Sreda,
13. 4. 2022,
9.28

Osveženo pred

2 leti, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,21

3

Natisni članek

Natisni članek

Zagreb dron bomba Hrvaška

Sreda, 13. 4. 2022, 9.28

2 leti, 9 mesecev

Potrjeno: na dronu, ki je padel na Zagreb, je bila nameščena bomba

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,21

3

Dron | Na dronu ni bila nameščena kamera, ampak bomba.  | Foto STA

Na dronu ni bila nameščena kamera, ampak bomba.

Foto: STA

Na dronu, ki je pred več kot mesecem dni padel pri jezeru Jarun v Zagrebu, je bila namesto kamere nameščena bomba, je po končani preiskavi potrdilo zagrebško državno tožilstvo. 

Na Novi TV so včeraj sporočili, da je dron, ki je padel na Zagreb, imel namesto kamere nameščeno bombo. Na dronu naj bi bilo nameščenih kar 40 kilogramov streliva, to uradno še ni potrjeno.

Kot so povedali na današnji konferenci, so 12. marca poslali obvestilo, da so pri pristojnih službah začeli izvajati preiskavo, ki je trajala od 11. do 14. marca. Zaradi zahtevnosti postopka je bila zadeva zaupana okrajnemu državnemu tožilstvu.

Ugotovili so, da je šlo za zračno bombo z vžigalnikom, je na začetku tiskovne konference povedal okrajni državni tožilec Jurica Ilić in dodal, da so danes podani le podatki o vzroku strmoglavljenja in škodi drona. Preiskave o drugih zadevah še potekajo.

Načelnik Sektorja kriminalistične vojaške policije brigadir Jadranko Karlušić je povedal, da je materialna škoda nastala na 96 vozilih, skupna škoda pa je neuradno ocenjena na 600 tisoč kun. Preiskava je bila opravljena na štirih lokacijah v Zagrebu, po opravljenem ogledu so letalo prepeljali v hrvaško vojsko, iz kraterja pa odvzeli vzorce.

Padli dron je imel visoke zmogljivosti glede letnih lastnosti, gibal se je od 900 do 1.100 kilometrov na uro. Snemanje je bilo izvedljivo z višine od 300 do šest tisoč metrov, čas izstrelitve pa do 15 minut. Izstrelil se je s pomočjo posebnega vozila, raketnega pogona, nato pa prevzel klasični reaktivni motor. Proizvedenih jih je bilo 152.

Vzrok padca 

"Med padcem se je podvozje relativno aktiviralo, ena sonda je odletela, druga pa je ostala v vtičnici, prav tako raketa retro," je še povedal strokovnjak. 

Med drugim so ugotovili, da je bilo letalo v zelo dobrem stanju, vzdrževano. Najdena je bila močno poškodovana črna skrinjica. Medij, na katerem je posnetek, je bil popolnoma uničen.

Komisija je ugotovila še, da je vzrok nesreče moteno zaporedje samodejnih pristankov v delu ob aktiviranju glavnega padala, zaradi česar je letalo padalo na visoki višini in udarilo ob tla.

Glavni strokovnjak za požare in eksplozije poveljstva za podporo hrvaških oboroženih sil major Mile Tomić je povedal, da so našli vžigalnik s ciriličnimi oznakami.

Ugotovljeno je bilo, da gre za delce zračne bombe OFAB 100-120. Na podlagi pregleda kovinskih drobcev je bilo ugotovljeno, da je šlo za zračno bombo z vžigalnikom.

Ivana Bačić iz Centra za forenzične preiskave, raziskave in izvedenstva je povedala, da je na kraju nesreče nastal krater premera 5,5 metra in globine 1,5 metra. 

"Lahko rečemo, da je ob padcu letalnika in njegovem udarcu ob tla prišlo do eksplozije eksplozivnega sredstva. Po tehničnih podatkih, ki so dostopni, bi takšna bomba v sebi morala imeti do 46 kilogramov eksploziva TNT, za katerega je značilna počrnitev, kar je posledica negativne bilance kisika. Takšnih sledi nismo našli," je pojasnila.

Dodala je, da je nedvomno, da je ob padcu letalnika prišlo do eksplozije zaradi aktiviranja improviziranega eksplozivnega sredstva, ki je bil del zračne bombe, in eksplozivne snovi, ki pa ne pripada skupini tradicionalnih vojaških eksplozivov ali gospodarskih razstreliv.

Nekaterih podatkov še vedno nimajo 

Ali je bilo na letalu nameščenih 40 kilogramov eksploziva ali ne, še ni znano, prav tako še vedno ni znano niti to, od kod je priletel. To vprašanje ni bilo del te preiskave, so pojasnili. Dodali so, da so črno skrinjico našli, a je bila zelo poškodovanja, medij, na katerem je zapis, pa je popolnoma uničen.

O tem, da je bil na letalniku eksploziv, že ves čas dvomi hrvaški predsednik Zoran Milanović, podobnega mnenja pa je tudi del stroke. Ta opozarja, da bi bile posledice, če bi bilo na letalniku res 40 kilogramov eksploziva, veliko hujše, kot so bile.

Letalo je strmoglavilo desetega marca 

Desetega marca malo po 23. uri zvečer je na zemljo padel velik predmet, ki je ob tem povzročil glasen pok, za seboj pa pustil ogromno luknjo, so 11. marca sporočili iz Hrvaške. Hrvaška policija je za hrvaške medije sredi noči potrdila nesrečo in sporočila, da so našli tudi dve padali.

Predmet je padel v zahodnem delu mesta, na območju Jaruna in v bližini študentskega doma Stjepan Radić, in glede na ogromen pok, očitno eksplodiral.

"Zagrebška policijska uprava je prejela več prijav prebivalcev, da so na širšem območju Jaruna čutili detonacijo, ki je sledila padcu predmeta iz zraka. Na kraj dogodka so takoj napotili policijske patrulje, ki so na zeleni površini na Jarunu našle krater, na širšem območju pa dve padali, ki so ju prav tako prijavili prebivalci," so sporočili s policije.

Anja Osterman
Sportal Na Jarunu brez večjih presenečenj
dron, Zagreb
Novice "Dron je priletel točno tja, kamor so ga nehote poslali!"
Orlan 10 dron brezpilotnik
Avtomoto Po Hrvaški še Romunija? Na tleh našli ruski brezpilotnik.
Andrej Plenković
Novice Plenković potrdil, da je bil na padlem letalniku eksploziv