Četrtek, 18. 3. 2010, 12.51
8 let, 7 mesecev
Podjetniki pozivajo Pahorja k odpravi diskriminatorne cene elektrike
Cene plačujejo podjetja, ki so leta 2008 podpisala pogodbe z dobavitelji. "Bili so zavedeni," je prepričan direktor območne gospodarske zbornice Igor Blažina.
Blažina: Podjetja so bila zavedena
Kot je na novinarski konferenci v Postojni povedal Blažina, so dobavitelji elektrike v času največje gospodarske rasti, ko je cena elektrike hitro rasla, 14 mesecev pred iztekom veljavnih pogodb podjetjem predložili nove, v katerih so zagotavljali vnaprej dogovorjene cene in količino elektrike za leti 2010 in 2011. "Pojasnili so, da se poraba elektrike povečuje in bo zato prihajalo do redukcij, ki pa se jim je mogoče izogniti s podpisom novih pogodb, s čimer so podjetja zavedli," je prepričan Blažina.
Prizadeta podjetja, bilo naj bi jih med 30 in 50, skupaj pa naj bi zaposlovala med tri in štiri tisoč delavcev, so svoje argumente že predstavila predstavnikom ministrstva za gospodarstvo, Holdingu slovenskih elektrarn in dobaviteljem elektrike, a skupnega jezika niso našli.
Prvi mož območne gospodarske zbornice je še dejal, da prizadeti podjetniki zahtevajo, da se zagotovi primerne pogoje poslovanja za vsa slovenska podjetja, da se breme višjih cen elektrike porazdeli na vse porabnike in podjetja, da se odpravi neenakosti na trgu in da se zaradi gospodarske krize kot višje sile zavajajoče in škodljive pogodbe prilagodijo spremenjenim tržnim razmeram.
Podjatja so bila oškodovana za 20 milijonov evrov
Po podatkih, ki jih je posredoval Blažina, naj bi se zaradi višjih pogodbenih cen elektrike iz Notranjsko-kraške regije odlilo 3,5 milijona evrov, vsa prizadeta podjetja pa naj bi bila po doslej znanih podatkih oškodovana za 20 milijonov. "Kaže, da je teh težav največ prav v razvojno najbolj ogroženih regijah, kot sta Notranjsko-kraška in Pomurska, zato naša prizadevanja podpirajo tudi župani," dodaja prvi mož območne zbornice.
"Za leto 2010 bi morali plačevati 140 evrov za megavatno uro, cena na trgu pa je 61 evrov," je dejal Rudi Blažek, prokurist podjetja Profiles iz Razdtrega, sicer pa tudi zastopnik Sindikata prizadetih podjetij, ki je podpisal pogodbi za letos in prihodnje leto. "Zaradi diskriminatornih cen bi bili v dveh letih oškodovan za 537.000 evrov, kar je več kot celotni dobiček podjetja v tem času, tako da bo to lahko ustavilo naš razvoj," je še povedal Blažek in dodal, da je od pogodb odstopil in pričakuje tožbo.