1

London 2017 Maruša Černjul

Četrtek, 10. 8. 2017, 20.41

Svetovno prvenstvo v atletiki (7. dan)

Van Niekerk ostal brez dvojne krone, Taylor do tretjega naslova, Černjulova brez finala

1

Maruša Černjul London 2017 | Foto Sportida

Maruša Černjul je kot zadnja slovenska predstavnica na svetovnem prvenstvu v Londonu osvojila 13. mesto v skoku v višino. Turek Ramil Guliyev je novi svetovni prvak v teku na 200 metrov, svetovni prvak na dvakrat daljši razdalji Wayde Van Niekerk pa je osvojil srebro.

Slovenska skakalka v višino Maruša Černjul je ostala brez želenega finala. Začela je odlično, saj je v prvem poskusu preskočila višine 180, 185 in 189 centimetrov, na 192 centimetrih pa je bila žal trikrat neuspešna.

To je bila tudi višina, ki je zadoščala za finale, saj jo je preskočilo natanko 12 tekmovalk, tako da na 194 centimetrih, kolikor je znašala kvalifikacijska norna, ni bilo treba skakati. Černjulova, ki ima osebni rekord iz lanskega leta, ko je v domačem Celju preskočila 193 centimetrov, je tako končala na 13. mestu.

Turško presenečenje pred utrujenim Južnoafričanom

V moškem finalu na 200 metrov je bil razplet kar precej presenetljiv, rezultati pa niso bili navdušujoči, saj kljub brezvetrju za zlato ni bilo treba teči pod 20 sekundami.

Wayde Van Niekerk ni osvojil dvojne krone, prehitel ga je naturalizirani Turek Ramil Guliyev. | Foto: Reuters Wayde Van Niekerk ni osvojil dvojne krone, prehitel ga je naturalizirani Turek Ramil Guliyev. Foto: Reuters

Utrujenega Wayda Van Niekerka, zmagovalca teka na 400 metrov, ki je odlično odtekel krivino in v ciljno ravnino pritekel z rahlo prednostjo, je ugnal azerbajdžanski šprinter, ki tekmuje za Turčijo, Ramil Guliyev. Turek, ki je imel peti letošnji izid med finalisti, je slavil s časom 20,09.

Van Niekerk (20,11), ki je moral čakati na fotofiniš, ta je pokazal, da je Jereema Richardsa prehitel za eno tisočinko sekunde, je bil tudi s srebrom videti zelo zadovoljen. Slabše se je v finalu znašel Isaac Makwala iz Bocvane, ki je s časom 20,44 zasedel šesto mesto, razočaranje pa je bilo tudi v ameriškem taboru, ki je kljub dvema finalistoma ostal brez odličja.

Dve dvojni ameriški zmagi

Christian Taylor in Will Claye | Foto: Getty Images Christian Taylor in Will Claye Foto: Getty Images Tako v moškem troskoku kot ženskem teku na 400 metrov je 60 tisoč gledalcev na olimpijskem štadionu videlo dvojno ameriško zmago.

Dvakratnemu olimpijskemu prvaku Christianu Taylorju je uspelo ubraniti naslov, osvojil pa je že tretjo zlato medaljo na svetovnih prvenstvih. V tretji seriji je poletel 17,68 metra, kar je zadoščalo za zlato. Njegov rojak Will Claye je v isti seriji pristal pri 17,63 metra, kar je bilo več kot dovolj za srebro, saj so preostali finalisti skočili precej manj. Bron je s 17,19 osvojil portugalski veteran Nelson Evora, ki je svetovni prvak postal pred desetimi leti v Osaki.

Kori Carter | Foto: Reuters Kori Carter Foto: Reuters Dvojno ameriško zmago pa sta slavili tudi Kori Carter in Dalilah Muhammad v teku na 400 metrov z ovirami.

Nekoliko presenetljivo je bila s časom 53,07 hitrejša 25-letna Carterjeva, ki je osvojila sploh prvo člansko medaljo na velikih tekmovanjih, olimpijska prvakinja Muhammadova pa se je morala po zelo hitrem začetku zadovoljiti s srebrom (53,50).

Bron je z osebnim rekordom 53,74 osvojila Jamajčanka Ristananna Tracey.

Zanimivosti iz predtekov in kvalifikacij:

Johannes Vetter | Foto: Getty Images Johannes Vetter Foto: Getty Images - Genzebe Dibaba se je po neuspehu v teku na 1500 metrov odpovedala nastop v teku na 5000 metrov. Svetovna prvakinja v teku na 10.000 metrov Almaz Ayana se je brez težav uvrstila v finale. Najhitrejša v predtekih je bila Kenijka Helen Obiri (14:46,70), ki velja tudi za eno glavnih favoritinj za zmago.

- nemški metalec kopja Johannes Vetter je že v kvalifikacijah v prvem poskusu kopje vrgel odličnih 91,20 metra. V finalu bodo nastopili trije Nemci, vsi pa so kandidati za najvišja mesta.

- v polfinalu teka na 200 metrov je uspešno nastopila Shaunae Miller-Uibo, ki je včeraj ostala brez medalje v teku na 400 metrov, čeprav je nekaj deset metrov pred ciljem še suvereno vodila, a je nato klecnila in komaj pritekla do cilj. Glede na to, da je danes zmagala v svoji polfinalni skupini očitno ni šlo za poškodbo.