Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 7. 2008,
7.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 7. 2008, 7.06

8 let, 7 mesecev

V središču Beograda v podporo Karadžiću okoli 15.000 ljudi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Shod proti aretaciji Radovana Karadžića je zaznamovalo sporočilo, da Srbija ne sme sodelovati s haaškim sodiščem, in ostre kritike na račun srbskih oblasti, še posebej predsednika Borisa Tadića.

Pozivu Srbske radikalne stranke (SRS) k protestu pod geslom "Vsesrbsko zborovanje" se je po ocenah policije, odzvalo več kot 15.000 privržencev opozicije, kar je precej manj od napovedanih 100.000. Shod sta sicer podprli tudi Demokratska stranka Srbije (DSS) in Nova Srbija (NS). Shod se je začel s srbsko himno "Bože pravde".

"Vsak Srb je Radovan", "Ne damo Srbov na vrbe", "Tadić, ustaš" Protestniki pojejo nacionalistične pesmi ter nosijo srbske in strankarske zastave, plakate s slikami štirih haaških obtožencev - Karadžića, nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in vodje srbskih radikalcev Vojislava Šešlja - ter transparente z napisi, kot so "Vsak Srb je Radovan", "Ne damo Srbov na vrbe" in "Tadić, ustaš".

Na odru so se poleg politikov iz strank SRS, NS in DSS zbrali tudi brat in nečak obtoženega, Luka in Dragan Karadžić, Karadžićev odvetnik Svetozar Vujačić in pevec Bora Đorđević, katerega pesmi tudi odmevajo po trgu.

"Srbija ni ubita, čeprav jo ubija Tadić" Generalni sekretar SRS Aleksandar Vučić je zbranim na osrednjem beograjskem trgu med drugim sporočil, da "Srbija ni ubita, čeprav jo ubija Boris Tadić". Protestnike je sicer pozval, naj mirno in dostojanstveno pokažejo, kako se "do zadnjega diha ljubi Srbijo". Zbrane je označil kot "prihodnost in dušo Srbije", saj "skrbijo za svoje otroke, skupno prihodnost in Srbijo".

Šešelj je iz haaškega zapora Tadića obsodil veleizdaje Vodja SRS Šešelj pa je zbranim na Trgu republike iz haaških zaporov sporočil, da je bila Srbija z aretacijo Karadžića "napadena", ter predsednika Tadića obtožil veleizdaje. Preostala dva haaška ubežnika, Ratka Mladića in Gorana Hadžića, je pozval, naj se nikoli ne predata, zaključil pa je z besedami: "Živela Velika Srbija!"

Na shodu je več tisoč policistov Več tisoč policistov poleg samega Trga republike varuje tudi vse pomembnejše institucije v Beogradu, vključno s tujimi veleposlaništvi, promet v okolici trga pa je zaprt. Po shodu na trgu naj bi se protestniki sprehodili po mestu.

"Dokler sem jaz predsednik Srbije, bo tu vladal red" Srbski predsednik Boris Tadić je v luči množičnega zborovanja ocenil, da je neverjetno, da nekdo protestira zaradi spoštovanja zakonov lastne države, ter zatrdil, da bo v Srbiji, dokler bo on predsednik, vladal red. "Če ne bi spoštovali svojih zakonov, bi državljanom in svetu poslali sporočilo, da tu ne vlada civilizacija," je dejal Tadić in dodal: "Sem človek, ki podpira pravico do protesta in drugačnega mišljenja, saj smo demokracija, toda tu bo vladal red. Dokler sem jaz predsednik Srbije, dokler je ta vlada, bo tu vladal red."

"V huliganstvu ni patriotizma" "Naj ne poskušajo pomanjkanje lastne državljanske identitete nadomestiti s tem, da igrajo velike patriote in nacionaliste, tako da pretepajo novinarje po ulicah in ob tem vzklikajo patriotska gesla," je pripadnikom skupin, ki so v minulih dneh poskrbele za proteste in nasilje na ulicah Beograda, sporočil Tadić. Kot je poudaril, v huliganstvu ni patriotizma, tisti politiki, ki podpirajo nasilje, pa so sodelavci huliganov in kriminalcev.

"Grožnje so sestavni del politike" Glede groženj, ki jih je prejel po aretaciji Karadžića, je srbski predsednik dejal, da so te na žalost sestavni del politike, da pa je nedopustno, da se grozi potomcem nekoga. "To je polom civilizacije. Nihče ne želi vložiti kapitala tam, kjer ljudje drug drugemu pošiljajo grožnje, vezane na njihove potomce," je dejal.

Ignjatović: Mislim, da Vujačićeve pritožbe ni Vodja urada srbske vlade za sodelovanje s haaškim sodiščem Dušan Ignjatović pa je medtem izjavil, da odvetnik Svetozar Vujačić po njegovem sploh ni vložil pritožbe na odločitev sodišča, da so izpolnjeni pogoji za izročitev Karadžića Haagu. "Mislim, da te pritožbe ni, kajti če bi bila, predvidevam, da bi doslej že prispela na sodišče," je menil Vujačić in hkrati ocenil, da je pravica obrambe, da taktizira in skuša na ta način kar najbolj zaščititi svojega klienta.

Vujačić: Karadžić bo Haagu izročen do konca tedna Ob tem je odvetnik Karadžića, Svetozar Vujačić, ocenil, da bo Karadžić Haagu izročen še do konca tedna, sodni proces proti njemu v Haagu pa naj bi se končal do leta 2010. Kot je pojasnil, bo po napovedih haaškega sodišča verjetno prišlo do skrajšanja obtožnice ali do neke vrste hitrejšega sojenja.

Vujačić ni želel pojasniti, če je vložil pritožbo na odločitev sodišča Vujačić tudi danes ni želel pojasniti, če je vložil pritožbo na odločitev sodišča, da so izpolnjeni pogoji za izročitev njegovega klienta Haagu. Izjavil je le, da pošta iz Pal v BiH potrebuje najmanj sedem dni, vendar ni ne potrdil ne zanikal, da je pritožbo sploh vložil. Poudaril je, da to ne pomeni niti, da se igra s sodiščem, ampak da želi z zavlačevanjem glede prispetja pritožbe doseči, da bi Karadžićeva družina lahko odpotovala na obisk njegovega klienta v Beograd.

Vujačić tudi ni povedal, od kje - če sploh - je pritožbo poslal. Dejal je le, da "ima potrdilo pošte BiH, da če bi bila pritožba vložena na Palah, bi potovala najmanj sedem dni". Na beograjskem posebnem sodišču so potrdili, da pritožba danes do konca delovnika še ni prispela.

Kljub počitnicam naj bi bila prva obravnava v Haagu kmalu Ne glede na tovrstno zavlačevanje so iz haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije sporočili, da so pripravljeni sprejeti Karadžića in da ga zaporniška celica že čaka. Poleg tega je sodišče pripravljeno, da zanj organizira prvo obravnavo čimprej, kljub temu da so sodniki in tožilci trenutno na počitnicah. Tuji obveščevalci že več let s podatki o identiteti.

Tuje obveščevalne službe so imele že leta 2003 podatke o Karadžiću Medtem se je oglasil nekdanji vodja srbske obveščevalne službe BIA Goran Petrović in izjavil, da so imele tuje obveščevalne službe še leta 2003 podatke o identiteti, gibanju in kraju bivanja glavnega haaškega ubežnika Karadžića, ki se je pred roko pravice skrival 13 let. Ti podatki so govorili, da se Karadžić skriva v Novem Beogradu, v najetem stanovanju, z lažno identiteto in da ima dolge lase in brado, je povedal Petrović.

Kot je dodal, je BIA sprožila akcijo, da bi preverila te informacije, vendar obveščevalci niso imeli sreče. Medvojni voditelji bosanskih Srbov naj bi v Beograd prispel v letu 2002 ali pa 2003, je še dejal Petrović.

Ne spreglejte