Matej Podgoršek COVER1

Četrtek,
11. 11. 2021,
18.00

Osveženo pred

2 leti, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,54

Natisni članek

Klemen Gerčar Jan Pancar Tim Gajser Tim Gajser VN Lombardije MXGP motokros

Četrtek, 11. 11. 2021, 18.00

2 leti, 3 mesece

Jan Pancar po sezoni v MX2

Težka pot med najboljše na svetu, zdaj ga čaka še diploma

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,54
Jan Pancar Mantova | Jan Pancar nastopa s številko 253. | Foto Grega Valančič/Sportida

Jan Pancar nastopa s številko 253.

Foto: Grega Valančič/Sportida

Motokrosist Jan Pancar nadaljuje težko pot proti vrhu svetovnega motokrosa. To je tako fizično kot finančno zahteven šport. Zgodba, kot jo je spisal Tim Gajser, je skoraj neponovljiva. A 21-letni Pancar, študent na strojni fakulteti, se ne predaja. Sezono v svetovnem prvenstvu MX2 je končal na 20. mestu.

MXGP Mantova Gajser Herlings Febvre Cairoli
Sportal Z zmago v zadnji vožnji prvak Herlings, Gajser na finalu drugi! #foto

Ob Timu Gajserju v svetovnem prvenstvu v zadnjih sezonah nastopa samo še en slovenski voznik, in sicer 21-letni Jan Pancar v MX2. Tekmovanje je še drugo leto zapored končal na 20. mestu. Letos je sicer zbral 21 točk več kot lani, a najboljše uvrstitve v karieri ni popravil. Lani je v Faenzi z osmim in 12. mestom v posameznih vožnjah osvojil skupno osmo mesto. Izbran je bil za najboljšega športnika občine Ivančna Gorica.

Zaostal za željami z začetka sezone

V nedeljo je v Mantovi grand prix končal na 11. mestu, v sredo pa na 14. | Foto: Grega Valančič/Sportida V nedeljo je v Mantovi grand prix končal na 11. mestu, v sredo pa na 14. Foto: Grega Valančič/Sportida Če je Pancar lani dve posamični vožnji končal v deseterici, je letos le eno. To je bilo na uvodni dirki v Rusiji. Pred sezono je govoril, da si želi voziti v prvi deseterici. Se je pa zavedal, da bo to zelo težko. "Imel sem več smole kot lani. Nekaj tekem je bilo boljših kot lanskih, a je bilo na žalost kar nekaj padcev, pa tudi dvakrat okvara motorja. To se pozna. Če ne bi bilo tega, bi bil lahko vsaj 18. v skupnem seštevku."

Najbolje je dirkal na zadnjih dveh dirkah v Mantovi. Z njim smo se pogovarjali po sredinem finalu sezone, ko je v prvi vožnji zasedel 15. mesto, v drugi pa 14. "Rezultat ni slab. Želja je bila, da sem med 15. Lahko bi bil še malo boljši. V nedeljo sem bil 11. Tokrat pa nisem imel najboljšega dne. Nisem se počutil sproščenega na motorju, kar se je videlo. Pa še padel sem na štartu druge vožnje. Vseeno sem zadovoljen, da sem dobro končal sezono."

Boljši motor, kondicijsko močnejši, več samozavesti

Pancar na štartu zadnje vožnje sezone v Mantovi | Foto: Grega Valančič/Sportida Pancar na štartu zadnje vožnje sezone v Mantovi Foto: Grega Valančič/Sportida

Slovenski prvak MX2 iz sezone 2019 nastopa za zasebno italijansko ekipo KTM Racestore. Že motor tako tistim najboljšim iz prve deseterice ni dovolj konkurenčen. Za prihodnje leto ga želijo izboljšati. "Mislim, da bomo naredili napredek. Seveda pa je najpomembnejši voznik. Tako da se bom največ ukvarjal s seboj," se Pancar zaveda, da ga še čaka veliko dela. Z novim kondicijskim trenerjem Markom Tomičem je letos sicer telesno že napredoval. "Z močjo in vzdržljivostjo se moram še ukvarjati. V treh, štirih mesecih še nisem mogel narediti tako veliko. Zdaj mi bo nekaj dodatnih mesecev koristilo, da bom pripravljen kot vsi drugi. In bom lahko vozil še hitreje in še močneje."

Jan Pancar Mantova | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida V motokrosu pa veliko šteje tudi glava. Primer je Italijan Andrea Adamo, ki se je v prvi polovici sezone s Pancarjem vozil okoli 20. mesta, v drugi pa nato okrog deseterice. "Da, vsekakor. V motokrosu je zelo pomembna samozavest. Za dobre vožnje največ naredi sproščenost. To smo videli tudi pri Timu Gajserju. Ko je res sproščen, premaga vse." Janu so nekaj samozavesti vzeli padci. Največ se jih je zgodilo ravno takrat, ko mu je kazalo najbolje. "Tisti dnevi niso najlepši. A moraš razmišljati in trenirati za naprej. Če razmišljaš za nazaj, je samo še slabše."

Med Italijani bolj priljubljen kot pri Slovencih
Tim Gajser je poskrbel za razmah priljubljenosti motokrosa v Sloveniji. Navijači ga oblegajo na vsakem koraku. Preostali vozniki pa so kar nekoliko prezrti. Tudi Pancar, čeprav nastopa v svetovnem prvenstvu MX2. Pravzaprav je zanj več zanimanja med italijanskimi ljubitelji motokrosa. Ko je njegova ekipa na zadnjih dirkah v Italiji organizirala druženje z navijači, so številni Italijani prišli k Janu po podpis ali fotografijo. "Na žalost je tako. V Sloveniji raven motokrosa ni tako visoka. Gajser je najboljši, jaz vozim v MX2, preostali pa žal niso na taki ravni. V Italiji je višja raven, več je dobrih voznikov. In zato je več navijačev in pokroviteljev. Pri nas je največja težava, da ni dovolj pokroviteljev. Klemen Gerčar je edini, ki ima svojo ekipo." Pancar bo tudi naslednje leto vozil za italijanski Racestore.

Mantova Gajser Herlings
Sportal Herlings razume bolečino Gajserja, ki že kuje načrt za 2022 #foto

Sledijo počitnice, kolokviji in diploma

Jan Pancar Mantova | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida Pancar je polprofesionalni voznik, tako da veliko počitka po naporni sezoni ne bo. Čakajo ga še obveznosti na strojni fakulteti. "Imam še dva semestra. Zdaj se mi bodo začeli kolokviji, tako da bo tudi s tem veliko dela. Mislim, da bom pozimi glavni del obveznosti opravil, zatem pride še diploma. Tudi na tem je poudarek. A doslej mi je šlo in mislim, da mi bo še."

Počitnic ne bo več kot teden ali dva. Morda za kakšne toplice, pove. A še ne takoj. "Govori se, da se bo nova sezona začela že konec februarja. Zdaj bo treba za trening izkoristiti še nekaj dni lepega vremena v Sloveniji. Potem si bom vzel kak teden počitka. Nato pa spet na treninge v Italijo," načrte za zimske mesece opiše 21-letnik.

Jaka Peklaj
Sportal Devetošolec z velikimi sanjami, ki se uči od dveh svetovnih prvakov