Petek,
22. 3. 2024,
7.31

Osveženo pred

10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,57

Natisni članek

Natisni članek

Varnostni svet ZN Gaza Palestina Izrael

Petek, 22. 3. 2024, 7.31

10 mesecev

168. dan vojne v Izraelu

Izrael bo tudi brez podpore ZDA napadel Rafo #vŽivo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,57
izraelska vojska, izraelski tank | Foto Reuters

Foto: Reuters

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinknu danes dal vedeti, da bo Izrael tudi brez podpore ZDA izvedel načrtovano ofenzivo na mesto Rafa na jugu območja Gaze, kamor se je pred operacijami izraelske vojske zateklo 1,5 milijona Palestincev iz drugih delov enklave.

Pomembnejši dogodki dneva: 

17.45 Netanjahu dejal Blinknu, da bodo napadli Rafo tudi brez podpore ZDA
16.34 Slovenija in še tri članice EU s skupno izjavo glede priznanja Palestine
15.02 Rusija in Kitajska z vetom nad resolucijo ZDA o Gazi
13.30 Izrael naznanil zaseg 800 hektarjev ozemlja na zasedenem Zahodnem bregu
12.45 Blinken prispel v Izrael 
7.15 V VS ZN predvidoma danes glasovanje o resoluciji ZDA o prekinitvi ognja v Gazi

17.45 Netanjahu dejal Blinknu, da bodo napadli Rafo tudi brez podpore ZDA

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinknu danes dal vedeti, da bo Izrael tudi brez podpore ZDA izvedel načrtovano ofenzivo na mesto Rafa na jugu območja Gaze, kamor se je pred operacijami izraelske vojske zateklo 1,5 milijona Palestincev iz drugih delov enklave.

Po pogovoru v Tel Avivu z Blinknom, ki je na turneji v regiji, je Netanjahu v izjavi dejal, da mu je pojasnil, da ne bodo mogli premagati palestinskega islamističnega gibanja Hamas, če ne bodo vstopili v Rafo in uničili bataljonov, ki so še tam ostali.

Izrazil mu je upanje, da bo imel Izrael pri tem podporo ZDA, če ne, pa da bo napad izvedel sam, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Blinknu se je zahvalil, da so bili v vojni proti Hamasu z ZDA enotni več kot pet mesecev. Zagotovil mu je, da se zavedajo potrebe po evakuaciji civilistov z vojnih območij in skrbi za humanitarne potrebe ter da si za to prizadevajo.

Blinken naj bi v današnjem pogovoru na štiri oči z Netanjahujem skušal doseči nujno povečanje dostave humanitarne pomoči ljudem v Gazi, ki jim grozi lakota. Pozval naj bi ga tudi, da Izrael ne začne večje kopenske ofenzive v Rafi.

Iz kabineta izraelskega premierja so ta mesec sporočili, da je Netanjahu odobril načrt vojaške operacije v Rafi. Podrobnosti in časovnega okvirja niso podali, so pa zapisali, da je predvidena evakuacija prebivalcev, domnevno na t. i. humanitarne otoke v osrednjem delu Gaze.

Številne države in mednarodne organizacije opozarjajo, da bi kopenska invazija na Rafo privedla do humanitarne katastrofe. ZDA pa so prejšnji teden sporočile, da želijo videti načrt izraelske operacije v Rafi in poudarile, da ne morejo podpreti nobenega načrta, ki ne bo vseboval verodostojnih predlogov za zaščito civilistov.

16.34 Slovenija in še tri članice EU s skupno izjavo glede priznanja Palestine

Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so danes ob robu vrha EU sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne. Premier Robert Golob je poudaril, da so s kolegi govorili o tem, pod kakšnimi pogoji bi lahko izvedli priznanje Palestine.

Proces je po Golobovih besedah dvotiren. Na eni strani gre za politični proces vzpostavitve dveh samostojnih držav, torej Palestine, tudi z vidika upravljanja, in Izraela. Obenem pa poteka proces vzpostavitve nove vlade v Palestini.

Izrazil je prepričanje, da bi se lahko stvari začele premikati že v prihodnjih tednih, morda mesecu dni.

Na izjavo premierjev četverice držav se je odzval tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Po njegovem mnenju gre za dobro idejo, če je njen namen začeti proces, v okviru katerega bi podprli obnovitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

Kot je dodal, o priznanju Palestine v četrtek voditelji niso govorili, so pa poglobljeno razpravljali o rešitvi dveh držav, katere namen je, da bi dve ljudstvi varno sobivali in se tudi medsebojno priznali.

Bližnjevzhodni konflikt je bila sicer ena od osrednjih tem dvodnevnega zasedanja Evropskega sveta, ki je pozval k takojšnjemu humanitarnemu premoru v spopadih med palestinskim islamističnim gibanjem Hamas in Izraelom, ki bi omogočil trajno prekinitev ognja na Bližnjem vzhodu, brezpogojno izpustitev vseh talcev in dobavo humanitarne pomoči.

Izraelsko vlado so pozvali, naj ne sproži kopenske ofenzive na Rafo, saj bi to še poslabšalo že tako katastrofalne humanitarne razmere in onemogočilo nujno potrebno zagotavljanje osnovnih storitev in humanitarne pomoči.

15.02 Rusija in Kitajska z vetom nad resolucijo ZDA o Gazi

Rusija in Kitajska sta danes v Varnostnem svetu ZN vložili veto na osnutek resolucije ZDA o prekinitvi ognja v Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije. Moskva je ob tem Washington obtožila "hinavske predstave", saj da resolucija ne izvaja pritiska na Izrael. ZDA so v odzivu Moskvo obtožile, da politiko postavlja pred napredek, navaja britanski BBC.

Ruski veleposlanik pri Združenih narodih Vasilij Nebenzija je osnutek resolucije ZDA označil za polovičarski, češ da v njem poziv po prekinitvi ognja ni dovolj jasen. "Opazujemo tipično hinavsko predstavo," je dejal in dodal, da gre za spolitizirano besedilo, s katerim želijo ZDA vplivati na volivce. Po njegovi oceni v skladu z osnutkom Izraelu tudi ne bi bilo treba odgovarjati za zločine.

Ameriška stran se je na očitke odzvala z besedami, da je Rusija politiko znova postavila pred napredek. Po besedah predstavnice ZDA pri ZN Linde Thomas-Greenfield si Moskva želi, da ZDA v prizadevanjih ne uspe.

"Bodimo iskreni - ob vsej ognjeviti retoriki vsi vemo, da Rusija in Kitajska na diplomatski ravni ne storita ničesar, kar bi pripomoglo k trajnemu miru ali pomembno prispevalo k prizadevanjem za humanitarni odziv," je dejala in oba veta označila za cinično potezo.

Nad vetom Rusije in Kitajske je bila razočarana tudi Velika Britanija. Proti resoluciji je sicer glasovala Alžirija, Gvajana pa se je vzdržala.

ZDA sicer že vse od začetka vojne med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas 7. oktobra lani nasprotujejo uporabi izraza prekinitev ognja v resolucijah ZN in so doslej blokirale že tri taka besedila, ki so jih predlagale druge članice VS ZN.

Resolucija ZDA sicer zavrača vsak poskus spreminjanja demografskega ali ozemeljskega značaja Gaze in obsoja vsa teroristična dejanja, vključno z napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra.

Po današnjem neuspehu resolucije ZDA bo na mizo prišel osnutek, ki so ga pripravile nestalne članice VS ZN. Izid glasovanja je tudi pri tej resoluciji negotov.

13.30 Izrael naznanil zaseg 800 hektarjev ozemlja na zasedenem Zahodnem bregu

Območje na Zahodnem bregu je za državno ozemlje danes razglasil finančni minister Bezalel Smotrič, ki je ena od osrednjih osebnosti skrajne desnice v Izraelu in velik zagovornik širitve judovskih naselbin na zasedenih ozemljih.

"Čeprav so v Izraelu in po svetu taki, ki želijo spodkopati našo pravico do območja Judeje in Samarije in države nasploh, s trdim delom in strateško spodbujamo naselbine po vsej državi," je sporočil Smotrič, ki je uporabil izraelski izraz za območje Zahodnega brega.

Izrael je zasedel Zahodni breg, vzhodni Jeruzalem in območje Gaze v vojni leta 1967. Tamkajšnje gradnje naselbin so v skladu z mednarodnim pravom nezakonite.

Kljub nasprotovanju v tujini pa je Izrael v zadnjih desetletjih po vsem Zahodnem bregu zgradil več deset naselbin, kjer zdaj ob treh milijonih Palestincev živi več kot 490.000 Izraelcev.

Združeni narodi so od oktobra lani, ko je Izrael v odgovor na napad islamističnega gibanja Hamas z območja Gaze sprožil obsežno ofenzivo nad palestinsko enklavo, zaznali izjemno rast nezakonitih gradenj naselbin in opozorili, da to zmanjšuje možnost uresničitve palestinske države.

Prav danes je v okviru nove bližnjevzhodne turneje v Izraelu na obisku ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je širjenje naselbin v preteklosti označil za kontraproduktivno za doseganje trajnega miru med Izraelci in Palestinci.

Po navedbah izraelske organizacije Mir zdaj, ki sledi širjenju naselbin, je danes naznanjen zaseg ozemlja največji od sporazuma iz Osla leta 1993. Prav letošnje leto naj bi bilo poleg tega razglasitev državnega ozemlja doslej največ. Sovpadanje naznanitve z obiskom Blinkna so označili za provokacijo.

12.45 Blinken prispel v Izrael 

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v petek ob 9.54 po lokalnem času prispel v Izrael, kjer se je že srečal z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem in izraelskim vojnim kabinetom v okviru diplomatskega prizadevanja za premirje v Gazi in za odvrnitev izraelske ofenzive na Rafo, poroča CNN.

S postankom v Tel Avivu bo Blinken zaključil šesti krog diplomacije v regiji po napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra. 

7.15 V VS ZN predvidoma danes glasovanje o resoluciji ZDA o prekinitvi ognja v Gazi

Varnostni svet Združenih narodov bo predvidoma danes glasoval o osnutku resolucije ZDA, ki omenja takojšnjo prekinitev ognja v Gazi, s čimer so v Washingtonu do zdaj zavračali. Izid glasovanja v VS ZN je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP težko napovedati, saj se Rusija zavzema za jasnejši poziv k utišanju orožja.

ZDA vse od začetka vojne med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas 7. oktobra lani nasprotujejo uporabi izraza prekinitev ognja v resolucijah ZN in so blokirale že tri taka besedila.

Po zadnjem vetu 20. februarja so izpogajali besedilo, ki se osredotoča na podporo diplomatskim prizadevanjem za dosego šesttedenskega premirja v zameno za izpustitev izraelskih talcev v Gazi. V zadnji različici, v katero je imela vpogled AFP, je omenjena potreba po takojšnji in trajni prekinitvi ognja za zaščito civilistov na vseh straneh, da bi omogočili dostavo nujne humanitarne pomoči (...) In ob upoštevanju tega nedvoumno podpira mednarodna diplomatska prizadevanja za dosego takšne prekinitve ognja v povezavi z izpustitvijo preostalih talcev".

Ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je te dni že na šesti bližnjevzhodni turneji od začetka vojne in bo danes obiskal Izrael, je to pobudo v sredo označil za močno sporočilo. Kot je dejal v pogovoru za savdskoarabsko televizijo Al Hadath, resolucija poziva k takojšnji prekinitvi ognja, povezano z izpustitvijo talcev, v Washingtonu pa upajo, da jo bodo države podprle.

V besedilu resolucije sicer nista omenjeni besedi poziv ali zahteva, za kar se zavzema Rusija. "Nismo zadovoljni z ničimer, kar ne zahteva takojšnje prekinitve ognja," je v četrtek novinarjem povedal namestnik ruskega veleposlanika pri ZN Dmitrij Poljanski.

Po navedbah diplomatskih virov imajo ZDA zdaj podporo najmanj 9 od skupno 15 članic VS ZN, a še vedno obstaja možnost, da bo Rusija vložila veto, poroča AFP. Ameriška veleposlanica pri ZN Linda Thomas-Greenfield je sicer dejala, da je optimistična in verjame, da bo resolucija sprejeta.

Resolucija ZDA tudi zavrača vsak poskus spreminjanja demografskega ali ozemeljskega značaja Gaze in obsoja vsa teroristična dejanja, vključno z napadi Hamasa 7. oktobra na Izrael.

Če bo besedilo sprejeto, bo po poročanju AFP to prvič, da bo VS izrecno obsodil napade Hamasa, v katerih je po uradnih izraelskih podatkih umrlo najmanj 11.160 ljudi, večinoma civilistov. V resolucijah o vojni v Gazi, ki sta ju do zdaj sprejela VS in Generalna skupščina, napadi Hamasa niso omenjeni, kar je naletelo na kritike Izraela.

Anthony Blinken
Novice Blinken: Vojaška operacija v Rafi bi bila napaka #vŽivo
bolnišnica v Al Šifi
Novice Število mrtvih v izraelski operaciji v Al Šifi narašča
Marwan Issa, Hamas
Novice Izraelska vojska v Al Šifi ubila 50 teroristov #video #vŽivo
izraelska vojska, izraelski tank
Novice Panika v Gazi: Izraelci v novi operaciji s tanki in streljanjem na območju bolnišnice Al Šifa #vŽivo