Sreda, 24. 4. 2013, 8.08
8 let, 7 mesecev
Pošiljatelj pisma z ricinom Obami izpuščen iz zapora
Kot kaže, ima FBI s preiskavo spet podobne težave, kot jih je imel po letu 2001, ko je iskal pošiljatelja pisem z antraksom.
Curtisa so aretirali 17. aprila na njegovem domu v zvezni državi Mississippi in ga obtožili, da je poslal strupena pisma na naslov Bele hiše, republikanskega senatorja Rogerja Wickerja in upokojene sodnice v Mississippiju. Ta teden pa je odjeknila novica, da zvezni preiskovalni urad FBI izvaja preiskavo zaradi ricina pri Everrettu Dutschkeju, prav tako v zvezni državi Mississippi. Tako Curtis kot Dutschke trdita, da sta nedolžna.
Dutschke je prav tako zatrdil, da je domoljub, da ne kuha zamere proti nikomur in da ni poslal pisem. Na podlagi doslej dostopnih fizičnih dokazov bo krivca težko najti. Agent FBI je na sodišču v Oxfordu, preden so Curtisa izpustili, pričal, da na kuvertah ni bilo prstnih odtisov. Znamke in kuverte so bile samolepilne in tako ne bo niti sledi DNK od sline. Na Curtisovem domu niso našli nič obremenilnega.
Curtis že več let trdi, da je odkril zaroto trgovanja s človeškimi organi in je s pismi doslej opozarjal senatorja Wickerja in druge. O tem piše tudi knjigo z naslovom "Manjkajoči deli". Če Curtis ni kriv, potem mu je krivdo skušal naprtiti nekdo, ki ga pozna oziroma vsaj pozna vsebino njegovih pisem. FBI je ubral bližnjico, vendar na srečo Curtisa tudi zbral dovolj poguma in priznal napako.
FBI se je najprej osredotočil na strokovnjaka za biološko orožje Stevena Hatfilla, ki je bil nedolžen. Leta 2005 so se osredotočili na znanstvenika iz laboratorija za biološko orožje v Fort Detricku Bruca Ivinsa.
Ta je zaradi pritiskov leta 2008 storil samomor in mesec dni kasneje ga je FBI razglasil za krivca. Kongres je sklical zaslišanja o ravnanju FBI, ki niso dala nobenih odgovorov. Nacionalna akademija za znanost pa je februarja 2011 podvomila v znanstvene metode, na podlagi katerih je FBI prišel do sklepa o Ivinsovi krivdi. FBI je ugotovitve akademije zavrnil.