Nedelja, 10. 12. 2017, 4.00
6 let, 10 mesecev
Skok v športno preteklost
Eden najbolj bizarnih dopingov: Vseeno jim je bilo, kaj bo z mano #video
V zadnjih dneh smo veliko slišali o ruskem sistematičnem dopingu, a to še zdaleč ni bil prvi. Eden najodmevnejših in najbolj bizarnih primerov prihaja iz nekdanje Vzhodne Nemčije, ko si je Heidi Krieger, evropska prvakinja v suvanju krogle, po dopingu spremenila spol.
Pred dnevi je Mednarodni olimpijski komite ruskim športnikom prepovedal nastop na OI v Pjongčangu pod rusko zastavo. Nastopiti bodo dovolili le določenim ruskim športnikom. Ti bodo nastopili le pod nevtralno, olimpijsko zastavo. Takšno odločitev so sprejeli zaradi ruskega "sistemskega manipuliranja s protidopinškimi testi" v obdobju iger v Sočiju leta 2014.
Heidi Krieger leta 1986 na evropskem prvenstvu.
Eden najodmevnejših primerov dopinga
To pa še zdaleč ni bil edini sistemski doping v zgodovini športa. Vzhodna Nemčija je bila po drugi svetovni vojni satelitska država Rusije in za marsikoga tudi izumiteljica dopinga v športu. Eden najodmevnejših primerov je primer Andreasa Kriegerja, ki je leta 1986 v suvanju krogle osvojil(a) zlato medaljo na evropskem prvenstvu v Stuttgartu. Takrat je tekmoval kot ženska z imenom Heidi. Zaradi sistemskega dopinga z anabolnimi steroidi od šestnajstega leta in številnih sprememb na svojem telesu po končani karieri je Heidi leta 1997 šla na operacijo in spremenila spol.
Samo po dveh letih je tehtala 105 kilogramov. Modre tabletke
Heidi je imela v takratni Vzhodni Nemčiji povsem normalno otroštvo. Pri desetih letih se je začela ukvarjati s športom in se zaljubila v atletiko. Leta 1974, ko je imela 14 let, so jo poslali v posebno šolo, kjer se je začela njena profesionalna kariera.
Že pri šestnajstih letih ji je trener poleg vitaminov začel dajati modre tabletke, za katere ni vedel, kaj pravzaprav so. Kot je v dokumentarnem filmu ("Heidijin najdaljši met") Andreas razkril, so ga pri 17 letih 'basali' z več moškimi dopinškimi snovmi kot atleta in šprinterja Bena Johnsona, ki je leta 1988 na olimpijskih igrah padel na dopinškem testu.
Samo v dveh letih je pridobil 36 kilogramov mišične mase
Vse je bilo skrbno načrtovano, saj je šlo za tako imenovani državni načrt 14.25, ki je obsegal raziskavo dopinških snovi in njihov razvoj. Heidi je hitro čutila posledice tega. Pred jemanjem tako imenovanih modrih tabletk je bila visoka 182 centimetrov, tehtala pa je 69 kilogramov. Samo dve leti pozneje je tehtala že 105 kilogramov.
V ta državni načrt so bili vključeni tudi trenerji, ki so delali precej enoličen načrt treningov. Pravzaprav je bilo zelo malo atletike. Največ se je delalo na moči. "Uteži sem moral dvigovati, dokler nisem mogel več vstati. V dveh tednih sem dvignil več kot 100 ton," se je spominjal Andreas, ki ima še danes spravljene dnevnike treningov.
Prišla je zmaga, a tudi trpljenje
Kmalu za tem je prišel njegov največji uspeh, ko je leta 1986 zmagal na domačem evropskem prvenstvu v Stuttgartu v suvanju krogle. Po tej zmagi je začel čutiti vse pritiske javnosti, uvidel pa je tudi, kako celoten sistem poteka. Glavni trener mu je dal namreč dobro vedeti, da če ne bo delal tako, kot bodo oni želeli, bo z njim konec. Povedano drugače, grozili so mu.
Samomor mu je preprečil pes
To pa ni bila edina Andreasova težava. Zaradi vseh steroidov je imel težavo z lastno identiteto. Bil je povsem izgubljen in ni vedel, kaj se dogaja z njegovim telesom. Poleg tega so ga ljudje spraševali, zakaj ima tako globok glas in zakaj je videti kot moški. Šlo je tako daleč, da je želel narediti samomor. Nekega jutra je napolnil kad z vodo in si želel prerezati žile. ''Načrte mi je prekrižal pes Rex, ki me je z gobčkom opozoril, da je čas za sprehod. To je bil moj najtišji in najmirnejši trenutek v življenju, mislil sem, da bi bil potem lahko na neki način svoboden."
Leta 1997 se je Andreas Krieger odločil za spremembo spola.
Sprememba spola
Doping je zelo kmalu terjal svoj davek. Pet let po zmagi na evropskem prvenstvu in pri svojih 26 letih je končal svojo športno pot. Še naprej je imel težave s spolno identiteto, zato se je leta 1997 odločil, da spremeni spol, in namesto Heidi Krieger postal Andreas Krieger. Kot je pozneje razkril, mu je ta odločitev rešila življenje.
"Vseeno jim je bilo, kaj bo z mano" "Odločili so se namesto mene in vseeno jim je bilo, kaj bo z mano."
Vseh teh težav sprva ni pripisoval dopingu in bil je prepričan, da je naslov evropskega prvaka dosegel kot ženska in kot čista atletinja. Šele leta 2000, ko so bile podane prve obtožbe proti vodilnim športnim funkcionarjem Vzhodne Nemčije, je dobil pravi odgovor. Znanstveniki menijo, da hormonski doping v času pubertete lahko vpliva na spolno identiteto posameznika. "Vzeli so mi možnost, da bi sam našel svojo spolno identiteto. Odločili so se namesto mene in vseeno jim je bilo, kaj bo z mano," je za The Telegraph povedal Krieger.
Predvsem bode v oči dejstvo, da za ta grozovita dejanja niso odgovarjali vsi vpleteni. Krieger na večjih atletskih dogodkih namreč še vedno vidi nekaj starih obrazov.
Prostovoljec pri preprečevanju dopinga
Andreas Krieger je danes poročen z nekdanjo plavalko Ute Krause, ki je bila prav tako žrtev sistemskega dopinga – spoznala sta se na sojenju funkcionarjem Vzhodne Nemčije. V prostem času dela tudi kot prostovoljec pri preprečevanju dopinga.
3