Politiki se raje kot bučno poročijo zasebno.
Nedavna poroka tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova je odjeknila kot bomba, čeprav na razkošni poroki ni bilo njegovega šefa Vladimirja Putina. Ruse je najbolj razburilo to, da je imel uradnik na roki uro za 500 tisoč evrov, ki naj bi mu jo podaril prav predsednik. A izkazalo se je, da mu je uro podarila žena, olimpijska prvakinja Tatjana Navka.
To pa še ne pomeni, da tako ura kot poroka nista bili razkošni.
Slovenska politična poroka desetletja
Zelo razkošne poroke med politiki sicer niso v navadi. Pri nas je bila najodmevnejša, čeprav ne zaradi razkošja, temveč zaradi mladoporočencev, poroka Janeza Janše in Urške Bačovnik leta 2009. Nasploh je bila njuna poroka v zraku že nekaj časa, še v času, ko je bil Janez Janša premier. Tako so ju mediji poročili vsaj dvakrat pred resnično poroko, enkrat v Štanjelu, drugič na Mauritiusu. Nazadnje sta se v družbi strankarskih kolegov vzela v Drežnici nad Kobaridom, slavje pa je bilo v Trenti. Menda srednje razkošno, v javnosti pa je nevesta blestela v čudoviti beli obleki.
Poroko načrtovala le dva dni
Z veliko manj pompa se je poročil nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Je eden redkih politikov, ki se je poročil, medtem ko je bil na oblasti. S Carlo Bruni sta se vzela na skrivni in skromni civilni poroki neko nedeljsko jutro v Parizu 2. februarja 2008. Menda sta se za poroko odločila le dva dni pred tem, tako da je imela Carla komaj dovolj časa, da si je izbrala poročno obleko. Nemudoma sta postala najbolj trendovski predsedniški par na svetu.
Podobno skrivna je bila tudi poroka kosovske predsednice Atifete Jahjaga leta 2012. Na civilni poroki v vasi Duškaj se je le ob pričah poročila s svojim dolgoletnim partnerjem Astrikom Kučijem. Seveda je obdržala svoj dekliški priimek.
Skrivne poroke diktatorjev
Hitra in skrivna je bila poroka sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Decembra leta 2000 se je v popolni tajnosti poročil z Asmo Akhras, v Londonu izobraženo bankirko. Bašar Al Asad je le nekaj mesecev prej po smrti očeta prevzel predsedniški položaj. O tem, da se videvata, sirska javnost seveda ni nič vedela. Nekaj dni po poroki so novico objavili na prvih straneh vladnih časopisov, a brez fotografije žene. Pozneje so bili mediji seveda polni fotografij Asme Al Asad, ki je veljala za bližnjevzhodno modno ikono. Njena podoba je zbledela, ko se je mož zapletel v državljansko vojno.
Brez konkurence pa je najskrivnostnejša poroka severnokorejskega vodje Kim Džong Una. Ob njem se je na uradnih fotografijah nenadoma začela pojavljati mlada ženska, in ker je v družbi generalov seveda izstopala, se je ves svet začel spraševati, kdo je. Pozneje je uradni Pjongjang razkril, da je to tovarišica Ri Sol Džu in žena velikega vodje.
Ljubimca naj bi bila že nekaj let, a naj bi oče Kim sinu prepovedal poroko z njo. Žena korejskega vodje je izzvala kar nekaj negodovanja med svojim ljudstvom, ker se oblači v sicer diskretne, a precej drage obleke. Prav tako se občasno v javnosti ne pojavi po nekaj mesecev, kar nemudoma vzbudi vprašanja, ali je noseča in ali jo je korejski diktator umoril.
Razkošne poroke povzpetnikov
Če so politiki na oblasti v svojih porokah skromni in skrivnostni, pa so tisti, ki si želijo na oblast, bolj razkošni. Pred kratkim se je v Južnoafriški republiki poročil levičarski politik Julius Malema, ki meri na predsedniški stolček. Njegova poroka s precej mlajšo računovodkinjo je trajala dva dni ter bila zmes modernih in tradicionalnih običajev.
Nevesta se je večkrat preoblekla v izbrane oblikovalske obleke, na slavju je bilo 500 gostov, ki so na prizorišče prileteli s helikopterji, sedeli pa v šotorih, okrašenih s slonovino in izbranim blagom z leopardjim vzorcem. Tudi ta ženin je nosil drago uro, a njegova je bila znamke Breitling.
Škandali in istospolna poroka premierke
Presenetljivo skromna pa je bila poroka pakistanskega politika in največjega zvezdnika kriketa Imrana Khana, ki se je januarja poročil z dvajset let mlajšo nekdanjo vremenarko BBC.
Ta je sicer ločena in ima tri otroke, zato njegova družina ni odobrila poroke, na skromni svatbi pa je bila od družinskih članov navzoča le Khanova babica. Par je dan po poroki revnim razdelil hrano in darila, a že nekaj dni pozneje je bila nevesta na pakistanskih internetnih straneh deležna žaljivk. Očitali so ji, da ima trgovino s seksualnimi pripomočki in da je lezbijka.
To seveda ni res, je pa res, da se je do zdaj zgodila ena sama istospolna poroka politika, ki je bil na oblasti. To je bila poroka tedanje islandske premierke Johanne Sigurdardottir, ki se je s svojo partnerico poročila leta 2010, nemudoma po tem, ko je bil sprejet zakon. Bili sta prvi istospolni partnerici, poročeni na Islandiji.