Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
28. 9. 2009,
18.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 9. 2009, 18.26

8 let, 8 mesecev

Sloviti jadralci zasedli portoroški zaliv

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V portoroškem zalivu se je z uradnim treningom pričela jadralna regata Bank Sarasin RC 44 Portorož Cup. Gre za petdnevno tekmovanje z jadrnicami tipa RC 44 z najboljšimi krmarji sveta.

Uradna otvoritev dogodka se je dopoldne pričela z novinarsko konferenco, kjer so se javnosti predstavili člani enajstih sodelujočih ekip. To je tudi najbolj množična udeležba na letošnjem prvenstvu, ki ga tvori cikel šestih regat. Pred tem so se moštva namreč že pomerila v Španiji, Avstriji in dvakrat v Italiji. Da je ravno v Portorožu število udeležencev doseglo svoj vrhunec, si organizatorji štejejo v posebno čast. "Z organizacijskega vidika je bil to izjemno zahteven projekt. Prvič zato, ker regata ni bila predvidena in smo si jo morali izboriti, predvsem pa zato, ker smo imeli na razpolago le dva meseca, da smo vse skupaj pripravili in izpeljali. Kljub temu se mi je zdelo pomembno, da ta dogodek pripeljemo v Portorož. To je dobro ne le za jadranje, temveč tudi za razvoj in promocijo tukajšnjega turizma," je povedal prvi mož Jadralne zveze Slovenije Igor Lah, pobudnik projekta in jadralec, ki s svojo ekipo Ceeref tekmuje v pokalu RC že drugo sezono.

Izjemoma za prireditev v Portorožu bodo moči pod slovenskimi jadri združili tudi naši najboljši jadralci, ki so za to priložnost najeli japonsko jadrnico Beecom. Ta bo naslednjih nekaj dni po Piranskem zalivu plula kot Miss Slovenije, medtem ko si je ekipa sestavljena iz nekdanjih in sedanjih olimpijcev z Gašperjem Vinčecom na čelu, ki si je nadela ime "Modri gaj". "Ideja je bila, da bi sestavili izključno slovensko ekipo. Za krmarja je bil določen Gašper Vinčec, taktik bo Tomaž Čopi, na krovu bo tudi Mitja Margon, pa Andrej Justin, ki je plovilo zasnoval. Skratka, sami dobri in uveljavljeni morjeplovci. Čeprav nismo uigrani kot ostali, mislim, da lahko vseeno računamo na visoko uvrstitev," je bil dopoldne optimističen Michael Reardon. Slednji si bo krmilno kolo podajal z Vinčecom, ki bo kot poklicni jadralec vozil match race, Reardon pa kot lastnik flotne preizkušnje. Portorož je postal skorajšnji drugi dom trikratnemu zmagovalcu Pokala Amerike - Novozelandcu Russllu Couttsu, ki je po letu premora znova odločil zajadrati v zalivu, kjer se je njegova zgodba z RC-ji pred tremi leti začela. "Tukaj je bila naša prva baza, kamor so nam proizvajalci dostavljali plovila. Na kraj imam prijetne spomine tudi zato, ker smo imeli vedno dobre vremenske razmere. Razred RC rad preizkuša tudi nove kraje, zato nas lani v Slovenijo ni bilo, toda to je res krasno prizorišče in verjamem, da to ni naš zadnji obisk," je prepričan sloviti Coutts, ki se bo v naslednjih dneh na regatnem polju zoperstavil številnim zvenečim jadralskim imenom.

Mednje sodi Novozelandec Dean Barker, krmar novozelandskega America's Cup konzorcija Emirates Team New Zealand, pa Američan Paul Cayard, veteran Pokala Amerike, ki najprestižnejše športne lovorike kljub petim poskusom nikoli ni uspel osvojiti. Slednji bo pasti slovenskega morja okusil na krovu Katjuše, najnovejše flotne pridobitve z izobešeno rusko zastavo na krmi, medtem ko bo Barker upravljal s plovilom švedske ekipe Artemis. Kako se bo bitka velikanov iztekla, bo znano v soboto. Tekmovalni program za deset sodelujočih ekip predvideva uvodni dvodnevni match race, nakar bodo profesionalci pustili krmilna kolesa lastnikom jadrnic, ki se bodo od 1. do 3. oktobra merili v flotnih preizkušnjah.

Ne spreglejte