Bolivija je zakonsko določeno starost, pri kateri lahko otroci delajo, znižala na 10 let, a le, če hkrati obiskujejo šolo in so samozaposleni. V Sloveniji je delo mlajših od 15 let prepovedano.
Novi bolivijski zakon dovoli 12-letnikom, da jih za delo najamejo drugi, a potrebujejo dovoljenje oblasti. Hkrati zakon uvaja strožje kazni za nasilje nad otroki, tako je za umor otroka po novem zagrožena zaporna kazen 30 let.
Podpredsednik Alvaro Garcia Linera je dejal, da nova zakonodaja odseva potrebe Bolivije, ene najrevnejših držav v Južni Ameriki. Dodal je, da so želeli najti kompromis med realnostjo in zakonom, med pravicami in mednarodnimi zavezami. Vlada socialističnega predsednika Eva Moralesa upa, da bo zakon pomagal izkoreniniti ekstremno revščino v državi.
ILO preučuje bolivijsko zakonodajo
Po podatkih sklada Združenih narodov za otroke (Unicef) v Boliviji že zdaj pol milijona otrok z delom pomaga preživeti svojim družinam. Številni denar služijo s čiščenjem čevljev in prodajanjem hrane na stojnicah v La Pazu in drugih bolivijskih mestih, veliko pa jih v ekstremnih razmerah dela tudi v rudnikih in na poljih, poroča BBC.
Mednarodna organizacija za delo (ILO) meni, da otrokom, mlajšim od 15 let, ne bi smeli dovoliti delati, a dopušča minimalno starost 14 let za delo otrok v t. i. državah v razvoju. Organizacija je sporočila, da preučuje bolivijsko zakonodajo, da bo odločila, ali krši mednarodne predpise o delu otrok.
V Sloveniji prepoved dela mlajšim od 15 let
Slovenija sledi določilom ILO, saj je pri nas delo mlajših od 15 let z zakonom prepovedano. Zakonodajo sicer dopušča izjemi, za kateri pa je treba dobiti posebno dovoljenje: otroci lahko sodelujejo pri snemanju filmov ter v kulturnih, športnih in oglaševalskih dejavnostih, starejši od 13 let pa lahko v času šolskih počitnic opravljajo lažja dela, ki jih opredeljuje pravilnik o varovanju zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb.