Petek, 3. 11. 2017, 15.05
7 let, 1 mesec
Petrič: Začuden bi bil, če bi se ZDA postavile na stran Hrvaške #arbitraža
ZDA se v arbitražnem sporu med Slovenijo in Hrvaško niso opredelile za eno ali drugo stran, je prepričan strokovnjak za mednarodno pravo Ernest Petrič. Nekdanji slovenski veleposlanik v Združenih narodih je prepričan, da si ZDA v Piranskem zalivu ne želijo nobenega kriznega žarišča, hkrati pa opozarja na veliko nenaklonjenost slovenske javnosti do ZDA.
"Težko bi rekel, da so se ZDA pri arbitražnem sporu med Slovenijo in Hrvaško opredelile za eno ali drugo stvar. Američani na to gledajo kot na spor med dvema prijateljskima državama in članicama Nata, ki ga urejajo evropske institucije," je vsebino pisma ameriškega državnega sekretarja Rexa Tillersona, ki smo ga objavili na Siol.net, komentiral strokovnjak za mednarodno pravo Ernest Petrič.
Preberite še:
-> Kaj je Trumpova administracija sporočila Karlu Erjavcu o meji
-> Arbitraža: bo prijatelj Plenković nadigral prijatelja Cerarja?
-> Plenković: Hrvaška s sodbo ni izgubila, pristala je na strani zmagovalcev #arbitraža
-> Arbitraža: ali preiskovalci v prisluškovalni aferi res še tavajo v temi? #video
"Američani nikoli niso sprejeli stališča, da je arbitražna sodba nepomembna"
Nekdanji veleposlanik in nekdanji ustavni sodnik ne verjame, da bi se ZDA pri omenjenem sporu postavile na stran Hrvaške. "ZDA v želji po ohranjanju dobrih odnosov z obema državama v tem primeru nočejo zavzeti jasnega stališča. Posledično izhajajo iz tega, da spor rešita državi sami, kar pa ne pomeni, da so s tem sprejele stališče, da je arbitražna odločitev nepomembna. Še zdaleč ne."
Na vprašanje, ali ZDA v ozadju slovensko-hrvaškega spora o meji vodi kakšen specifičen interes, Petrič odgovarja, da si v Washingtonu želijo mirne rešitve tega vprašanja.
"Glavni interes Američanov je, da iz tega spora ne nastane novo oziroma pomembno odprto ali celo krizno vprašanje. Če sem nekoliko ciničen, v Washingtonu marsikdo sploh nima pojma, kolikšen del Piranskega zaliva bo slovenski in kolikšen hrvaški, niti jih to ne zanima," pojasnjuje izkušeni diplomat.
Ernest Petrič je prepričan, da se ZDA pri arbitražnem sporu med Slovenijo in Hrvaško ne postavljajo na nobeno stran.
V Washingtonu gre za boj za interpretacijo pomena arbitraže
Po njegovem prepričanju je zato pomembno, da slovenska diplomacija Američanom s čim bolj aktivno držo dopove, da je nespoštovanje arbitražne razsodbe Hrvaške resno in poglavitno vprašanje za spoštovanje vladavine prava.
"Po svoje se v Washingtonu odvija boj za interpretacijo položaja in arbitražne odločitve. Tu imamo možnosti za uspeh, sam bi bil zelo začuden, če bi se ZDA opredelile v prid Hrvaške. Nikoli niso rekli, da je arbitražna odločitev nepomembna, in skoraj stoodstotno prepričan sem, da tega tudi v prihodnje ne bodo storili," je prepričan Petrič.
Ameriška zunanja politika je bila po njegovem prepričanju sicer vedno pragmatična, v njenem ozadju pa so tudi gospodarski interesi ameriških podjetij in bank. "Priznati moramo, da je bila Hrvaška z gospodarskimi projekti v tem pogledu zelo aktivna. Vendar pa dvomim, da bi na ameriško zunanjo politiko to tako vplivalo, da bi se Američani negativno opredelili do arbitražne razsodbe," poudarja nekdanji veleposlanik.
Po besedah Petriča v Washingtonu malo ljudi zanima, kolikšen del Piranskega zaliva bo pripadel Sloveniji oziroma Hrvaški.
Hrvaška pomembna ameriška zaveznica na Balkanu
Na vprašanje, kako pomembna ameriška zaveznica v regiji je Hrvaška, Petrič poudarja, da se Rusija v zadnjih letih z graditvijo odnosov s Srbijo, Makedonijo in Črno Goro uveljavlja kot pomemben igralec na Balkanu.
"Američani se na to v nekem strateškem smislu odzivajo. Njihove najpomembnejše zaveznice v regiji so Albanija, Kosovo, morda Makedonija in seveda Hrvaška. V Zagrebu imajo zaradi svojih odnosov s Srbijo nekatere zadržke do Rusije in so zato v določenem pogledu bližje ZDA," pojasnjuje Petrič.
O slovensko-ameriških odnosih pa izkušeni diplomat poudarja, da je Slovenija razmeroma majhna država, ki ne more biti prisotna vsepovsod: "Dejstvo je, da je naša najpomembnejša politična zaveznica in gospodarska partnerica Nemčija, zaradi nekaterih ekonomskih interesov pa Slovenija velik poudarek daje tudi gospodarskim odnosom z Rusijo."
Hrvaška je na Zahodnem Balkanu ena od najpomembnejših ameriških zaveznic.
"V Sloveniji vlada nenaklonjenost, včasih celo sovražnost do ZDA"
Po njegovem prepričanju si mora slovenska zunanja politika kljub temu prizadevati za to, da se čim prej obnovijo nekateri stiki na visoki ravni: "Srečanj na visoki ravni je bilo v zadnjem času zelo malo. Tu gre za manjši primanjkljaj, ki ga je treba z modrim ravnanjem postopoma odpraviti."
Hkrati Američane v Sloveniji izjemno moti nenaklonjenost, včasih celo sovražnost do ZDA, kar potrjujejo tudi javnomnenjske raziskave.
"Če spremljamo medije, dobimo vtis, da so Američani krivi tako rekoč za vse. Marsikdaj so sicer krivi, marsikdaj pa tudi ne. Če ZDA naredijo kaj narobe, mediji obširno poročajo o tem, ko enako ravnata Rusija ali Kitajska, pa so mediji skrajno zadržani," je kritičen Petrič.
Hkrati še dodaja, da Slovenija zato težko pričakuje podporo oziroma naklonjenost Washingtona, če je javnost prepričana, da so ZDA "krive za vse nesreče tega sveta".
18