Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 6. 2019,
14.20

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,49

Natisni članek

Natisni članek

Džamal Hašodži

Sreda, 19. 6. 2019, 14.20

5 let, 6 mesecev

Poročevalka ZN: Zadostni dokazi za preiskavo savdskega princa v primeru Hašodži

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,49
Mohamed bin Salman Savdska Arabija | Foto Reuters

Foto: Reuters

Posebna poročevalka Združenih narodov Agnes Callamard je sporočila, da obstajajo verodostojni dokazi za uvedbo preiskave odgovornosti savdskega princa Mohameda bin Salmana in drugih visokih predstavnikov Savdske Arabije za umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija. Uvedbo preiskave je zahtevala od generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa.

Po njenih besedah danes predstavljeno končno poročilo preiskave ne določa krivca. "Edini zaključek je, da obstajajo verodostojni dokazi za uvedbo nadaljnje preiskave s strani pristojnih oblasti, ali je bil dosežen prag kriminalne odgovornosti," je poudarila. Obstajajo zadostni dokazi za preiskavo odgovornosti visokih uradnikov Savdske Arabije, vključno s prestolonaslednikom, je povedala po poročanju tujih tiskovnih agencij.

"Morali bi razglasiti univerzalno jurisdikcijo"

Posebna poročevalka ZN za človekove pravice je zatrdila, da bi morale države v primeru umora Hašodžija, ki je bil ubit oktobra lani na savdskem veleposlaništvu v Istanbulu, razglasiti univerzalno jurisdikcijo. To pomeni, da se lahko osumljence preganja tudi zunaj Turčije in Savdske Arabije.

Njena neodvisna preiskava je pokazala, da nobena od teh dveh držav v preiskavi primera ni ravnala v skladu z mednarodnimi standardi, je pojasnila Callamardova.

Džamal Hašodži
Novice CNN razkril ime savdskega uradnika, ki naj bi bil vpleten v umor Hašodžija

Džamal Hašodži | Foto: Reuters Foto: Reuters

Guterresa je pozvala k uradni mednarodni kriminalni preiskavi, ki bo omogočila vzpostavitev "trdnih dokazov proti vsakemu od domnevnih storilcev". K preiskavi je pozvala tudi FBI in ZDA, kjer je Hašodži prebival, če tega še niso storili.

V poročilu navaja 15 ljudi, ki so bili vpleteni v umor savdskega novinarja. Od teh jih več ni med 11 osumljenci, ki jim zaradi umora sodijo v Rijadu, je pojasnila.

Gre za končno poročilo preiskave Hašodžijevega umora posebne poročevalke ZN za človekove pravice, ki je februarja letos tudi obiskala Turčijo. Preiskava sicer ni potekala v okviru ZN, saj Guterres nima pooblastil, da bi sam ukazal preiskavo umora novinarja, zahteve po kazenski preiskavi pa tudi ni posredovala nobena država.

"Črna operacija, o kateri princ ni vedel nič"

V Rijadu odgovornost savdskega prestolonaslednika odločno zanikajo. Zatrjujejo, da je bila novinarjeva smrt posledica spodletele "črne" operacije, o kateri princ ni vedel nič.

Po trditvah Turčije so iz Savdske Arabije v Istanbul poslali 15-člansko ekipo, katere naloga je bila ubiti Hašodžija.

Hašodži Khashoggi vila
Novice Turška policija v primeru Hašodži preiskala vilo savdskega državljana
Ne spreglejte