Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 4. 2013,
8.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Obama ZDA

Sreda, 24. 4. 2013, 8.08

8 let, 7 mesecev

Pošiljatelj pisma z ricinom Obami izpuščen iz zapora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zvezni tožilci so iz pripora izpustili Paula Kevina Curtisa, ki je bil obtožen pošiljanja pisem s strupom ricin. Eno od treh je bilo naslovljeno tudi na ameriškega predsednika Baracka Obamo.

Kot kaže, ima FBI s preiskavo spet podobne težave, kot jih je imel po letu 2001, ko je iskal pošiljatelja pisem z antraksom.

Curtisa so aretirali 17. aprila na njegovem domu v zvezni državi Mississippi in ga obtožili, da je poslal strupena pisma na naslov Bele hiše, republikanskega senatorja Rogerja Wickerja in upokojene sodnice v Mississippiju. Ta teden pa je odjeknila novica, da zvezni preiskovalni urad FBI izvaja preiskavo zaradi ricina pri Everrettu Dutschkeju, prav tako v zvezni državi Mississippi. Tako Curtis kot Dutschke trdita, da sta nedolžna.

Dutschke naj bi podtaknil zločin Curtisu Odvetnica Christi McCoy je novinarjem povedala, da obstaja verjetnost, da je nekdo Curtisu vse skupaj podtaknil. To naj bi bil Dutschke, s katerim se poznata in sta se v preteklosti tudi prepirala. "Spoštujem predsednika Baracka Obamo. Rad imam svojo domovino in nikoli ne bi storil ničesar, kar bi ogrožalo predsednika ali druge državne uradnike," je po izpustitvi iz zapora povedal Curtis.

Dutschke je prav tako zatrdil, da je domoljub, da ne kuha zamere proti nikomur in da ni poslal pisem. Na podlagi doslej dostopnih fizičnih dokazov bo krivca težko najti. Agent FBI je na sodišču v Oxfordu, preden so Curtisa izpustili, pričal, da na kuvertah ni bilo prstnih odtisov. Znamke in kuverte so bile samolepilne in tako ne bo niti sledi DNK od sline. Na Curtisovem domu niso našli nič obremenilnega.

Curtis trdi, da je odkril zaroto trgovanja s človeškimi organi Curtisa so prijeli, ker so imela pisma podobno vsebino kot tista, ki jih je v preteklosti že pošiljal v kongres, in so bila podpisana z njegovimi inicialkami. "Doslej me ni hotel nihče poslušati. Morda bom sedaj dobil vašo pozornost, četudi to pomeni, da mora nekdo umreti. To se mora končati. Če vidiš, da je kaj narobe in tega ne razkriješ, potem si tihi partner nadaljevanja. Jaz sem KC in odobravam to sporočilo," je pisalo v pismu.

Curtis že več let trdi, da je odkril zaroto trgovanja s človeškimi organi in je s pismi doslej opozarjal senatorja Wickerja in druge. O tem piše tudi knjigo z naslovom "Manjkajoči deli". Če Curtis ni kriv, potem mu je krivdo skušal naprtiti nekdo, ki ga pozna oziroma vsaj pozna vsebino njegovih pisem. FBI je ubral bližnjico, vendar na srečo Curtisa tudi zbral dovolj poguma in priznal napako.

FBI neuspešen že pri iskanju pošiljateljev antraksa Pisemske pošiljke so začele prihajati kmalu po bombnem napadu na bostonski maraton, v katerem so umrle tri osebe, več kot 180 pa jih je bilo ranjenih. FBI trdi, da med napadom in pismi ni povezave. FBI je tudi leta 2001 trdil, da ni nobene povezave med terorističnim napadom na ZDA 11. septembra in pošiljkami antraksa oziroma vraničnega prisada, ki so kmalu zatem preplavile ZDA, zahtevale pa pet življenj in ranile 17 ljudi.

FBI se je najprej osredotočil na strokovnjaka za biološko orožje Stevena Hatfilla, ki je bil nedolžen. Leta 2005 so se osredotočili na znanstvenika iz laboratorija za biološko orožje v Fort Detricku Bruca Ivinsa.

Ta je zaradi pritiskov leta 2008 storil samomor in mesec dni kasneje ga je FBI razglasil za krivca. Kongres je sklical zaslišanja o ravnanju FBI, ki niso dala nobenih odgovorov. Nacionalna akademija za znanost pa je februarja 2011 podvomila v znanstvene metode, na podlagi katerih je FBI prišel do sklepa o Ivinsovi krivdi. FBI je ugotovitve akademije zavrnil.

Ne spreglejte