Torek, 12. 11. 2024, 23.11
1 mesec, 1 teden
Švicarji so prestrašeni. To je nevarnost, ki jim grozi.
Zaradi Trumpovega protekcionizma in napovedanih carin so zlasti na trnih države, ki imajo močno izvozno usmerjeno gospodarstvo. Mednje sodi tudi Švica, ki je ena najbogatejših in gospodarsko najrazvitejših držav na svetu. Donald Trump je alpsko državo vzel na muho že v svojem prvem mandatu, ko jo je obtožil, da manipulira s tečajem švicarskega franka.
Republikanec Donald Trump je pred volitvami napovedal uvedbo 60-odstotnih carin na kitajske izdelke in 20-odstotne carine na izdelke iz preostalih držav. Vemo, da je Trump velik zagovornik protekcionizma in carin, ker je prepričan, da druge, izvozno usmerjene države, izkoriščajo ZDA.
Nemčija kot Trumpova tarča
Med evropskimi državami je visoko na Trumpovi carinski listi Nemčija, ki je zadnje čase že brez Trumpa v velikih gospodarskih težavah. Trumpove carine bi nemško gospodarstvo po nekaterih izračunih skrčile za dodatne 0,6 odstotne točke.
Po izračunu nemškega gospodarskega inštituta Ifo bi lahko v primeru carin nemški izvoz v ZDA upadel za petnajst odstotkov. Zaradi ameriških carin proti Kitajski pa bi nemški izvoz na Kitajsko upadel za deset odstotkov. Nemčija bi tako po teh izračunih zaradi Trumpovih carin utrpela za 33 milijard evrov škode.
Štiri težka leta za Švico?
A kot v intervjuju za švicarski medij Watson.ch opozarja britanski ekonomski zgodovinar Adam Tooze, se zaradi Trumpove zmage ne zgrinjajo črni oblaki zgolj nad Nemčijo, ampak tudi nad Švico. Za obe državi je značilno, da imata velike trgovinske presežke.
Švica ima močno izvozno usmerjeno gospodarstvo. ZDA so za švicarska podjetja glavni največji izvozni trg.
Kot pravi Tooze, Nemčija in Švica tudi manipulirata s tečajem (Nemčija to dela posredno s pomočjo Evropske centralne banke). "Jasno je, da Švica pod Trumpom ne bo imela lahkega življenje," opozarja Britanec.
ZDA Švico obtožile valutnega manipuliranja
Švico je Trump vzel na muho že konec svojega prvega mandata, ko so ZDA decembra 2020 Švico in Vietnam obtožile, da manipulirata s tečajem svojih valut. To pomeni, da zmanjšujeta njuno vrednost v primerjavi z ameriškem dolarjem, da bi okrepili svoj izvoz.
Švicarji so zavrnili očitke o valutnem manipuliranju (gre za to, da je švicarska nacionalna banka nakupovala velike količine tujih valut, da bi zmanjšala vrednost švicarska franka).
Švica tri leta pod ameriškim drobnogledom
Trdili so, da bi nenaden skok vrednosti franka škodoval gospodarstvu države. Izrazili so tudi zavezanost svojim praksam, ki vključujejo nakupovanje velikih količin ameriških obveznic, je decembra 2020 pisal BBC.
ZDA so pred leti Švico obtožile manipuliranja s tečajem švicarskega franka. S t. i. valutnim manipuliranjem naj bi Švica spodbujala svoj izvoz na škodo ameriškega.
Švica je bila do novembra 2023 na seznamu držav, ki jih je ameriško finančno ministrstvo nadzorovalo zaradi suma valutnega manipuliranja.
Švica in napovedane Trumpove carine
ZDA so za Švico najpomembnejša trgovinska partnerica. Uvedba 20-odstotnih carin bi torej udarila švicarska podjetja, vprašanje pa je, kako močan bi bil ta udarec. Sodelavec švicarskega možganskega trusta Foraus Aurele Cotton je za švicarski medij Swiss info dejal, da so se učinki carin razlikovali glede na posamezen sektor.
"Blago, ki ga običajno izvažamo, je visoko tehnološko, vrhunsko izdelano in drago. Torej je absorpcijska sposobnost carin znotraj stroškovne strukture številnih švicarskih podjetij zelo nizka," pojasnjuje Cotton.
Švico skrbijo tudi evropski povračilni ukrepi
Druga možnost bi bila, da bi podjetja stroške prevalila na potrošnika, vendar bi bili zaradi tega švicarski izvozniki manj konkurenčni. Po drugi strani pa je švicarski izvoz težje nadomestiti kot blago iz drugih držav, je dejal Cotton, zato je težko oceniti skupni učinek carin.
Ali Švico, ki je ena najbogatejših držav na svetu, zaradi Trumpa čakajo štiri težka leta?
Po mnenju Cottona je večja skrb, kako bi lahko na Švico vplivali povračilni ukrepi drugih trgovinskih partnerjev v primeru trgovinske vojne. Ko je Trumpova administracija leta 2018 uvedla 25-odstotno carino na uvoženo jeklo in 10-odstotno carino na aluminij, je EU izdala povračilne carine za te kovine – in Švica iz njih ni bila izvzeta.
Kitajske ugodnosti za Švicarje, ki bi jezile Trumpa?
Kot piše Swiss info, Švicarje skrbi tudi Trumpova politika čim večje oslabitve Kitajske. Kitajska je namreč tretja najpomembnejša švicarska gospodarska partnerica. Švica se poleg tega trenutno pogaja s Pekingom za posodobitev prostotrgovinskega sporazuma, ki je v veljavi od leta 2014.
Dobri švicarsko-kitajski gospodarski odnosi pa bi lahko šli v nos Trumpu, ki bi lahko Švicarje obtožil, da jim Peking daje privilegiran status.