kirsty Coventry iz Zimbabveja.

Ne spreglejte