Sreda, 14. 12. 2022, 12.20
1 leto, 11 mesecev
Scholz: Putin v Ukrajini ni dosegel niti enega cilja
Ruski predsednik Vladimir Putin v vojni v Ukrajini ni dosegel niti enega cilja, je danes med govorom v bundestagu izjavil nemški kancler Olaf Scholz. Ob tem je pohvalil nedavno odločitev notranjih ministrov EU o sprejemu Hrvaške v schengensko območje in dodal, da je oživitev pogajanj o pridružitvi držav Zahodnega Balkana EU v interesu Nemčije.
"Niti eden od Putinovih načrtov se ni uresničil," je izjavil Scholz in dodal, da je ruski predsednik naredil temeljno napako. "Verjel je, da lahko izsuši evropsko solidarnost tako, da nam zapre plinsko pipo," je dejal.
Pred tem je po besedah nemškega kanclerja Putin verjel, da lahko njegove enote v nekaj dneh zavzamejo Ukrajino, in domneval, da sta Evropa in demokratični Zahod preveč razdeljena, da bi lahko učinkovito pomagala napadeni državi.
Toda, kot je dejal Scholz, motil se je "glede poguma Ukrajincev, Evrope, nas, značaja naših demokracij, naše volje, da se upremo maniji velikih sil in imperializmu". Ob tem je napovedal nadaljevanje podpore Ukrajini tako dolgo, kot bo to potrebno.
"Naši zavezniki točno vedo, da se lahko zanesejo na nas"
"Naši zavezniki točno vedo, da se lahko zanesejo na nas. Vedo, da če bo treba, bomo branili vsak kvadratni meter ozemlja zavezništva," je bil jasen kancler, ki je ob tem napovedal, da bo imel Nato od leta 2025 stalno na voljo 30 tisoč nemških vojakov, navaja dpa.
"Zamisel o bipolarnem obdobju, v katerem se vse vrti okoli ZDA in Kitajske, ne ustreza globalni realnosti," je še opozoril in dejal, da bo svet 21. stoletja multipolaren.
Po njegovih besedah je treba za rešitev glavnih svetovnih vprašanj, kot so varstvo podnebja, pandemije, biotska raznovrstnost ali digitalizacija, ne le diverzificirati dobavne verige, temveč tudi povezave z vsemi deli sveta.
Scholz je ob tem v govoru pohvalil tudi nedavno odločitev notranjih ministrov EU o sprejemu Hrvaške v schengen in dodal, da bi v območje morali sprejeti tudi Bolgarijo in Romunijo. Kot je dejal, je oživitev pogajanj o vstopu držav Zahodnega Balkana v EU v interesu Nemčije.
5