Torek, 8. 7. 2025, 21.07
0 minut
Trump napovedal 50-odstotne carine na baker, grozi tudi z višjimi carinami na farmacevtske izdelke

90-dnevni tok se izteče v sredo, Trump pa ga je sedaj podaljšal do 1. avgusta.
Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek podpisal ukaz, s katerim je uradno podaljšal rok za sklenitev dogovora o carinah s trgovinskimi partnericami do 1. avgusta. Obenem je namignil na možnost, da bi se lahko tudi novi rok še podaljšal, poročajo tuje tiskovne agencije. Na današnji odprti seji svojega kabineta je napovedal tudi, da bo uvedel 50-odstotne carine na uvoz bakra v ZDA, načrtuje pa še veliko višje carine na uvoz farmacevtskih izdelkov.
Trump je v ponedeljek poslal pisma 14 trgovinskim partnericam, vključno z ameriškima zaveznikoma Japonsko in Južno Korejo, v katerih je navedel, da se bodo dajatve, ki jih je uvedel aprila, a nato za 90 dni zamrznil, v primeru nedoseženega dogovora s 1. avgustom še bolj strmo zvišale.
Tokio in Seul bi prizadele 25-odstotne dajatve na izvoz blaga v ZDA. Za države, kot so Indonezija, Bangladeš, Tajska, Južna Afrika in Malezija, pa Trump načrtuje uvedbo carin v višini med 25 in 40 odstotkov.
Kljub novim grožnjam, ki so znova povzročile negotovost v svetovnem gospodarstvu, pa Trump ne izključuje možnosti za dodatno podaljšanje novega roka. "Rekel bi, da je ta datum dokončen, vendar ni stoodstotno dokončen," je povedal novinarjem na ponedeljkovi večerji z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem.
Na vprašanje, ali je višina carin, ki jih je navedel v pismih državam, njegova končna ponudba, pa je dejal, da bi v primeru, da mu dajo drugačno ponudbo, ki mu bo všeč, pristal tudi na to.
Trumpove carine sprožile odzive: Japonska govori o "resnično obžalovanja vredni" potezi
Medtem se države odzivajo na vsebino pisem, ki jim jih je Trump poslal v ponedeljek. Japonski premier Shigeru Ishiba je danes dejal, da so 25-odstotne carine, ki bi jih Trump uvedel za Japonsko, "resnično obžalovanja vredne". Dodal je, da si bo Tokio še naprej prizadeval za sklenitev obojestransko koristnega dogovora, hkrati pa bo stremel k zaščiti svojih nacionalnih interesov.
"Še vedno obstajajo odprte točke, o katerih se Japonska in ZDA ne moreta strinjati in zaradi katerih žal nismo dosegli dogovora. Japonska vlada je nadaljevala z odločnimi pogajanji, da bi se izognila prehitrim kompromisom, in zahtevala tisto, kar je treba zahtevati, ter zaščitila tisto, kar je treba zaščititi," je pojasnil Ishiba in napovedal nadaljevanje pogajanj z upoštevanjem novega roka.
Južnokorejski svetovalec za nacionalno varnost Wi Sung-lac se je medtem v Washingtonu srečal s svojim ameriškim kolegom Marcom Rubiom in izrazil upanje, da bi kmalu lahko potekal dvostranski vrh, na katerem bi dosegli "obojestransko koristne rezultate pri ključnih odprtih vprašanjih".
Trump uvaja še 50-odstotne carine na baker in grozi z višjimi carinami na farmacevtske izdelke
Ameriški predsednik Donald Trump je na današnji odprti seji svojega kabineta napovedal tudi, da bo uvedel 50-odstotne carine na uvoz bakra v ZDA, načrtuje pa še veliko višje carine na uvoz farmacevtskih izdelkov.
Uvoz bakra naj bi bil kmalu ocarinjen s 50 odstotki, za farmacevtske izdelke pa je Trump dejal, da bo podjetjem omogočil približno leto ali leto in pol časa, da preselijo proizvodnjo v ZDA, sicer jih bodo doletele visoke carine vse do 200 odstotkov.
Trump je aprila uvedel 10-odstotne carine na ves uvoz v ZDA, določenim državam zagrozil z višjimi, vendar si hitro premislil in tudi za te države uvedel 10-odstotne carine.
Postavil je rok 90 dni za sklenitev 90 trgovinskih sporazumov, kar se ni zgodilo. Sklenil je namreč le sporazuma z Veliko Britanijo in Vietnamom, s Kitajsko pa dosegel začasno premirje v trgovinski vojni.
90-dnevni tok se izteče v sredo, Trump pa ga je sedaj podaljšal do 1. avgusta.
Ker se na Wall Streetu že norčujejo iz njega, da si vedno znova premisli pri postavljanju rokov za takšne in drugačne ukrepe, je Trump danes najprej na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil, da tokrat misli zares in roka za sklenitev sporazumov do 1. avgusta ne bo več podaljševal.
"Nobene spremembe tega datuma ni bilo in ne bo. Z drugimi besedami vsa plačila bodo zapadla 1. avgusta. Nobenih podaljševanj ne bo," je zapisal in se zahvalil za pozornost.
Še na ponedeljkovi večerji z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem je Trump na novinarsko vprašanje, ali je 1. avgust dokončen, odgovoril, da bi on dejal, da je, ampak ne 100-odstotno.
"Če bodo poklicali in rekli, da bi radi kaj naredili drugače, bomo mi za to odprti," je dejal Trump, ki je v ponedeljek razposlal več kot deset pisem državam z obvestilom, da jih 1. avgusta čakajo višje carine.
Trump vztraja pri trditvi, da višje carine izvozniki plačajo neposredno v ameriški proračun, ekonomisti in podjetniki pa vedo, da carine plačajo uvozniki in na koncu potrošniki.
Inflacija je v ZDA trenutno še pod nadzorom, saj so podjetja v začetku leta pospešila uvoz, da jim ne bi bilo potrebno nemudoma višati cen, vendar analitiki opozarjajo, da bo inflacijski račun tako ali drugače kmalu izstavljen.