Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 9. 2014,
7.32

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2014, 7.32

8 let, 9 mesecev

ZDA napadle islamiste, ki so napadli vojake (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
ZDA so izvedle prvi zračni napad na pripadnike Islamske države v bližini Bagdada. Prvi napad v skladu z novo usmeritvijo so izvedle v podporo iraškim vojakom, ki so jih napadli islamisti.

Ameriška letala so v zadnjih 24 urah izvedla napad blizu Bagdada in še enega blizu gore Sindžar. Pri Sindžarju je bilo uničenih šest vozil Islamske države, v napadu pri Bagdadu pa položaj skrajnežev, s katerega so obstreljevali iraške vojake.

ZDA so pretekli mesec sprožile zračne napade na položaje Islamske države (IS) na severu Iraka, tokratni napad blizu Bagdada pa govori o tem, da so ZDA razširile obseg misije proti skrajnežem, kar je prejšnji teden v govoru napovedal predsednik ZDA Barack Obama. Skupaj s tokratnimi napadi so jih ZDA od začetka avgusta izvedle 162.

Prepiri glede Irana Obama se je odločil, da bodo ZDA proti IS prispevale le zračne sile, zaradi česar na terenu potrebujejo oborožene zaveznike. V Iraku bo to nalogo prevzela iraška vojska skupaj s Kurdi, v Siriji, kjer namerava Obama prav tako bombardirati IS, pa želijo ZDA izuriti in opremiti zmerno opozicijo proti režimu predsednika Bašarja Al Asada.

Na konferenci v Parizu, kjer je pridružitev koaliciji potrdilo 30 držav, so najbolj odmevali prepiri okrog sodelovanja Irana. Iranski vodja ajatola Ali Hamenej je izjavil, da je Teheran zavrnil sodelovanje z Američani, ker "imajo umazane roke", Američani pa so potem trdili, da Irana niso niti povabili.

Iran Američane obtožil laganja Hamenej je predstavnike Washingtona obtožil laganja in sporočil, da je ameriški veleposlanik v Iraku stopil v stik z njihovim veleposlanikom in predlagal usklajeno delovanje proti IS. Državni sekretar ZDA John Kerry je v Parizu dejal, da se z Iranom ne usklajujejo, ne izključuje pa možnosti komunikacije.

Tudi Irak je bil kritičen do odločitve, da sosednjega Irana ne povabijo na konferenco. Iraški zunanji minister Ibrahim Al Džafari je dejal, da je Iran soseda, ki je pomagala Iraku.

Rusija: Sodelovati bi moral tudi Damask Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je v Parizu opozoril, da bi morala v koaliciji sodelovati tudi Teheran in Damask, saj sta Iran in Sirija naravna zaveznika proti IS. Vendar pa sodelovanje z Iranom onemogočajo zgodovinski spori, pa tudi interesi Izraela, Obama pa že tri leta zahteva, da Al Asad odstopi s položaja.

Ne spreglejte