Sreda, 17. 12. 2008, 11.56
8 let, 8 mesecev
Plavalna oprema še vedno buri duhove
Evropski trenerji so na Reki podpisali odprto pismo Mednarodni plavalni zvezi, v katerem zahtevajo jasne kriterije okrog opreme. Trenerji so svojo zahtevo začeli s prošnjo, naj FINA z jasnimi pravili povrne ugled plavanju kot objektivno merljivemu športu in naj zato uvede jasna pravila o uporabi materialov za izdelavo kopalk in se tako pridružili ameriškim trenerjem, ki so se prvi odločili za zahtevo po jasnih merilih.
Te naj po mnenju trenerjev oblikuje neodvisna komisija, saj so trenerji mnenja, da bi bile različne komisije krovnih plavalnih zvez zaradi pokroviteljstev s strani različnih proizvajalcev lahko pristranske. Ta komisija naj bi prevzela tudi nadzor nad ustreznim testiranjem in prekinila trenutno tekmovanje opremljevalcev, ki po februarju 2008, ko se je na tržišču pojavila oprema Speedo LZR Racer, delajo izdelke brez pravih pravil in nadzora.
Plavanje mora ostati dostopen vsem
Želja večine evropskih trenerjev je, da bi kopalke dobile ustrezna potrdila vsaj 12 mesecev pred največjimi tekmami in da se ne bi plavalci v zadnjem trenutku glede na izide tekmecev odločali o uporabi opreme. "To je zelo pomembno tudi zato, da se stroka znotraj posamezne nacionalne zveze lahko opredeli, katero opremo bo v sezoni uporabljala in se zveza lahko dogovori za sponzorstvo z opremljevalcem," je pojasnil slovenski selektor Vlado Čermak, prav tako eden od podpisnikov izjave.
Trenerji so prav tako mnenja, da je treba na tekmovanjih zagotoviti ustrezno kontrolo kopalk, da se bodo plavalci na samem tekmovanju tudi držali pravil. Trenutno namreč nekateri plavalci oblečejo tudi dvoje kopalk, da si povečajo plovnost, saj kot rečeno nadzora ni. Obenem so trenerji za to, da se uporaba kopalk prepove mladim plavalcem, saj se cena najsodobnejših kopalk giblje od 400 evrov navzgor, kopalke pa so v resnici primerne za tri do štiri tekmovalne nastope. "Zavzemamo se za množičnost. Plavanje mora ostati šport, dostopen vsem," pa je to pokomentiral trener Petra Mankoča Dimitrij Mancevič, še eden od sopodpisnikov izjave.
Zmeda med plavalci
Zmeda je v tem trenutku popolna in plavalci se pogosto kar na samem tekmovanju odločajo o opremi. Najbolj bučni so bili na Reki Nemci, ki so trdili, da njihov opremljevalec adidas ni konkurenčen in iz protesta so nekateri nemški plavalci nastopili kar v takoimenovanih "minimalkah" oziroma povsem navadnih kopalkah. Adidas je v tem tednu že nepreklicno odstopil od sodelovanja z nemško zvezo. Prav zato so nemški plavalci zahtevali, da se tudi športnike vključi v razpravo o uporabi kopalk. Kako pomembno pa je to vprašanje, pa so plavalci odkrili tudi sami. Nemški plavalec Paul Biedermann je v novi opremi novembra dosegel svetovni rekord na 200 prosto, na Reki, kjer je bil v vrhunski formi, pa je plaval 3,7 sekunde počasneje in ostal brez vidne uvrstitve.
Problematika je jasna tudi Mednarodni plavalni zvezi. Ta je predstavnike trenerjev že povabila na skupen sestanek sredi januarja v Singapurju, kjer bo ena od točk tudi razprava o opremi. Slovenijo bo tam zastopal trener Matjaža Markiča in Emila Tahiroviča Roni Pikec. Še bolj pomemben pa so sestanek 20. februarja, ko so v Lozano, na sedež FINA, na skupen sestanek vabljeni opremljevalci.