Torek, 11. 8. 2009, 21.38
9 let, 2 meseca
Raketa, ki naj bi eksplodirala tudi v Moskvi

Največji zvezdnik svetovne atletike in morda tudi svetovnega športa je nedvomno Usain Bolt. Mladi Jamajčan, ki je blestel že v mladinskih letih, je v letu 2008 navdušil vse. Način, na katerega je na olimpijskih igrah osvojil tri zlate medalje (100, 200 in 4x100 metrov) in postavil tri svetovne rekorde, je zastrašujoč. Ko se je zdelo, da več skorajda ne more, je na SP leta 2009 v Berlinu storil še korak dlje in spet postavil svetovna rekorda v obeh šprinterskih preizkušnjah ter pometel s tekmeci.
Bolt je nase resneje prvič opozoril leta 2002, ko je pri nepolnih 15 letih pred domačimi navijači na svetovnem mladinskem prvenstvu v Kingstonu zmagal v teku na 200 metrov. Takrat je bil sicer velik favorit v teku na dvakrat daljši razdalji, a je pregorel in odstopil, nato pa se oddolžil z zmago v šprintu. Leto za tem je v isti disciplini zmagal še na svetovnem prvenstvu do 17 let, leto pozneje pa prvič nastopil na olimpijskih igrah in v Atenah obstal v polfinalu teka na 200 metrov.
Takrat je že tekel po 20 sekundami in postal prvi, ki mu je to uspelo še preden je dopolnil 20 let. Leta 2005 se je prebil v finale svetovnega prvenstva v Helsinkih, leto pozneje pa se že približal svetovnemu vrhu in konstantno tekel pod 20 sekundami ter bil na najvišjih mestih na nekaterih vrhunskih mitingih po Evropi.
Na SP v Osaki leta 2007 je osvojil prvo medaljo na velikih tekmovanjih in bil v teku na 200 metrov drugi. Dokazal je, da se v njegovih nogah skriva dinamit, a da bo tako dober, kot je bil na olimpijskih igrah 2008, verjetno ni pričakoval nihče. Kot meteor se je prebil na prestol šprinta (čeprav je bila to šele prva sezona, v kateri se je resno posvetil tudi teku na 100 metrov) in bil premočan za konkurenco.
V letu 2009 je storil še korak dlje proti nesmrtnosti. Na SP v Berlinu je v odličnem vzdušju najprej zmagal v zgodovinskem finalu na 100 metrov, ko je tekel nov svetovni rekord 9,58, hitreje od prejšnjega rekorda pa je tekel tudi drugouvrščeni Tyson Gay. Štadion je obnemel, ljudje so se prijemali za glavo, Bolt pa je ostal zvest samemu sebi in sproščeno zabaval občinstvo. Vajo je ponovil tudi na 200 metrov dva dni za tem in v cilj pritekel v času novega svetovnega rekorda 19,19. Drugouvrščenega je za seboj pustil za več kot sedem desetink. Seveda, pomagal je tudi do zmage jamajški štafeti 4x100 metrov, ki pa je tekla ''le'' 37,31, kar ni zadostovalo za nov svetovni rekord, pač pa ''samo'' za rekord prvenstev.
V letu 2010 je tekel slabše od pričakovanj in sezono sklenil predčasno. Najboljši čas, ki ga je zmogel, je bil 9,82. Leto za tem je bil spet najhitrejši in bil glavni favorit SP v Daeguju, kjer pa so se odgovorni pri IAAF opekli s pravilom, ki so ga uveljavili istega leta. In to je velevalo, da vsak napačni štart pomeni diskvalifikacijo. Prav to se je zgodilo zvezdniškemu Jamajčanu v finalu šprinta na 100 metrov in na vrhuncu atletskega leta 2011 nismo videli tistega, zaradi katerega so navijači v prvi vrsti gledali finale - Bolta. V njegovi odsotnosti je zmagal njegov rojak Yohan Blake, a škoda je bila storjena. Na 200 in s štafeto 4x100 metrov je bil Bolt sicer zlat, a rana je ostala. Zato je bil lani toliko bolj motiviran, da na OI osvoji vse, kar se je osvojiti dalo. In tudi je. Še drugič zapored je na največjem atletskem tekmovanju osvojil tri zlate medalje in postal nesporni junak iger v Londonu. Vsaj, kar se atletike tiče.
Bo imel letos lahko delo?
V letošnji sezoni ni bil tako zelo prepričljiv in z zanimajem smo pričakovali, kako se bo obnesel v Moskvi. Bo zaznamoval še peto veliko tekmovanje zapored? Kot kaže, bo. Predvsem po zaslugi dopinškega škandala, ki je prečrtal Boltovega največjega rivala, Američana Gayja, pa tudi nekdanjega svetovnega rekorderja Asafe Powella, ki se tako ali tako sploh ni uvrstil v reprezentanco za SP, medtem ko je poškodba nastop v Rusiji preprečila branilcu zlate medalje z zadnjega SP, Blakeu. Tako bo imel Bolt, štirikratni atlet leta po izboru IAAF, odprto pot do nadaljevanja zbiranja medalj na največjih tekmovanjih. Bilo bi presenečenje, če tudi letos ne bi osvojil vsaj dveh zlatih medalj.