Aleš Žužek

Sobota,
19. 4. 2025,
17.49

Osveženo pred

8 ur, 17 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,05

Natisni članek

Natisni članek

Tunizija znanost maček mačka

Sobota, 19. 4. 2025, 17.49

8 ur, 17 minut

Slovenska skrivnost mačk je razvozlana

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,05
Mačka | Najverjetneje so bile mačke prvič udomačene na območju današnje Tunizije. | Foto Guliverimage

Najverjetneje so bile mačke prvič udomačene na območju današnje Tunizije.

Foto: Guliverimage

V veliki večini evropskih jezikov je ime za mačko izpeljano iz latinske besede cattus, ki je bila prvič izpričana na začetku šestega stoletja. V slovenščini in še nekaj jezikih pa uporabljamo pojem mačka. Ta je morda izpeljanka iz besede maca ali pa iz ljubkovalnice za svetopisemko ime Marija.

Iz latinske besede cattus, ki je morda sama izpeljana iz kakšnega od afriških jezikov, je med drugim izpeljano ime za mačka oziroma mačko v italijanščini (gatto/gatta), francoščini (chat/chatte), angleščini (cat), nemščini (katze), ruščini (kot), poljščini (kot), ukrajinščini (kit), češčini (kočka) in bolgarščini (kotka).

Besedo mačka po poznajo slovenščina (moška oblika maček), slovaščina, srbohrvaščina, makedonščina in madžarščina (macska).

Vabni klic maca?

Po Slovenskem etimološkem slovarju, katerega avtor je Marko Snoj, sta besedi maček in mačka tvorjeni iz vabnega klica *mac, *maca ali podobno, s katerim kličemo mačke.

Ljubkovalna okrajševa imena Marija?

Druga, starejša razlaga je, da se je ime mačka oblikovalo iz imena Maca, ki je ljubkovalnica iz imena ženskega svetopisemskega imena Marija. Kot zanimivost: v nemščini je poleg imena katze za mačke znano tudi ime mieze (miez), kar je obenem nemška ljubkovalnica iz imena Marija.

Izpeljavo imen maček, mačka iz imena Marija je zagovarjal svetovno znani slovenski jezikoslovec Fran Miklošič.

Izvorna domovina domačih mačk?

Po zadnjih ugotovitvah znanstvenikov rimske univerze Tor Vergata so se udomačene mačke v Evropi prvič pojavile šele v prvem stoletju našega štetja. Najverjetneje so bile prvič udomačene na območju današnje Tunizije.

Znanstveniki z britanske univerze Exeter pa so prepričani, da so mačke prvič prišle v Evropo že v prvih stoletjih prvega tisočletja pred našim štetjem. Tudi ta študija območje Tunizije omenja kot verjetno območje udomačitve mačke.

Po mnenju znanstvenikov je pomembno vlogo pri udomačitvi mačk igrala religija, in sicer že v času starega Egipta. Mačke so postale simboli posameznih boginj. Pri starih Grkih simbol boginje Diane, pri Germanih pa simbol boginje Freje.

Vir: Justin Jackson, The complex origin story of domestic cats: Research points to Tunisia (sl. Zapletena zgodba o izvoru domačih mačk: Raziskave kažejo na Tunizijo), objavljeno na spletni strani Phys.org

Lisica
Novice Lisica je tako zvita zver, da Slovenci sploh ne vemo njenega pravega imena
Medved
Novice Vsi poznamo to žival kot medveda. A v resnici to ni njegovo pravo ime.
evropska divja mačka, divja žival
Novice Stacionarna kamera v gozdovih ujela presenetljivo dogajanje