Ponedeljek,
14. 10. 2024,
13.43

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,42

Natisni članek

Natisni članek

sankcije Bližnji vzhod Ukrajina Rusija zunanja politika Tanja Fajon

Ponedeljek, 14. 10. 2024, 13.43

2 meseca, 1 teden

Fajon izraelski napad na Unifil označila za grobo kršitev mednarodnega prava #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,42

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je danes ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Luksemburgu ostro obsodila nedavni izraelski napad na mirovno misijo Združenih narodov v Libanonu (Unifil). Poudarila je, da gre za "grobe kršitve mednarodnega prava".

"Zelo ostro obsojam zadnji napad na mirovne sile Združenih narodov (Unifil), ki se je zgodil na jugu Libanona," je v Luksemburgu povedala Fajon. "Gre za grobe kršitve mednarodnega prava, hudodelstva," je še poudarila in se zavzela za zaščito mirovne operacije.

Zunanji ministri EU danes v Luksemburgu razpravljajo o zadnji zaostritvi razmer na Bližnjem vzhodu, kjer so se konec septembra na jugu Libanona zaostrili spopadi med proiranskim šiitskim gibanjem Hezbolah in izraelsko vojsko. Pretekli teden je bilo v napadih izraelske vojske na Unifil ranjenih več pripadnikov misije, v nedeljo pa je Izrael vdrl tudi v Unifilovo oporišče.

Medtem se nadaljuje tudi izraelska ofenziva na palestinsko enklavo Gaza, ki jo je Izrael sprožil pred nekaj več kot enim letom po napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na izraelsko ozemlje.

"Slovenija si prizadeva za aktivno reševanje, končanje vojne v Gazi, zaščito civilistov in dodatno humanitarno pomoč," je danes v Luksemburgu še povedala zunanja ministrica. Izrekla je tudi podporo agenciji ZN za podporo Palestincem (UNRWA).

Kot je še dejala, bo na zasedanju ponovila poziv k uvedbi sankcij proti izraelskim političnim voditeljem, ki kršijo mednarodno pravo, ter zaostritvi sankcij proti izraelskim naseljencem, ki izvajajo nasilje na Zahodnem bregu.

Ministrica je obenem izrazila veselje, da je v nedeljo na rehabilitacijo v Sloveniji prispela skupina desetih palestinskih otrok iz Gaze s spremljevalci. "Vesela sem, da bodo otroci v Sloveniji deležni rehabilitacije in mogoče vsaj v tem času pozabili na travme in tragedije vojne v Gazi," je povedala.

Glede druge osrednje teme današnjega zasedanja – ruske invazije na Ukrajino – pa je povedala, da Slovenija podpira vsakršno pomoč Ukrajini. Prav tako podpira čimprejšnja pogajanja za trajen in pravičen mir, pri čemer je treba spoštovati Ustanovno listino ZN in mednarodno pravo, je še dejala ministrica Fajon.

"Ti napadi se morajo končati takoj"

"Evropska unija obsoja vse napade na misije ZN. Še posebej resno je zaskrbljena zaradi napadov izraelske vojske (IDF) na mirovno misijo Združenih narodov v Libanonu (Unifil), v katerih je bilo ranjenih več njenih pripadnikov. Tovrstni napadi predstavljajo resno kršitev mednarodnega prava in so povsem nesprejemljivi. Ti napadi se morajo končati takoj,"  pa je v izjavi v imenu vseh 27 članic EU, objavljeni v nedeljo zvečer, zapisal Borrell.

Poudaril je, da morajo vsi akterji sprejeti potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti osebja in lastnine ZN ter spoštovanje nedotakljivosti prostorov ZN. EU ob tem od izraelskih oblasti pričakuje pojasnila in temeljito preiskavo napadov.

EU zaradi dobav raket Rusiji z dodatnimi sankcijami proti Iranu

Evropska unija je danes uvedla dodatne sankcije proti Iranu zaradi dobav brezpilotnih letalnikov in raket Rusiji, ki jih ta uporablja v invaziji na Ukrajino. Med sankcioniranimi so tudi namestnik iranskega obrambnega ministra, vidni predstavniki iranske revolucionarne garde in iranske letalske družbe, so sporočili iz Sveta EU.

Zunanji ministri EU so danes potrdili dodatne sankcije proti sedmim iranskim posameznikom in sedmim pravnim osebam zaradi dobav brezpilotnih letalnikov in raket Rusiji oziroma zaveznikom na Bližnjem vzhodu. Gre za prve sankcije zaradi dobav iranskih balističnih raket, kar je EU sredi septembra ostro obsodila in napovedala odziv.

Na seznam sankcioniranih so med drugim dodali namestnika iranskega obrambnega ministra Sejeda Hamzeha Galandarija, ki sodeluje pri razvoju iranskih programov za brezpilotne letalnike in rakete. Zaradi sodelovanja v teh programih pa je EU danes sankcije uvedla tudi proti iranskemu vojaškemu atašeju v Rusiji Rezi Hosraviju Mogadamu, ki med drugim promovira trgovino z orožjem z Moskvo.

Sankcije so uvedli še proti trem vidnim predstavnikom iranske revolucionarne garde, med drugim poveljniku letalskih sil Aliju Džafarabadiju, ki sodeluje pri razvoju iranskega raketnega programa.

Med sedmimi pravnimi osebami, ki so bile dodane na seznam sankcioniranih, pa so tudi tri iranske letalske družbe, ki jih uporabljajo za transport dronov in povezanih tehnologij v Rusijo. Dodali pa so tudi dve podjetji, vključeni v iranski raketni program.

Za sankcionirane velja zamrznitev premoženja in prepoved vstopa v EU, poleg tega pa jim je prepovedano zagotavljati finančna ali ekonomska sredstva.

EU je sankcije proti Teheranu zaradi pomoči Rusiji pri njeni agresiji na Ukrajino uvedla julija lani. Sprva so veljale zgolj za dobavo dronov Moskvi, maja letos pa je unija režim razširila še na področje raket ter dobavo dronov in raket oboroženim skupinam, ki spodkopavajo mir in varnost na območju Bližnjega vzhoda in Rdečega morja.

Robert Golob, Ciper, srečanje voditeljev držav EU v formatu MED9
Novice Golob na Cipru opozoril na zaostajanje evropskega gospodarstva za tekmeci
Papež Frančišek obiskal Benetke
Novice Papež kritičen do svetovnih sil: Nesposobni ste
Izrael, Iran, spopadi, vojna
Novice Odziv Izraela na iranski napad bo "smrtonosen, natančen in presenetljiv"