7 let, 12 mesecev

Usain Bolt Mo Farah

Nedelja, 28. 8. 2011, 21.34

Farah razočaran s srebrno medaljo (video)

Poleg diskvalifikacije Usaina Bolta, je bil eden vrhuncev letošnjega svetovnega prvenstva v Daeguju nedvomno zadnji krog teka na 10.000 metrov.

Najhitrejši tekač letošnjega leta na 10.000 metrov, Britanec Mo Farah, je naredil vse za zlato medaljo na SP, a 'od nikoder' se je pojavil mladi Etiopijec Ibrahim Jeilan in mu preprečil slavje.

''Od sebe daš 110 odstotkov, pa je včasih premalo. Mislil sem, da sem vse naredil pravilno, a ni bilo dovolj. Govoril bom s trenerjem (Alberto Salazar, op.p), naredila bova analizo in videla, kaj se je zgodilo. Lepo je osvojiti medaljo, a sem s srebrom razočaran,'' je priznal britanski tekač somalijskega rodu, ki je v letošnjem letu pokazal izjemen napredek: ''Vedno sem načrtoval potegniti 400, 500 metrov pred ciljem. To je moja najboljša taktika. Mislil sem, da imam hitrost na koncu, a je bil hitrejši.''

Najhitrejši zadnji krog v zgodovini

Jeilan, ki sploh ni bil v ožjem krogu favoritov, je bil v ciljnem šprintu res hitrejši, zadnji krog pa je odtekel pod 53 sekundami, kar je najhitreje v zgodovini, a točnega časa niso izmerili, saj je v zadnji krog prvi vstopil Farah, v cilju pa je bil prvi Etiopijec. Razlika med tema časoma je bila 53,10, a ker je imel ob vstopu v zadnji krog Farah že malenkostno prednost (Jeilan je bil takrat še tretji), lahko sklepamo, da je bil zadnji krog Jeilana okoli 52,5 sekunde, česar se ne bi sramovali niti najboljši tekači v teku na 800 metrov. Če pa upoštevamo, da so tekači stopili na polni plin že 500 metrov pred ciljem, pa je čas zadnjega kroga še toliko bolj neverjeten.

Farah je sprva nameraval nastopiti le na najdaljši razdalji, sedaj pa naj bi nastopil tudi na 5000 metrov, kjer ima prav tako najboljši izid sezone na svetu.