Sreda, 4. 4. 2018, 15.51
6 let, 9 mesecev
Oster besedni spopad med Londonom in Moskvo
Predstavniki Velike Britanije in Rusije so si zaradi zastrupitve nekdanjega vohuna Sergeja Skripala na izrednem zasedanju izvršnega odbora Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v Haagu izmenjali ostre besede. London je zahtevo Rusije za skupno preiskavo označil kot perverzno, Moskva pa mu je odgovorila, da so trditve o vpletenosti Rusije v napad groteskna provokacija.
Nekdanjega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo so 4. marca našli nezavestna na klopi v britanskem mestu Salisbury. Po navedbah Londona sta bila zastrupljena z živčnim strupom novičokom, razvitim v nekdanji Sovjetski zvezi.
Lavrov: Skripalova zastrupitev bi bila lahko v interesu Velike Britanije
Na Otoku še niso odkrili izvora novičoka
"Zahod očitno spet izvaja gonjo proti Rusiji" #video
Skripalova v stik z živčnim strupom prišla doma
Na Otoku zavračajo skupno preiskavo zastrupitve Skripala
Zasedanje izvršnega odbora Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) za zaprtimi vrati je zahtevala Rusija, ker od Velike Britanije ni mogla pridobiti gradiva o napadu. Moskva je na zasedanju zahtevala tudi sodelovanje v preiskavi primera.
Predstavniki Velike Britanije so v Haagu vztrajali, da za napadom na dvojnega agenta stoji Rusija. Zahtevo Rusije za skupno preiskavo primera Skripal so označili za perverzno ter ocenili, da gre za manever, s katerim naj bi odvrnili pozornost z omenjenega vprašanja.
Uradna Moskva krivdo za napad pripisuje zahodnim obveščevalnim službam
Ruski predstavniki so izpostavili, da so obtožbe o vpletenosti Rusije v napad groteskna provokacija, za katero stojijo britanske in ameriške varnostne službe.
Moskva je sicer vztrajala, da je pripravljena sodelovati v preiskavi. "Mislimo, da je to nujno, da bi zagotovili rešitev tega problema v okviru mednarodnega prava," je sporočilo rusko veleposlaništvo na Nizozemskem.
Na zasedanju v Haagu vlada napeto ozračje
Predstavniki zahodnih držav so na zasedanju znova potrdili podporo Veliki Britaniji v primeru Skripal. "EU zavrača podtikanja Rusije na račun držav članic," je sporočila kanadska veleposlanica Sabine Nolke. Medtem je po navedbah ruskih diplomatov 14 članic izvršnega sveta OPCW podprlo stališče Moskve.
Diplomatski predstavnik, ki ni želel biti imenovan, je ozračje na zasedanju opisal kot težko in povedal, da se bo srečanje nadaljevalo.
Povedal je še, da je v skladu s pravili organizacije za preiskavo pristojna Velika Britanija, OPCW pa pri tem ponuja tehnično pomoč in deluje povsem neodvisno.
Iz OPWC so kasneje sporočili, da pričakujejo, da bo poročilo laboratorijske preiskave v primeru Skripal pripravljeno prihodnji teden. Dodali so, da bodo poročilo predali Veliki Britaniji, ki je že napovedala, da bo poročilo posredovala tudi drugim članicam OPCW.
Zaradi afere je Moskva za četrtek zahtevala sklic seje Varnostnega sveta Združenih narodov. Varnostni svet je o aferi na zahtevo Londona na nujni seji sicer razpravljal že 14. marca.
1