Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 4. 2015,
9.24

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 4. 2015, 9.24

8 let, 9 mesecev

Raul Castro ameriškega predsednika označil za poštenjaka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Barack Obama je na Vrhu Amerik dejal, da je hladna vojna končana in da ga bitke iz časa pred njegovim rojstvom ne zanimajo. Kubanski predsednik Raul Castro je Obamo označil za poštenjaka.

Ameriški predsednik Barack Obama in kubanski predsednik Raul Castro sta govorila na plenarnem delu Vrha voditeljev ameriških držav v prestolnici Paname, še danes pa naj bi se srečala na štiri oči. Bela hiša tega ne opredeljuje kot bilateralno srečanje dveh predsednikov, temveč kot srečanje na najvišji ravni med državama vse od leta 1959, ko sta bila skupaj Richard Nixon in Fidel Castro.

Namesto šest minut je govoril skoraj celo uro Kubanski predsednik je sicer Obamo v govoru označil za poštenjaka in dejal, da ga občuduje in spoštuje njegov premik v smeri normalizacije odnosov med državama. Castro, ki je namesto predvidenih šestih minut govora skoraj celo uro govoril o revoluciji, se je na koncu za to celo opravičil. "Opravičujem se Obami in vsem, ker postanem zelo čustven, ko govorim o revoluciji. Ampak Obama ni odgovoren za preteklost," je dejal Castro. Obama pa je povedal, da je hladna vojna končana in da ga bitke iz časa pred njegovim rojstvom ne zanimajo. Obama in Castro sta se prvi dan vrha tudi rokovala.

Bo Obama črtal Kubo s seznama držav podpornic terorizma? Obama je včeraj dejal, da odpirajo novo poglavje v odnosih s Kubo in upajo, da bo nastalo ozračje za izboljšanje življenja Kubancev. Na današnjem srečanju pa bo Obama morda sporočil, da se je odločil črtati Kubo s seznama držav podpornic terorizma, kar je največja ovira za resen začetek izboljšanja odnosov. ZDA želijo v zameno za to dobiti dovoljenje za neovirano gibanje svojih diplomatov po Kubi.

Odnosi med državama so se začeli izboljševati po 17. decembru lani, ko sta si državi izmenjali zapornike. Obama je takrat opravil zgodovinski telefonski pogovor s kubanskim predsednikom Raulom Castrom, Bela hiša pa je priznala, da sta ponovno govorila že v sredo.

Aplavz za Obamo V ZDA ni enotnega mnenja o Obamovi politiki do Kube. Politiki, ki računajo na podporo vplivne kubanske diaspore, so odločno proti in med njimi so tudi demokrati. Senator iz New Jerseyja Robert Menendez, ki je obtožen korupcije, je dejal, da je Obamova politika zgrešena. V Latinski Ameriki, kjer imajo dolg seznam zamer do ZDA zaradi vpletanja v notranje zadeve držav, pa na to gledajo povsem drugače. Za vztrajanje pri spremembi politike do Kube si je Obama prislužil številne aplavze.

Ne spreglejte