Ponedeljek, 1. 12. 2008, 17.30
9 let
Selškova v času krize ostaja realno optimistična

Tudi ob nerazveseljivih napovedih za prihodnje leto predsednica uprave banke Cvetka Selšek še zmeraj ostaja optimistična. Na posvetu na Brdu je kot potrebne ukrepe navedla standardizacijo, dobro sodelovanje in druge vire financiranja.
Krize v Sloveniji zaenkrat še niso močno občutili
Krize v Sloveniji zaenkrat še niso močno občutili, saj je bančništvo v državi univerzalno in je bilo zato tudi manj prizadeto kot na primer investicijsko bančništvo. Tudi papirjev propadlih ameriških investicijskih bank je bilo v Sloveniji tako malo, da ni zaradi tega zanihalo nobeno podjetje ali bančna institucija. Je pa krizo toliko bolj občutila matična skupina Societe Generale, ki kljub temu po besedah Selškove ob koncu leta pričakuje pozitivni rezultat.
"Razmišljati bo treba o drugih inovativnih oblikah financiranja"
"Zato bo treba v bodoče, če bomo želeli še naprej spodbujati razvoj, razmišljati o drugih inovativnih oblikah financiranja," je predlagala Selškova in pojasnila, da denar obstaja pri privatnih skladih in specializiranih finančnih institucijah. Zato bo treba ponovno opredeliti odnos do nacionalnega interesa in tujih naložb, do katerih je slovensko gospodarstvo zelo zadržano in je doslej najraje najemalo kredite pri bankah.
Do sprememb bo prišlo tudi v energetiki
Povedal je, da se finančna kriza prenaša tudi na realni sektor in da lahko že govorimo o gospodarski krizi. Obsežno zadolževanje, ki je bilo za slovensko gospodarstvo značilno v minulem obdobju, namreč ni več mogoče in pojavila se je težava o dostopnosti financiranja. Hkrati je začelo usihati povpraševanje na izvoznih in domačem trgu, kar bo zmanjšalo gospodarske aktivnosti. Za Slovenijo se zato za prihodnje leto napoveduje bistveno nižja stopnja rasti, kot je letošnja.
"Dejstvo je, da bodo določene panoge iz te krize izšle popolnoma drugačne. To velja za finančni sektor, ki bo prisiljen poslovati na drugačnih osnovah in z drugačno regulacijo. Do sprememb pa bo prišlo tudi v avtomobilski industriji in verjetno tudi v energetiki," je sklenil Košak.