Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
18. 12. 2008,
8.08

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 18. 12. 2008, 8.08

8 let, 5 mesecev

Rusija bo "preizkušala" Obamo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ruska vlada naj bi v prihodnjem letu želela preizkusiti novo administracijo demokratskega ameriškega predsednika Baracka Obame z zaostrovanjem nasprotovanja protiraketnemu ščitu.

To je včeraj izjavil ameriški državni podsekretar za nadzor nad oborožitvijo v State Departmentu John Rood. Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev je sicer Obami za čestitko po zmagi na volitvah že 5. novembra poslal opozorilo, da bo Rusija v eksklavi Kaliningrad namestila jedrske rakete srednjega dosega, če bodo ZDA nadaljevale z nameščanjem protiraketnega ščita z radarjem na Češkem in prestreznimi raketami na Poljskem. Medvedjev je sicer kasneje malce umiril žogo in povedal, da Rusija ne bo prva ukrepala.

Rood je dejal, da njegova ocena o "preizkušanju" ne izhaja iz izjav ruskih sogovornikov, ampak naj bi dobil tak vtis med zadnjimi pogovori v ponedeljek v Moskvi, kjer je beseda tekla o nadaljevanju pogajanj o jedrskem razoroževanju in protiraketnem ščitu. Rood je poleg tudi pri pogajanjih o nasledniku sporazuma za zmanjšanje jedrske oborožitve START, ki mu veljavnost poteče 31. decembra 2009. Moskva bi rada sporazum razširila in poglobila, vendar pa administracija predsednika Georgea Busha nad tem ni bila navdušena.

Nejasna stališča Obame glede protiraketnega ščita Obama doslej ni veliko govoril o svojem stališču do protiraketnega ščita v Evropi, potrebo po katerem Busheva administracija utemeljuje z obrambo pred grožnjo malopridnih držav, kot je Iran. Rusija trdi, da Iran nima ne zmogljivosti ne želje napasti Evropo z raketnimi izstrelki, in sumi, da je ščit na daljši rok usmerjen proti njej. Obama naj bi bil načeloma za delujoči protiraketni ščit, vendar ne želi hiteti z nameščanjem, dokler se ne dokaže za dovolj zanesljivega.

Rood je dejal, da so Rusi zadnje čase bolj odločno proti ščitu in zavračajo ameriške predloge za odvrnitev skrbi, da je ščit usmerjen proti njim. Američani naj bi Moskvi predlagali dostop do radarja in raket v Evropi in nadzor nad delom z neimenovanimi tehničnimi sredstvi, vendar Moskva tega ne sprejema. Rood je dejal, da se je pred odhodom v Moskvo posvetoval z Obamovo ekipo, ki jo bo tudi seznanil s potekom pogovorov.

Ne spreglejte