Nedelja, 19. 4. 2020, 14.22
10 mesecev, 3 tedne
Pandemija novega koronavirusa po svetu
Nov črn dan v Rusiji. Avstrijci razmišljajo, da bi poleti odprli meje za turiste.
V Avstriji že razmišljajo, da bi poleti vseeno odprli meje za turiste iz nekaterih držav, ki so na dobri poti v boju proti koronavirusu. Iz Rusije medtem danes poročajo o največjem porastu okuženih in smrtnih žrtev do zdaj. V zadnjih 24 urah so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 6.060 ljudeh, skupna številka okuženih je zrasla na 42.853. Umrlo je še 48 ljudi, skupno že 361.
Ameriški predsednik Donald Trump je medtem na sobotni novinarski konferenci opozoril Kitajce pred posledicami, če se bo izkazalo, da so odgovorni za pandemijo novega koronavirusa in da so za to vedeli. Dodal je, da ne verjame uradnim številkam smrtnih žrtev na Kitajskem. Vodja laboratorija v Wuhanu je medtem zavrnil odgovornost za pandemijo, poroča STA.
Trump žuga Kitajcem: Bolezen bi lahko ustavili, a je niso
"Lahko bi bolezen ustavili na Kitajskem, še preden se je zares začela, a je niso," je poudaril na novinarski konferenci v Beli hiši. Na vprašanje, ali bi morala Kitajska nositi posledice za pandemijo covida-19, ki se je prvič pojavil konec lanskega leta v kitajskem Wuhanu in zaradi katerega je doslej umrlo 157.000 ljudi po vsem svetu, je po pisanju STA Trump odgovoril: "Če je odgovorna za to in je za to vedela, vsekakor". "Če je bila napaka, je bila pač napaka," je dodal ameriški predsednik.
Ameriški predsednik meni, da je na Kitajskem umrlo precej več ljudi, kot poročajo iz države.
Ob tem je opozoril, da je velika razlika med napako, ki je ušla izpod nadzora, ter namernim dejanjem. V vsakem primeru pa bi morala vlada v Pekingu po njegovem dovoliti ameriškim strokovnjakom, da preiščejo dogajanje. "Niso nas hoteli tam. Mislim, da jih je bilo sram, da so vedeli, da je nekaj narobe," je dodal.
Kitajska trdi, da preiskuje, kako je prišlo do pojava novega koronavirusa. "Bomo videli, kaj se bo zgodilo z njihovo preiskavo," je dejal Trump in dodal, da so tudi ZDA uvedle preiskavo.
Ameriški diplomati problematizirali varnost v kitajskih laboratorijih
Iz dokumentov State Departmenta, o katerih je nedavno poročal ameriški časnik Washington Post, je razvidno, da so ameriški diplomati leta 2018 večkrat obiskali kitajsko raziskovalno središče v Wuhanu in Washingtonu poslali dve opozorili glede varnosti v laboratoriju. Zaskrbljeni so bili zaradi varnosti in neustreznega upravljanja na inštitutu za virologijo v Wuhanu in so prosili za pomoč.
Članek tudi navaja, da je diplomate skrbelo, da bi raziskave o koronavirusih pri netopirjih, ki so jih izvajali v laboratoriju, povzročile novo epidemijo, podobno epidemiji sarsa. Dokumenti so v ameriški vladi sprožili razpravo, ali bi bil lahko omenjeni ali kak drug laboratorij v Wuhanu izvor novega koronavirusa, ki je sprožil pandemijo, še dodaja STA.
Ameriški predsednik je prepričan, da ZDA niso vodilne po številu smrtnih žrtev. "Nismo na prvem mestu, Kitajska je," je poudaril. "Vi to veste, jaz to vem, Kitajci to vedo, a mediji o tem ne poročajo," je dodal. Po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa je na Kitajskem za covidom-19 doslej umrlo več kot 4.300, v ZDA pa več kot 38 tisoč
"Virus na noben način ni prišel od nas"
Vodja instituta za virologijo v kitajskem Wuhanu je po pisanju STA danes zavrnil očitke ZDA, da novi koronavirus izvira iz njihovega laboratorija. "Virus na noben način ni prišel od nas," je po poročanju tujih tiskovnih agencij zatrdil Yuan Zhiming v pogovoru za kitajsko državno televizijo.
Vodja laboratorija v Wuhanu je zanikal, da bi virus prišel iz njihovega laboratorija.
"Točno vemo, katere raziskave virusov potekajo na institutu in kako je treba ravnati z virusi in vzorci," je poudaril. Dodal je, da se v njegovem laboratoriju nihče ni okužil z novim koronavirusom. Dodal je, da ni mogoče, da bi virus prišel iz njegovega laboratorija. Poudaril je, da za to ni dokazov in da gre zgolj za ugibanja.
Po njegovem je razumljivo, da ljudje ob iskanju izvora pandemije, ki se je začela prav v Wuhanu, pomislijo na laboratorij. "A slabo je, če nekateri skušajo zavajati ljudi," je poudaril.
K neodvisni preiskavi izbruha koronavirusa pozvala tudi Avstralija
Avstralska zunanja ministrica Marise Payne je medtem danes podprla neodvisno preiskavo glede izvora in izbruha koronavirusa. Po njenem prepričanju mora Kitajska dopustiti neodvisno preiskavo in da se med drugim odkrije tudi, ali je bila država iskrena pri deljenju informacij o koronavirusu.
"Stranke in države bodo morale sesti za eno mizo in biti pripravljene, da so transparentne in da se vključijo v ta proces in zagotovijo, da imamo mehanizem pregleda, v katerega bo mednarodna skupnost lahko zaupala," je dejala Paynova. Neodvisna preiskava bi morala preučiti izvor virusa, kako se je z njim ravnalo in kako se je delilo informacije o tem.
Preučiti bi se moralo tudi sodelovanje Kitajske s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), je prepričana avstralska zunanja ministrica. Spomnimo, da je avstralski premier Scott Morrison nedavno dejal, da so kritike posameznih držav, na primer ZDA, na račun nekaterih potez WHO utemeljene.
29