5. 10. 2024,
18.10

4 ure, 53 minut

Thermometer Blue 1,04

Ken Roczen Eli Tomac Romain Febvre Hunter Lawrence GasGas Jorge Prado KTM Honda Tim Gajser Tim Gajser Jaka Peklaj Jan Pancar pokal narodov MXON MXGP

Sobota, 5. 10. 2024, 18.10

MXON 2024, kvalifikacijske vožnje

Prado in Gajser zasenčila zvezde iz ZDA, Slovenija v finale s sedmim mestom

Tim Gajser Mattery Basin Honda | Tim Gajser na progi v Matterley Basinu zelo rad dirka, saj je ena njegovih najljubših. | Foto Honda Racing/ShotbyBavo

Tim Gajser na progi v Matterley Basinu zelo rad dirka, saj je ena njegovih najljubših.

Slovenska reprezentanca v motokrosu v postavi Tim Gajser, Jan Pancar in Jaka Peklaj je v kvalifikacijah pokala narodov osvojila sedmo mesto. Gajser je bil v kategoriji MXGP drugi, Pancar v MXOpen osmi. Tako je Slovenija osvojila 10 točk, prav toliko kot Nizozemska. Najslabši rezultat, Peklajevo 28. mesto, ni štelo. Jorge Prado in Ruben Fernandez sta poskrbela za prvo mesto Španije (le tri točke), druga je bila Francija (štiri točke), tretja pa Avstralija s petimi. Američani so razočarali na devetem mestu s 13 točkami, Britanci pa presenetili z izvrstnim četrtim. Zdi se, bo Slovenija v igri za mesta od štiri do 10. Lani je izenačila najboljši dosežek v zgodovini, deveto mesto. Cilj je, da ga letos izboljša.

12. Švica 22

Tim Gajser je bil na kvalifikacijah drugi. | Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Tim Gajser je bil na kvalifikacijah drugi. Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Sobota je bila na pokalu narodov dan za trening in kvalifikacijsko vožnjo. Najprej so nastopili vozniki v elitnem razredu MXGP. In nadaljevala se je zgodba iz letošnjega svetovnega prvenstva. Tako na treningu kot na kvalifikacijski vožnji sta bila prvi in drugi prvak Španec Jorge Prado (GasGas) in podprvak Tim Gajser (Honda). V kvalifikacijah je slovenski as zaostal pet sekund, že tretji Francoz Romain Febvre (Kawasaki) je imel 21 sekund zaostanka. Trojica iz prvenstva MXGP je tako za sabo pustila tudi zvezdnike iz ameriškega motokros in superkros prvenstva, Avstralec Hunter Lawrence (Honda) je bil četrti, nemški veteran Ken Roczen (Suzuki) šesti in Američan Eli Tomac (Yamaha) sedmi. Med njimi je bil še peti Jeffrey Herlings (KTM). Tako Tomac, ki se ga spomnimo iz Timove šampionske sezone 2016, ko je dobil zadnji dve dirki  prvenstva MXGP v ZDA, kot Herlings sta se po napakah na začetku vožnje morala prebijati iz ozadja. Na prvih sedmih mestih torej pričakovana sedmerica.

Nedeljski spored na pokalu narodov (MXON):

14.10 finale, prva vožnja: MXGP in MX2
15.40 finale, prva vožnja: MX2 in MXopen
17.08 finale, prva vožnja: MXopen in MXGP

Nato so bili na vrsti vozniki na šibkejših 250-kubičnih motorjih. Na treningu sta bila sicer najhitrejša najboljša dva iz letošnjega svetovnega prvenstva MX2, podprvak Belgijec Lucas Coenen in prvak Nizozemec Kay de Wolf (oba Husqvarna). V bolj pomembni kvalifikacijski vožnji pa je oba za sabo pustil Francoz Tom Vialle (KTM), potem ko je Coenen ob poskusu prehitevanja za vodstvo in zmago naredil napako in zdrsnil. De Wolf je padel že prej in bil na koncu peti. Svetovni prvak iz sezon 2020 in 2022 Vialle zadnji dve leti dirka v Ameriki. Letos je bil prvak v superkrosu na vzhodu v kategoriji 250 kubičnih centimetrov. Slovenski najstnik Jaka Peklaj (Husqvarna) je v kvalifikacijah s krogom zaostanka zasedel 28. mesto.

Zadnjo besedo so imeli vozniki v kategoriji MXOpen, torej odprti razred, kjer lahko nastopajo z motorjem poljubne prostornine. In edino v tej kvalifikacijski vožnji je zmaga pripadla vozniku, ki dirka v ZDA. Dobil jo je Avstralec Jett Lawrence (Honda), ki je letos osvojil ameriško superkros prvenstvo. Šest sekund je na drugem mestu zaostal Gajserjev ekipni kolega Španec Ruben Fernandez (Honda), tretji Francoz Maxime Renaux (Yamaha) pa že 24 sekund. Jan Pancar (KTM) je s slabo minuto zaostanka končal na osmem mestu, a bil pred šele devetim Belgijcem Jagom Geertsom (Yamaha). Samo 24. je bil Nizozemec Glenn Coldenhoff (Fantic). A na kvalifikacijah se za reprezentančno razvrstitev štejeta samo dva najboljša dosežka posamezne države.

V nedeljo bodo v Matterley Basinu odpeljali tri vožnje, vsak voznik po dve. Od šestih rezultatov se bo štelo najboljših pet. Zmagala bo reprezentanca, ki bo zbrala najmanj točk (ena točka za prvo mesto, 40 za zadnje 40. v posamični vožnji).

Jan Pancar Cozar
Sportal Pancar: Biti med 10 v MXGP ni kar tako, a cilj je, da bi bil redno med 10