Namestnik izraelskega premiera Silvan Šalom je danes Iran primerjal z nacistično Nemčijo.
Primerjavo je Šalom na kraju, kjer je nekdaj stalo taborišče smrti Auschwitz-Birkenau, podal dan po govoru iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada na konferenci ZN o rasizmu v Ženevi, v katerem je Izrael označil za rasističen režim.
Slovesnost v taborišču Auschwitz-Birkenau
"To, kar Iran poskuša storiti danes, ni daleč stran od tega, kar je Hitler storil judovskemu ljudstvu pred 65 leti," je pred slovesnostjo v taborišču Auschwitz-Birkenau izjavil Šalom. Tam se je danes zbralo več tisoč mladih Izraelcev. Udeležili se bodo t. i. pohoda živih in se tako poklonili več kot milijonu Judov, ki so umrli v tem taborišču, simbolu holokavsta.
Iranski predsednik je v ponedeljkovem govoru na konferenci Združenih narodov o rasizmu v Ženevi z obsodbo oblikovanja "rasistične vlade" po drugi svetovni vojni ponovno kritiziral Izrael. S tem je sprožil protestni odhod več evropskih delegatov s prizorišča dogajanja in ogorčene odzive.
Vatikan kritično o Ahmedinedžadu
Na Ahmadinedžadov govor so se danes zelo kritično odzvali tudi v Vatikanu. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je Ahmadinedžadove izjave označil za "skrajne in nesprejemljive". Prav spričo tovrstnih izjav se mora mednarodna skupnost še bolj zavzeti za spoštovanje človekovih pravic, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Lombardi. Ob tem je zavrnil možnost, da bi Vatikan bojkotiral konferenco o rasizmu.
Članice bodo zaključni dokument podprle
Države članice unije, ki še sodelujejo na srečanju, pa po navedbah češkega predsedstva nimajo večjih težav z osnutkom zaključnega dokumenta konference in ga bodo v petek najverjetneje podprle.
Češko predsedstvo je v sporočilu za javnost še izrazilo pričakovanje, da bo konferenca potekala v duhu medsebojnega spoštovanja in dostojanstva.
Konferenca se kljub ponedeljkovim zapletom danes nadaljuje.
Kouchner: Konferenca je "na pravi poti"
Francoski zunanji minister Bernard Kouchner pa je danes za radio Europe-1 dejal, da je konferenca v Ženevi "na pravi poti" kljub temu, da so jo med Ahmadinedžadovim govorom zapustili predstavniki več držav, tudi Francije. Napovedal je še, da bo Francija danes znova sodelovala na srečanju, za katerega je menil, da "nikakor ni neuspeh ampak je začetek uspeha".
Konferenco bojkotirajo tudi ZDA, Izrael, Avstralija in Kanada, ker se bojijo, da jo bodo izkoristili za napade na Izrael, podobno kot prvo konferenco ZN proti rasizmu pred osmimi leti, ki je potekala v južnoafriškem Durbanu. Na srečanju v Ženevi bodo pregledali napredek v boju proti rasizmu od konference v Durbanu.