Četrtek, 18. 1. 2024, 9.36
10 mesecev, 1 teden
Priprave na bolezen X, ki lahko povzroči naslednjo globalno pandemijo
Svetovni voditelji so na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu v sredo razpravljali tudi o tako imenovani bolezni X, hipotetičnem virusu, ki je dvajsetkrat smrtonosnejši od covid-19. Čeprav trenutno ni znano, da bi takšen virus dejansko obstajal, so načrti znanstvenikov in stroke usmerjeni v proaktivno pripravo akcijskega načrta za boj proti takemu virusu, če bi se pojavil kot pandemija.
"To bi se lahko zgodilo prej, kot si mislimo. Obstajajo sevi virusov z zelo visoko stopnjo umrljivosti, ki bi lahko razvili sposobnost učinkovitega prenosa s človeka na človeka," je v Davosu opozoril Amesh Adalja iz Centra za zdravstveno varnost Johns Hopkins.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da je bil covid-19 morda naša prva "bolezen X" ter da se znanstveniki in strokovnjaki aktivno učijo iz te izkušnje.
Bolezen X že obstaja
Leta 2022 je WHO tako zbrala 300 znanstvenikov za preučitev 25 družin virusov in bakterij, da bi ustvarili seznam patogenov, za katere menijo, da lahko povzročajo katastrofo ter bi jih bilo treba podrobneje preučiti. Na ta seznam je vključena bolezen X, ki jo je organizacija prvič prepoznala leta 2018. WHO meni, da virus predstavlja spoznanje, da bi lahko resno mednarodno epidemijo povzročil neznani patogen.
Smrtonosni patogen, kot je bolezen X, je po besedah Adalje verjetno respiratorni virus, ki bi lahko že krožil med živalskimi vrstami, a se še ne more prenesti na ljudi.
Bolezen takšnega obsega bi verjetno povzročila še večjo škodo, kot smo jo doživeli pri covid-19, zaradi katerega je po podatkih WHO umrlo več kot sedem milijonov ljudi. "Če smo bili tako neuspešni z nečim, kot je covid-19, si lahko predstavljate, kako bi bilo z nečim, kot je bil dogodek leta 1918," je dejal Adalja, ki je imel v mislih pandemijo gripe leta 1918, ki je po ocenah vzela življenje 50 milijonom ljudi po vsem svetu.
"Bolje da predvidevamo, kaj se lahko zgodi"
Tedros Adhanom Ghebreyesus Ghebreyesus je še poudaril, da bi sistem zgodnjega opozarjanja in načrt za zdravstveno infrastrukturo, ki je bila med pandemijo covid-19 preobremenjena, lahko pomagala v prihodnjem scenariju. Druga pomembna lekcija covid-19 je pomen preglednosti, je še dejal Adalja. "Covid-19 je povzročil nezaupanje med zdravniki za nalezljive bolezni, zdravniki javnega zdravja in splošno javnostjo, za kar je krivo tudi vmešavanje politike. Nekateri morda zato niso dovzetni za zaščitne ukrepe, ki jih priporočajo uradniki za javno zdravje."
"Nekateri menijo, da bi te debate lahko povzročile paniko," je še dejal generalni direktor WHO Ghebreyesus. "Ne. Bolje je predvideti nekaj, kar se lahko zgodi – ker se je to v naši zgodovini že večkrat – in se na to pripraviti."