V Ženevi poteka petdnevna konferenca ZN o rasizmu. Edini pomembnejši voditelj, ki se je udeležil konference, je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad.
Novica o njegovem prihodu je sprožila bojazen, da se bo tudi tokratno srečanje končalo tako kot prva svetovna konferenca proti rasizmu pred osmimi leti v južnoafriškem Durbanu.
Številne zahodne države srečanje bojkotirajo
Leta 2001 sta ZDA in Izrael zapustila konferenco, ker naj bi se sprevrgla v antisemitistični shod. Podobni spori so zaznamovali tudi pogajanja o sklepni izjavi, ki naj bi jo sprejeli na konferenci v Ženevi, na kateri bodo pregledali napredek v boju proti rasizmu od konference v Durbanu. Številne zahodne države zaradi prerekanja bojkotirajo srečanje, med njimi tudi ZDA.
V dneh pred začetkom konference je bila edina odprta točka izjave vprašanje holokavsta, je povedal neimenovani zahodni diplomat. Iran je želel, da bi bil holokavst omenjen v delu o nepravičnostih v preteklosti, kar je za evropske države nesprejemljivo. Glede na trda stališča iranskega predsednika o Izraelu in njegove izjave o holokavstu bo po mnenju evropskega diplomata težko doseči konsenz.
Odprta točka je bila vprašanje holokavsta
Dogovor so kljub temu dosegli in izjava je po navedbah evropskih diplomatov v celoti sprejemljiva tudi za EU. Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je potrdila dogovor in dodala, da so besedilo sprejele vse skupine držav, tako da bo na konferenci sprejeto brez težav. Toda po drugi strani besedilo ne ustreza ZDA, zato se konference ne bodo udeležile.
Čeprav bo Ahmadinedžad konferenci odtegnil večji del pozornosti, po mnenju diplomatov verjetno ne bo spodkopal pogajanj o zavezah mednarodne skupnosti o boju proti rasni diskriminaciji, ksenofobiji in drugim oblikam nestrpnosti. "Tudi na drugih srečanjih ZN se nekatere države niso strinjale z vsem, pa to njihovim voditeljem ni preprečilo udeležbe," meni azijski diplomat. "Ne bi smeli vnaprej obsojati udeležbe Ahmadinedžada," je dodal.
Morebitne provokativne izjave iranskega predsednika bodo države, ki bojkotirajo konferenco, izkoristile kot opravičilo za svojo odločitev, meni diplomat, ki dodaja, da bi bilo to škoda, saj bo srečanje odlična priložnost za razpravo o tem zelo resnem vprašanju.
Ban Ki Moon razočaran zaradi bojkota konference o rasizmu
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je danes ob odprtju konference ZN o rasizmu izrazil obžalovanje, ker so se nekatere države odločile za bojkot dogodka, medtem ko so na svetu še vedno prisotne vse oblike rasizma. Konferenco bojkotirajo ZDA, Izrael, Avstralija in Kanada, medtem ko je EU razdeljena.
Iskanje nove enotnosti zahteva čas
"Govorimo o iskanju nove enotnosti, kar zahteva čas. Kljub temu ostajamo šibki in razdeljeni in ujeti v stare vzorce," je dejal Ban, ki je "globoko razočaran" spričo medsebojnega obtoževanja in nekaterih držav, "ki jih ni tukaj".
Ban je tudi opozoril, da mora svet združiti moči pred grožnjo vzpenjajoče se nestrpnosti, ki je rezultat gospodarske krize.
EU je razdeljena
ZDA in Izrael sta se odločila za bojkot petdnevne konference v strahu, da jo bodo izkoristili za napade na Izrael, podobno kot prvo konferenco ZN proti rasizmu pred osmimi leti, ki je potekala v južnoafriškem Durbanu. Bojkotu so se pridružile še Kanada, Avstralija in Nova Zelandija, Evropska unija pa je razdeljena - srečanje zaenkrat bojkotirajo Nemčija, Italija, Poljska in Nizozemska.
Francija je sicer danes opozorila, da bodo evropske države zapustile konferenco, če bo iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki se kot edini vidnejši svetovni voditelj udeležuje dogodka, imel antisemitske izjave. Ahmadinedžad, ki je Zahod razburil z izjavami o Izraelu in holokavstu, bo imel govor na konferenci danes popoldne.
Več delegatov med Ahmadinedžadovim govorom na konferenci ZN zapustilo prizorišče
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v današnjem govoru na konferenci Združenih narodov o rasizmu v Ženevi z obsodbo oblikovanja "rasistične vlade" po drugi svetovni vojni ponovno kritiziral Izrael. S tem je sprožil protestni odhod več evropskih delegatov s prizorišča dogajanja in ogorčene odzive.
"Poslali so izseljence iz Evrope, ZDA ..., da bi ustanovili rasistično vlado v zasedeni Palestini," je dejal iranski predsednik. Dodal je še, da si je potrebno prizadevati za "končanje zlorab s strani sionistov in njihovih podpornikov".
Številni evropski delegati protestno zapustili srečanje
Ob tovrstnem poimenovanju Izraela je več evropskih delegatov zapustilo prizorišče dogajanja. Že pred tem so se trije protestniki v večbarvnih lasuljah nad Ahmadinedžada spravili z vzkliki "rasist, rasist", a so jih varnostniki odstranili s prizorišča. Za incident je že prevzela odgovornost Francoska zveza judovskih študentov. Številni drugi delegati so medtem njegove besede pozdravili z aplavzom.
Francija Ahmadinedžada obsodila spodbuajnja "rasističnega sovraštva"
Med tistimi, ki so zapustili prizorišče je bil tudi francoski veleposlanik, Francija, ki je v primeru tovrstnih izjav zagrozila z odhodom s konference, pa je zatem Ahmadinedžada obtožila spodbujanja "rasističnega sovraštva". "Predsednik (Nicolas Sarkozy), ki je že prej zavrnil neprimerne izjave, ki jih je iranski predsednik podal ob drugih okoliščinah, globoko obsoja ta sovražni govor," so sporočili iz Sarkozyjevega urada.
Ahmadinedžadov napad na Izrael je obsodila tudi tudi Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay. "Globoko obžalujemo besede, ki jih je uporabil iranski predsednik," je dejal tiskovni predstavnik Pillayeve Rupert Colville in dodal, da je bil njegov govor na konferenci, katere namen je negovati raznolikost in strpnost, "popolnoma neprimeren", še piše AFP.
Tudi generalni sekretar ZN izrazil obžalovanje nad govorom iranskega predsednika
Obžalovanje govora iranskega predsednika je izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki se je sicer še pred govorom srečal z Ahmadinedžadom. "V veliko razočaranje mi je, da iranski predsednik ni slišal mojega zagovora v prihodnost enotnosti usmerjenega pogleda," je dejal Ban, ki je sicer ob odprtju konference izrazil obžalovanje, ker so se nekatere države odločile za bojkot dogodka. Dodal je še, da je bil Ahmadinedžadov govor nasproten ciljem konference.
Konferenco bojkotira več držav
Konferenco, ki jo že tako bojkotira več zahodnih držav, vključno z ZDA in Izraelom, so z Ahmadinedžadovim nastopom zajeli še hujši spori. Na kasnejši tiskovni konferenci je sicer Ahmadinedžad branil svoje izjave, države, ki bojkotirajo konferenco, pa označil za "arogantne in sebične".
Kritik deležno tudi srečanje Ahmadinedžada s švicarskim predsednikom
Dodaten zaplet v odnosih med državami je sprožil še pred spornim govorom, ko se je srečal s švicarskih predsednikom Hansom-Rudolfom Merzem, na kar se je Izrael odzval z odpoklicem svojega veleposlanika v Švici. "Ne gre za prekinitev odnosov, temveč za izraz izraelskega nezadovoljstva s popustljivim odnosom Švice do Irana," je pojasnil neimenovani predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva. Merz je medtem kritiko svojega srečanja z iranskim predsednikom označil za "neupravičeno".